Pamyl 20 mg tabletki dojelitowe (20 mg) - 56 tabl. w blistrze
Pamyl 20 mg tabletki dojelitowe (20 mg) - 56 tabl. w blistrze
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Pamyl 20 mg, 20 mg, tabletki dojelitowe
Pantoprazolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Pamyl 20 mg i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pamyl 20 mg
- Jak stosować lek Pamyl 20 mg
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Pamyl 20 mg
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Pamyl 20 mg i w jakim celu się go stosuje
Pantoprazol jest selektywnym „inhibitorem pompy protonowej”, lekiem, który zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z kwasem żołądkowym.
Może być stosowany w:
Dorośli i młodzież od 12 lat:
- Leczeniu objawów (np. zgaga, kwaśne odbijanie, ból przy przełykaniu) związanych z chorobą refluksową przełyku wywołaną cofaniem się kwasu z żołądka.
- Długotrwałym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku (zapalenie przełyku, któremu towarzyszy zarzucanie kwasu żołądkowego) i zapobieganiu jego nawrotom.
Dorośli:
- Zapobieganiu owrzodzeniom dwunastnicy i żołądka wywoływanym przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, na przykład ibuprofen) u pacjentów zagrożonych ryzykiem ich występowania wymagających ciągłego przyjmowania NLPZ.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pamyl 20 mg
Kiedy nie stosować leku Pamyl 20 mg
- jeśli pacjent ma uczulenie na pantoprazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
- jeśli pacjent ma uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Pamyl 20 mg należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- jeśli pacjent ma ciężką chorobę wątroby. Jeśli kiedykolwiek w przeszłości występowała choroba wątroby, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz będzie częściej kontrolować enzymy wątrobowe, szczególnie jeśli Pamyl 20 mg jest stosowany przez długi czas. W razie wzrostu aktywności enzymów wątrobowych leczenie należy przerwać
- jeśli pacjent musi ciągle stosować leki zwane NLPZ i otrzymuje Pamyl 20 mg z powodu zwiększonego ryzyka powikłań żołądkowych i jelitowych. Zwiększenie ryzyka będzie oceniane na podstawie indywidualnych czynników ryzyka pacjenta, takich jak wiek (65 lat lub więcej), występowanie w przeszłości choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, krwawień z żołądka lub jelit
- jeśli pacjent ma zmniejszone zasoby witaminy B w organizmie lub czynniki ryzyka dla zmniejszenia zasobów witaminy B i otrzymuje Pamyl 20 mg przez długi czas. Podobnie jak wszystkie leki zobojętniające, Pamyl 20 mg może doprowadzić do zmniejszonego wchłaniania witaminy B Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku zauważenia któregokolwiek z następujących objawów, które mogą wskazywać na małe stężenie witaminy B
(reszta tekstu)
Ważne informacje dotyczące leku Pamyl 20 mg
Podczas stosowania leku Pamyl 20 mg mogą wystąpić różne działania niepożądane, takie jak:
- wymioty krwią
- bladość i osłabienie (anemia)
- obecność krwi w stolcu
- silna i (lub) przedłużająca się biegunka
Jeśli u pacjenta pojawi się wysypka na skórze, szczególnie w miejscach narażonych na działanie słońca, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.
Lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenia badań w celu wykluczenia choroby nowotworowej, ponieważ pantoprazol łagodzi objawy nowotworu. Jeśli objawy utrzymują się pomimo leczenia, konieczne mogą być dalsze badania diagnostyczne.
Lek Pamyl 20 mg a inne leki
Przed rozpoczęciem stosowania Pamyl 20 mg należy poinformować lekarza o wszystkich innych lekach, które pacjent przyjmuje, ponieważ lek może mieć wpływ na skuteczność innych leków. Należy szczególnie uważać przy jednoczesnym stosowaniu:
- leków stosowanych w leczeniu zakażeń grzybiczych lub nowotworów
- leków wpływających na zagęszczenie lub rozrzedzenie krwi
- metotreksatu
- leków stosowanych w leczeniu depresji i innych chorób psychicznych
Przed zastosowaniem pantoprazolu warto omówić to z lekarzem, jeśli mają być przeprowadzone specyficzne badania moczu.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania leku Pamyl 20 mg u ciężarnych kobiet. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Lek Pamyl 20 mg
Pamyl 20 mg zawiera sód. Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Pamyl 20 mg
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy i jak należy stosować Pamyl 20 mg
Tabletki należy przyjmować na godzinę przed posiłkiem. Nie należy ich żuć ani kruszyć. Tabletki należy połykać w całości popijając niewielką ilością wody.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zalecana dawka wynosi:
- Dorośli i młodzież od 12 lat:
- W leczeniu objawów (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie, ból przy przełykaniu) związanych z chorobą refluksową przełyku
- Zalecana dawka to 1 tabletka na dobę. Dawka ta zwykle powoduje złagodzenie objawów w ciągu 2-4 tygodni – najpóźniej po 4 następnych tygodniach. Lekarz określi, jak długo należy stosować lek. Po tym okresie wszelkie nawracające objawy można kontrolować przyjmując 1 tabletkę na dobę, w razie konieczności.
- W długoterminowym leczeniu i zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku:
- Zalecana dawka to 1 tabletka na dobę. Jeśli choroba nawraca, lekarz może podwoić tę dawkę. W takim przypadku można przyjmować tabletki Pamyl 40 mg raz na dobę. Po wyleczeniu można ponownie zmniejszyć dawkę do 1 tabletki 20 mg raz na dobę.
- Dorośli:
- W zapobieganiu owrzodzeniom dwunastnicy i żołądka u pacjentów wymagających ciągłego stosowania NLPZ
- Zalecana dawka to 1 tabletka na dobę.
Szczególne grupy pacjentów:
- Jeśli pacjent ma chorobę wątroby, nie powinien przyjmować więcej niż 1 tabletkę 20 mg na dobę.
- Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Pamyl 20 mg
Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie są znane objawy przedawkowania.
Pominięcie zastosowania leku Pamyl 20 mg
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze.
Przerwanie stosowania leku Pamyl 20 mg
Nie należy przerywać stosowania leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.