Olimel N12E emulsja do infuzji (produkt złożony) - 4 worki 1500 ml
Olimel N12E emulsja do infuzji (produkt złożony) - 4 worki 1500 ml
Ulotka dla pacjenta: Informacja dla użytkownika
OLIMEL N12E, emulsja do infuzji
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed podaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek OLIMEL N12E, emulsja do infuzji i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed podaniem leku OLIMEL N12E, emulsja do infuzji
- Jak stosować lek OLIMEL N12E, emulsja do infuzji
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek OLIMEL N12E, emulsja do infuzji
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek OLIMEL N12E, emulsja do infuzji i w jakim celu się go stosuje
OLIMEL N12E to emulsja do infuzji. Lek jest dostarczany w trójkomorowym worku. W pierwszej komorze znajduje się roztwór glukozy z wapniem, w drugiej — emulsja tłuszczowa, zaś w trzeciej — roztwór aminokwasów z innymi elektrolitami. OLIMEL N12E jest stosowany do dożylnego odżywiania przez rurkę dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 2 lat, gdy odżywianie doustne nie jest odpowiednie. OLIMEL N12E może być stosowany jedynie pod kontrolą lekarza.
2. Informacje ważne przed podaniem leku OLIMEL N12E, emulsja do infuzji
Kiedy nie stosować leku OLIMEL N12E, emulsja do infuzji:
- u wcześniaków, noworodków i dzieci w wieku poniżej 2 lat;
- jeśli pacjent ma uczulenie na jaja, soję, białka orzeszków ziemnych, kukurydzę/produkty zawierające kukurydzę (patrz również punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności” poniżej) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli stosowanie niektórych aminokwasów wywołuje nieprawidłową reakcję organizmu pacjenta;
- jeśli u pacjenta występuje szczególnie duże stężenie tłuszczów we krwi;
- jeśli u pacjenta występuje hiperglikemia (zbyt duże stężenie cukru we krwi);
- jeśli we krwi pacjenta występuje nieprawidłowo wysoka zawartość któregokolwiek z elektrolitów (sodu, potasu, magnezu, wapnia i (lub) fosforu).
W każdym przypadku lekarz podejmie decyzję o podaniu leku na podstawie czynników takich jak wiek, masa ciała pacjenta i jego stan zdrowia, włączając wyniki przeprowadzonych badań.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem podawania leku OLIMEL N12E należy omówić to z lekarzem lub pielęgniarką.
Zbyt szybkie podawanie roztworów do całkowitego żywienia pozajelitowego może skutkować urazem lub zgonem pacjenta.
Jeśli wystąpią nietypowe oznaki lub objawy reakcji alergicznej (takie jak pocenie się, gorączka, dreszcze, ból głowy, wysypka skórna lub problemy z oddychaniem), należy natychmiast przerwać infuzję. Lek zawiera olej sojowy oraz fosfolipidy z jaja kurzego. Białka soi oraz jaja mogą wywoływać reakcje nadwrażliwości. Obserwowano krzyżowe reakcje alergiczne pomiędzy białkami soi i orzeszków ziemnych.
Lek OLIMEL N12E zawiera glukozę uzyskaną z kukurydzy, która może powodować reakcje nadwrażliwości, jeśli pacjent ma uczulenie na kukurydzę lub produkty zawierające kukurydzę (patrz punkt „Kiedy nie stosować leku OLIMEL N12E, emulsja do infuzji” powyżej).
Trudności z oddychaniem mogą być również oznaką, że powstały małe cząstki blokujące naczynia krwionośne w płucach (osady w naczyniach płucnych). Jeśli wystąpią jakiekolwiek trudności z oddychaniem, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce. Zdecydują oni o podjęciu odpowiedniego działania.
Antybiotyku o nazwie ceftriakson nie wolno mieszać ani podawać jednocześnie z jakimikolwiek roztworami zawierającymi wapń (w tym z lekiem OLIMEL N12E) podawanymi drogą kroplówki dożylnej.
Nie wolno podawać tych leków jednocześnie nawet przez różne linie do infuzji ani inne miejsca infuzji.
Informacje o leku OLIMEL N12E
Pacjentów. Jeśli u pacjenta występują takie objawy, jak: nudności, wymioty, ból brzucha, zażółcenie skóry lub oczu, należy porozumieć się z lekarzem, w celu umożliwienia identyfikacji możliwych przyczyn i czynników, a także możliwych środków terapeutycznych i zapobiegawczych.
Lekarza należy poinformować:
- o ciężkich chorobach nerek. Należy także poinformować lekarza, jeśli pacjent jest poddawany dializie (sztuczna nerka) lub innym metodom oczyszczania krwi;
- o ciężkich chorobach wątroby;
- o zaburzeniach krzepliwości krwi;
- o nieprawidłowej pracy nadnerczy (niewydolność nadnerczy). Nadnercza to gruczoły o trójkątnym kształcie, znajdujące się na szczycie nerek;
- o niewydolności serca;
- o chorobie płuc;
Aby sprawdzić skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania leku, w trakcie podawania leku pacjent zostanie poddany testom klinicznym i laboratoryjnym zleconym przez lekarza. W przypadku, gdy lek podawany jest przez kilka tygodni, krew pacjenta będzie regularnie badana.
Zmniejszona zdolność organizmu do usuwania lipidów zawartych w podawanym leku może skutkować tzw. zespołem przeciążenia tłuszczami (patrz punkt 4 - „Możliwe działania niepożądane”).
Dzieci i młodzież
W przypadku stosowania u dzieci w wieku poniżej 18 lat życia należy zachować szczególną ostrożność w celu podania właściwej dawki leku. Z powodu zwiększonej wrażliwości dzieci na ryzyko infekcji, trzeba podjąć również wzmożone środki ostrożności. Zawsze wymagane jest wzbogacenie w witaminy i pierwiastki śladowe. Dla dzieci muszą być stosowane składy i ilości pediatryczne.
OLIMEL N12E a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych lub stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować lub stosować.
Jednoczesne stosowanie innych leków zazwyczaj nie jest przeciwwskazane. Należy jednak wcześniej poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych w ostatnim czasie lekach, również wydawanych bez recepty, w celu sprawdzenia ich zgodności.
Informacje ważne dla pacjentów przyjmujących lek OLIMEL N12E
Poinformuj lekarza o przyjmowaniu lub otrzymywaniu:
- insuliny,
- heparyny.
Nie wolno podawać leku OLIMEL N12E jednocześnie z krwią przez ten sam zestaw do infuzji.
OLIMEL N12E zawiera wapń. Nie należy go podawać łącznie z antybiotykiem o nazwie ceftriakson ani przez tę samą rurkę, gdyż mogą powstać cząstki. Jeśli te leki są podawane kolejno za pomocą tego samego urządzenia, powinno ono zostać dokładnie przepłukane.
Ze względu na ryzyko wytrącenia się osadu, leku OLIMEL N12E nie należy podawać przez tę samą linię do infuzji ani dodawać do antybiotyku ampicyliny lub leku przeciwpadaczkowego fosfenytoiny.
Oliwa oraz olej sojowy obecne w leku OLIMEL N12E zawierają witaminę K. Zazwyczaj nie ma to wpływu na działanie leków rozrzedzających krew (przeciwzakrzepowych), takich jak kumaryna. Jeśli jednak pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, powinien poinformować o tym lekarza.
Tłuszcze zawarte w emulsji mogą zaburzać wyniki niektórych badań laboratoryjnych, jeśli próbka krwi do badania zostanie pobrana zanim dojdzie do usunięcia tłuszczów z krwiobiegu pacjenta (są one usuwane z krwi po czasie od 5 do 6 godzin od podania tłuszczów).
OLIMEL N12E zawiera potas. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów przyjmujących leki moczopędne, inhibitory konwertazy angiotensyny ACE, antagonistów receptora angiotensyny II (leki stosowane w nadciśnieniu) lub leki immunosupresyjne. Leki tego rodzaju mogą spowodować wzrost stężenia potasu we krwi.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed podaniem tego leku.
Brak odpowiedniego doświadczenia dotyczącego stosowania leku OLIMEL N12E u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jeśli to konieczne, można rozważyć podanie leku OLIMEL N12E w okresie ciąży i karmienia piersią. Lek OLIMEL N12E należy podawać kobietom w ciąży lub karmiącym piersią tylko po dokładnym rozważeniu.
Płodność
Brak odpowiednich danych.
Jak stosować lek OLIMEL N12E, emulsja do infuzji
Dawkowanie
OLIMEL N12E należy stosować wyłącznie u dorosłych oraz u dzieci w wieku powyżej 2 lat.
Lek ma postać emulsji do infuzji podawanej przez rurkę (cewnik) do dużej żyły w klatce piersiowej pacjenta.
Przed zastosowaniem, OLIMEL N12E powinien znajdować się w temperaturze pokojowej.
OLIMEL N12E jest przeznaczony wyłącznie do jednorazowego użycia.
Infuzja leku OLIMEL N12E
Dawkowanie
Dla dorosłych: Szybkość podawania, zgodnie z potrzebami i stanem klinicznym pacjenta, zostanie ustalona przez lekarza. Lek można stosować tak długo jak potrzeba, w zależności od stanu klinicznego pacjenta.
Dla dzieci i młodzieży powyżej dwóch lat: Dawka leku oraz okres jego podawania są ustalane przez lekarza, zależnie od wieku, masy ciała, wzrostu, stanu zdrowia oraz zdolności organizmu do rozkładania i wykorzystywania składników leku OLIMEL N12E.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki
W przypadku podania pacjentowi zbyt dużej dawki leku OLIMEL N12E, emulsja do infuzji, może dojść do niepożądanych skutków, takich jak zwiększenie kwasowości krwi, hiperwolemia, zespół hiperosmolarności, wzrost stężenia glukozy i triglicerydów we krwi. W takiej sytuacji należy przerwać infuzję.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane. Należy natychmiast powiadomić lekarza o jakichkolwiek zmianach samopoczucia podczas leczenia. Badania wykonywane przez lekarza powinny zminimalizować ryzyko działań niepożądanych. W przypadku nietypowych objawów, jak reakcje alergiczne, należy przerwać infuzję.
Częstość działań niepożądanych:
- Przyspieszona praca serca (częstoskurcz)
- Zmniejszony apetyt
- Zwiększone stężenie tłuszczów we krwi (hipertriglicerydemia)
- Ból brzucha
- Biegunka
Działania niepożądane podczas stosowania leku
Nudności i zwiększone ciśnienie tętnicze krwi:
Częstość — Nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych
Reakcje nadwrażliwości:
W tym pocenie się, gorączka, dreszcze, ból głowy, wysypka skórna, swędzenie, uderzenia gorąca, trudności w oddychaniu.
Wyciek infuzji do otaczającej tkanki:
Może prowadzić do bólu, podrażnienia, opuchlizny/obrzęku, zaczerwienienia, obumarcia komórek tkanki, pęcherzy/pęcherzyków, zapalenia, pogrubienia lub napięcia skóry w miejscu podania wlewu.
Wymioty:
Podczas stosowania podobnych leków do żywienia pozajelitowego opisywano występowanie.
Zmniejszona zdolność do usuwania lipidów:
Związana z nagłym pogorszeniem zdrowia pacjenta. Objawy zespołu przeciążenia tłuszczami zazwyczaj ustępują po przerwaniu infuzji emulsji tłuszczowej.
Ostrzeżenia:
- Gorączka
- Bladość skóry
- Niedokrwistość
- Leukopenia
Działania niepożądane można zgłaszać lekarzowi lub pielęgniarce.
Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych
bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
PL 02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
Strona internetowa:
Działania niepożądane
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek OLIMEL N12E, emulsja do infuzji
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności, zamieszczonego na pojemniku oraz opakowaniu zewnętrznym po (MM/RRRR). Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Nie zamrażać. Przechowywać w opakowaniu ochronnym. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek OLIMEL N12E, emulsja do infuzji
Substancjami czynnymi w każdym z worków gotowej emulsji są: 14,2% (co odpowiada 14,2 g/100 ml) roztwór L-aminokwasów
Jak wygląda lek OLIMEL N12E emulsja do infuzji i co zawiera opakowanie
OLIMEL N12E jest emulsją do infuzji dostarczaną w trójkomorowym worku. Pierwsza komora zawieraemulsję tłuszczową, druga komora zawiera roztwór aminokwasów z elektrolitami, a trzecia komorazawiera roztwór glukozy z wapniem. Komory są oddzielone od siebie za pomocą nieprzepuszczalnychspawów. Przed podaniem, zawartość poszczególnych komór należy zmieszać poprzez zwijanie worka wkierunku do siebie, zaczynając od górnej części worka, aż do otwarcia spawów.
Wygląd przed zmieszaniem:
- Roztwory aminokwasów i glukozy są przezroczyste, bezbarwne lub lekko żółte.
- Emulsja tłuszczowa jest jednorodna o mlecznym wyglądzie.
Wygląd po zmieszaniu: jednorodna emulsja o mlecznym wyglądzie.
Trójkomorowy worek jest wielowarstwowym workiem plastikowym. Wewnętrzna (kontaktowa) warstwaworka wykazuje zgodność ze składnikami i dozwolonymi dodatkami.
Wielkości opakowań
- worek 650 ml: 1 tekturowe pudełko z 10 workami
- worek 1000 ml: 1 tekturowe pudełko z 6 workami
- worek 1500 ml: 1 tekturowe pudełko z 4 workami
- worek 2000 ml: 1 tekturowe pudełko z 4 workami
- 1 worek o pojemności 650 ml, 1000 ml, 1500 ml i 2000 ml.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny: Baxter Polska Sp. z o. o., ul. Kruczkowskiego 8, 00-380 Warszawa
Wytwórca: BAXTER S.A., Boulevard René Branquart 80, 7860 Lessines, Belgia
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich EuropejskiegoObszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa,Luksemburg, Holandia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Hiszpania: OLIMEL N12E
- Austria: ZentroOLIMEL 7,6 % mit Elektrolyten
- Niemcy: Olimel 7,6 % E
- Dania, Islandia, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Polska, Portugalia: Olimel N12E
- Irlandia, Malta, Wielka Brytania: TRIOMEL 12 g/l nitrogen 950 kcal/l with electrolytes
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 06.08.2021
SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
OLIMEL N12E ma postać trójkomorowego worka. Każdy worek zawiera roztwór glukozy z wapniem, emulsję tłuszczową oraz roztwór aminokwasów z innymi elektrolitami.
Zawartości na worek
650 ml | 1000 ml | 1500 ml | 2000 ml | |
---|---|---|---|---|
27,5% roztwór glukozy | 173 ml | 267 ml | 400 ml | 533 ml |
14,2% roztwór aminokwasów | 347 ml | 533 ml | 800 ml | 1067 ml |
17,5% emulsja tłuszczowa | 130 ml | 200 ml | 300 ml | 400 ml |
Skład gotowej emulsji po wymieszaniu zawartości trzech komór:
Substancje czynne | 650 ml | 1000 ml | 1500 ml | 2000 ml |
---|---|---|---|---|
Olej z oliwek oczyszczony + olej sojowy | 22,75 g | 35,00 g | 52,50 g | 70,00 g |
Skład emulsji
Wapnia chlorek dwuwodny 0,34 g 0,52 g 0,77 g 1,03 g
Glukoza 47,67 g 73,33 g 110,00 g 146,67 g
(co odpowiada glukozie jednowodnej) (52,43 g) (80,67 g) (121,00 g) (161,33 g)
a Mieszanina oczyszczonego oleju z oliwek (ok. 80%) i oczyszczonego oleju sojowego (ok. 20%), co odpowiada
stosunkowi niezbędnych kwasów tłuszczowych do całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych równemu 20%.
Substancjami pomocniczymi są:
- Komora zawierająca emulsję tłuszczową
- Komora zawierająca roztwór aminokwasów z elektrolitami
- Komora zawierająca roztwór glukozy z wapniem
- Oczyszczone fosfolipidy z jaja kurzego, glicerol, sodu oleinian
- Kwas octowy lodowaty (do ustalenia)
- Kwas solny (do ustalenia)
- sodu wodorotlenek (do ustalenia)
Wartości odżywcze
650 ml | 1000 ml | 1500 ml | 2000 ml | |
---|---|---|---|---|
Tłuszcze | 22,8 g | 35,0 g | 52,5 g | 70,0 g |
Aminokwasy | 49,4 g | 75,9 g | 113,9 g | 151,9 g |
Wartość energetyczna
Całkowita wartość energetyczna w przybliżeniu 620 kcal 950 kcal 1420 kcal 1900 kcal
Wartość energetyczna niebiałkowa 420 kcal 640 kcal 960 kcal 1280 kcal
Elektrolity
Sód 22,8 mmol 35,0 mmol 52,5 mmol 70,0 mmol
Potas 19,5 mmol 30,0 mmol 45,0 mmol 60,0 mmol
PH
6,4
Osmolarność
w przybliżeniu 1270 mOsm/l
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie: 10