Pantoprazol Krka tabletki dojelitowe (40 mg) - 28 tabl.
Pantoprazol Krka tabletki dojelitowe (40 mg) - 28 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika - Pantoprazol Krka, 40 mg, tabletki dojelitowe
pantoprazolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Pantoprazol Krka i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pantoprazol Krka
- Jak stosować lek Pantoprazol Krka
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Pantoprazol Krka
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Pantoprazol Krka i w jakim celu się go stosuje
Pantoprazol Krka jest selektywnym „inhibitorem pompy protonowej”, lekiem, który zmniejsza ilość kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Lek Pantoprazol Krka jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit.
Lek Pantoprazol Krka jest stosowany w leczeniu:
- Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i starsza:
- Refluksowego zapalenia przełyku. Stan zapalny przełyku (odcinek łączący gardło z żołądkiem), któremu towarzyszy cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku.
- Dorośli:
- Zakażenia bakterią Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w skojarzeniu z 2 antybiotykami (leczenie eradykacyjne), w celu pozbycia się bakterii i zapobiegania nawrotom owrzodzenia.
- Choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
- Zespołu Zollingera-Ellisona i innych stanów chorobowych, związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pantoprazol Krka
Kiedy nie stosować leku Pantoprazol Krka:
- jeśli pacjent ma uczulenie na pantoprazol, sorbitol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeżeli u pacjenta stwierdzono uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Pantoprazol Krka należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą lub pielęgniarką.
- Jeżeli u pacjenta występują poważne problemy z wątrobą. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały zaburzenia czynności wątroby. Lekarz zleci częstszą
Kontrola enzymów wątrobowych
W przypadku zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych lekarz przerwie leczenie lekiem Pantoprazol Krka, szczególnie gdy stosowany jest długotrwale.
Niedobór witaminy B
Jeżeli u pacjenta występuje niedobór witaminy B lub czynniki ryzyka obniżonego stężenia witaminy B, a pacjent leczony jest długotrwale pantoprazolem, należy skontaktować się z lekarzem w przypadku zauważenia któregokolwiek z następujących objawów:
- Wyjątkowo silne zmęczenie lub brak energii
- Uczucie drętwienia i mrowienia
- Ból lub zaczerwienienie języka
- Owrzodzenie jamy ustnej
- Osłabienie mięśni
- Zaburzenia widzenia
- Problemy z pamięcią, dezorientacja, depresja
Inhibitory proteazy HIV
Jeśli pacjent przyjmuje inhibitory proteazy HIV, takie jak atazanawir, jednocześnie z pantoprazolem, powinien poprosić lekarza o szczegółową poradę.
Ryzyko złamań kości
Stosowanie pantoprazolu, zwłaszcza przez okres powyżej 1 roku, może nieznacznie zwiększyć ryzyko złamań kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa. Należy poinformować lekarza o osteoporozie lub ryzyku wystąpienia osteoporozy.
Informacje dotyczące stosowania leku Pantoprazol Krka
Ciężkie i (lub) uporczywe biegunki
Stosowanie tego leku wiąże się z niewielkim zwiększeniem ryzyka wystąpienia biegunki zakaźnej.
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania leku Pantoprazol Krka u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pantoprazol Krka a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Leki, które mogą oddziaływać z Pantoprazol Krka
- Ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol, erlotynib
- Warfaryna, fenprokumon
- Leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV
- Metotreksat
- Fluwoksamina
- Ryfampicyna
- Ziele dziurawca zwyczajnego
Pantoprazol Krka z jedzeniem i piciem
Tabletki należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem. Tabletkę należy połknąć w całości, bez rozgryzania lub kruszenia, popijając wodą.
Ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Pantoprazol Krka nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Pantoprazol Krka - informacje dla pacjentów
Pacjenci, u których wystąpią działania niepożądane takie, jak zawroty głowy i zaburzenia widzenia,nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Pantoprazol Krka zwiera sorbitol i sód. Ten produkt leczniczy zawiera 36 mg sorbitolu w każdej tabletce.Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) w jednej tabletce, a więc można powiedzieć, żezasadniczo „nie zawiera sodu”.
Jak stosować lek Pantoprazol Krka
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy i jak przyjmować lek Pantoprazol Krka
Tabletki należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem. Tabletkę należy połknąć w całości, bez rozgryzania lub kruszenia, popijając wodą.
Jeżeli lekarz nie zalecił innego dawkowania, zalecane dawkowanie to:
- Dla dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych:
- Leczenie refluksowego zapalenia przełyku - zalecana dawka to 1 tabletka na dobę. Lekarz może podwoić dawkę, okres leczenia zazwyczaj od 4 do 8 tygodni.
- Leczenie zakażeń bakterią Helicobacter pylori u pacjentów z wrzodami dwunastnicy i żołądka - dawkowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy - zalecana dawka to 1 tabletka na dobę, okres leczenia zazwyczaj od 4 do 8 tygodni.
- Długotrwałe leczenie zespołu Zollingera-Ellisona i innych schorzeń związanych z nadmiernym wytwarzaniem kwasu solnego w żołądku - zalecana dawka początkowa to 2 tabletki na dobę.
Informacje dot. stosowania leku Pantoprazol
Pacjenci z ciężkimi problemami z wątrobą nie powinni przyjmować więcej niż 1 tabletkę 20 mg pantoprazolu na dobę (w tym celu lekarz może przepisać tabletki zwierające 20 mg pantoprazolu).
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci w wieku poniżej 12 lat - Lek Pantoprazol Krka nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Pantoprazol Krka
Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania nie są znane.
Pominięcie przyjęcia leku Pantoprazol Krka
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. Należy przyjąć następną, zaplanowaną dawkę o zwykłej porze.
Przerwanie stosowania leku Pantoprazol Krka
Nie należy przerywać stosowania tabletek bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów, należy przerwać stosowanie pantoprazolu i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
- Czerwonawe, nieuniesione punkty lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami pośrodku, łuszczeniem skóry, owrzodzenie jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i oczu. Pojawienie się takiej ciężkiej wysypki skórnej może poprzedzać gorączka i objawy grypopodobne (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka).
- Rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała i powiększone węzły chłonne (zespół DRESS lub zespół nadwrażliwości na lek).
Jeśli wystąpi jakiekolwiek z poniższych działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie poinformować lekarza lub skontaktować się z oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala:
- Ciężkie reakcje alergiczne (rzadko: nie częściej niż u 1 na 1000 osób): obrzęk języka i (lub) gardła, trudności w połykaniu, pokrzywka (wysypka jak po oparzeniu pokrzywą), trudności w oddychaniu, alergiczny obrzęk twarzy (obrzęk Quincke’go/obrzęk naczynioruchowy), silne zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego z bardzo szybkim biciem serca i obfitym poceniem się.
- Ciężkie reakcje skórne (częstość nieznana): pacjent może zauważyć jeden lub kilka z poniższych objawów - pęcherze skórne i gwałtowne pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, nadżerka (włącznie z lekkim krwawieniem) oczu, nosa, jamy ustnej/warg lub genitaliów lub wysypkę, szczególnie na obszarach skóry narażonych na działanie słońca. Może również wystąpić ból stawów lub objawy grypopodobne, gorączka, obrzęk gruczołów (np. pod pachami), a wyniki badań krwi mogą wykazywać zmiany w zakresie niektórych białych krwinek lub enzymów wątrobowych.
- Inne ciężkie stany (częstość nieznana): zażółcenie skóry lub białkówek oczu (ciężkie uszkodzenie komórek wątroby, żółtaczka) lub gorączka, wysypka i powiększenie nerek, czasami ból podczas.
Informacje o leku Pantoprazol Krka
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po skrócie EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nr serii podany jest na opakowaniu po skrócie Lot.
Blister: przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Pojemnik: pojemnik przechowywać szczelnie zamknięty w celu ochrony przed wilgocią. Po pierwszym otwarciu pojemnika, lek jest ważny przez 3 miesiące.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Pantoprazol Krka:
- Każda tabletka dojelitowa zawiera 40 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego).
- Pozostałe składniki to mannitol, krospowidon (typ A, typ B), sodu węglan, sorbitol (E 420), wapnia stearynian w rdzeniu tabletki i hypromeloza, powidon (K 25), tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), glikol propylenowy, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer, sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, makrogol 6000 i talk w otoczce tabletki.
Jak wygląda lek Pantoprazol Krka i co zawiera opakowanie:
Tabletki dojelitowe 40 mg są jasnobrązwawożółte, owalne, obustronnie lekko wypukłe.
Opakowania: 7, 14, 15, 28, 30, 56, 60, 84, 100, 100 x 1, 112 lub 140 tabletek dojelitowych w blistrach lub pojemnik zawierający 250tabletek dojelitowych, w pudełku tekturowym
Podmiot odpowiedzialny: KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Słowenia
Wytwórca/Importer: KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Słowenia
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących nazw tego leku w innych krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
KRKA-POLSKA Sp. z o.o. ul. Równoległa 5, 02-235 Warszawa, Tel. 22 57 37 500
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 17.10.2024