Pamyl 40 mg tabletki dojelitowe (40 mg) - 7 tabl.
Pamyl 40 mg tabletki dojelitowe (40 mg) - 7 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Pamyl 40 mg, 40 mg, tabletki dojelitowe
Pantoprazolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Pamyl 40 mg i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pamyl 40 mg
- Jak stosować lek Pamyl 40 mg
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Pamyl 40 mg
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Pamyl 40 mg i w jakim celu się go stosuje
Pantoprazol jest selektywnym „inhibitorem pompy protonowej”, lekiem, który zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z kwasem żołądkowym.
Pamyl 40 mg jest stosowany w leczeniu:
- Dorośli i młodzież od lat 12:
- Refluksowego zapalenia przełyku - zapalenia przełyku (odcinek łączący gardło z żołądkiem), któremu towarzyszy zarzucanie kwasu żołądkowego.
- Dorośli:
- Zakażenia bakterią zwaną Helicobacter pylori u pacjentów z owrzodzeniami dwunastnicy i owrzodzeniami żołądka w skojarzeniu z 2 antybiotykami (terapia eradykacyjna). Celem jest pozbycie się bakterii i zmniejszenie w ten sposób prawdopodobieństwa nawrotu owrzodzeń.
- Owrzodzeń żołądka i dwunastnicy.
- Zespołu Zollingera-Ellisona i innych stanów przebiegających z wytwarzaniem zbyt dużych ilości kwasu w żołądku.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pamyl 40 mg
Kiedy nie stosować leku Pamyl 40 mg:
- jeśli pacjent ma uczulenie na pantoprazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Pamyl 40 mg należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- jeśli pacjent ma uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej;
- jeśli pacjent ma ciężką chorobę wątroby. Jeśli kiedykolwiek w przeszłości występowała chorobawątroby, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz będzie częściej kontrolować enzymy wątrobowe,szczególnie jeśli Pamyl 40 mg jest stosowany przez długi czas. W razie wzrostu aktywności enzymówwątrobowych leczenie należy przerwać
- jeśli pacjent ma zmniejszone zasoby witaminy B w organizmie lub czynniki ryzyka dlazmniejszenia zasobów witaminy B i otrzymuje Pamyl 40 mg przez długi okres czasu. Podobnie jakwszystkie leki zobojętniające, Pamyl 40 mg może doprowadzić do zmniejszonego wchłanianiawitaminy B. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku zauważenia któregokolwiek znastępujących objawów, które mogą wskazywać na małe stężenie witaminy B:
- wyjątkowo silne zmęczenie lub brak energii
- uczucie drętwienia i mrowienia
- ból lub zaczerwienienie języka, owrzodzenia jamy ustnej
- osłabienie mięśni
- zaburzenia widzenia
- problemy z pamięcią, dezorientacja, depresja
- jeśli jednocześnie z lekiem Pamyl 40 mg stosowany jest lek zawierający atazanawir (w leczeniuzakażenia wirusem HIV), należy poradzić się lekarza
- stosowanie inhibitora pompy protonowej, takiego jak pantoprazol, zwłaszcza przez okres powyżej 1roku, może nieznacznie zwiększyć ryzyko złamań kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa.Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent ma osteoporozę (zmniejszona gęstość kości) lub jeślilekarz poinformował pacjenta, że pacjent jest narażony na ryzyko wystąpienia osteoporozy (naprzykład jeśli pacjent stosuje leki z grupy steroidów)
Leczenie lekiem Pamyl 40 mg
Należy pamiętać o wymienieniu również wszystkich innych występujących działań niepożądanych, jak na przykład bóle stawów.
Badania diagnostyczne
Lekarz może zadecydować o konieczności przeprowadzenia pewnych badań w celu wykluczenia choroby nowotworowej, ponieważ pantoprazol łagodzi również objawy nowotworu i może być przyczyną opóźnienia w jego rozpoznaniu. Jeśli objawy utrzymują się pomimo leczenia, rozważane będą dalsze badania diagnostyczne.
Kontrole lekarskie
Jeśli pacjent przyjmuje Pamyl 40 mg przez długi okres czasu (ponad rok) lekarz prawdopodobnie zaleci regularne kontrole. Na każdej wizycie lekarskiej należy zgłaszać lekarzowi wszelkie nowe i nietypowe objawy oraz sytuacje.
Lek Pamyl 40 mg a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Pamyl 40 mg może mieć wpływ na skuteczność innych leków i dlatego należy powiedzieć lekarzowi, jeśli przyjmowane są:
- Leki takie jak ketokonazol, itrakonazol i pozakonazol
- Warfaryna i fenprokumon
- Atazanawir
- Metotreksat
- Fluwoksamina
- Ryfampicyna
- Ziele dziurawca (Hypericum perforatum)
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Nie ma odpowiednich danych na temat stosowania leku Pamyl 40 mg u ciężarnych kobiet. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Jeśli wystąpią objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Pamyl 40 mg
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.