Opokan-keto żel (25 mg/g) - 1 tuba 50 g
Opokan-keto żel (25 mg/g) - 1 tuba 50 g
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Opokan-keto, 25 mg/g, żel
Ketoprofenum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest Opokan-keto i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Opokan-keto
- Jak stosować Opokan-keto
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać Opokan-keto
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Opokan-keto i w jakim celu się go stosuje
Opokan-keto jest lekiem w postaci żelu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Substancja czynna leku – ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ).
Opokan-keto stosuje się u osób dorosłych w:
- bólach pourazowych mięśni i stawów;
- zapaleniach mięśni i ścięgien;
- bólach reumatycznych;
- pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Opokan-keto
Kiedy nie stosować leku Opokan-keto
- jeśli pacjent ma uczulenie na ketoprofen (substancję czynną leku) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6) oraz na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (na przykład: ibuprofen, diklofenak, metamizol, butadien i inne), kwas tiaprofenowy, fenofibrat, filtry UV, perfumy.
- Objawami uczulenia mogą być: katar, pokrzywka, trudności w oddychaniu, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka;
- jeśli u pacjenta podczas leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi lekami z grupy NLPZ występowały w przeszłości objawy uczulenia w postaci kataru, pokrzywki lub astmy (duszność);
- należy natychmiast zaprzestać stosowania leku w przypadku wystąpienia reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu produktów zawierających oktokrylen (oktokrylen jest jedną z substancji pomocniczych stosowanych w różnych kosmetykach i środkach higienicznych takich jak szampon, preparaty do stosowania po goleniu, żele pod prysznic i do kąpieli, kremy do skóry, pomadki, kremy przeciwzmarszczkowe, preparaty do usuwania makijażu, lakiery do włosów w celu opóźnienia rozpadu pod wpływem światła).