Nurofen Express Caps kapsułki miękkie (200 mg) - 10 kaps.
Nurofen Express Caps kapsułki miękkie (200 mg) - 10 kaps.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Nurofen Express Caps, 200 mg, kapsułki miękkie
Ibuprofenum
Lek do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała od 20 kg (w wieku około 6 lat)
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej:
- po upływie 3 dni w przypadku dzieci i młodzieży;
- po upływie 3 dni w przypadku leczenia gorączki lub 4 dni w przypadku leczenia bólu u dorosłych.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Nurofen Express Caps i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Nurofen Express Caps
- Jak stosować lek Nurofen Express Caps
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Nurofen Express Caps
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Nurofen Express Caps i w jakim celu się go stosuje
Ibuprofen należy do grupy leków, które są określane jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Leki te stosuje się w celu zmiany odpowiedzi organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę. Nurofen Express Caps łatwo rozpada się w organizmie i substancja czynna, uwolniona z kapsułki, łatwo wchłania się i szybko dociera do miejsca bólu.
Nurofen Express Caps stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawowym:
- łagodnego lub umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, ból zęba, bolesne miesiączkowanie,
- bólu i gorączki związanych z przeziębieniem.
Lek do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała od 20 kg (w wieku około 6 lat).
Jeśli po upływie 3 dni u dzieci i młodzieży, 3 dni w przypadku gorączki i 4 dni w przypadku bólu u dorosłych nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Nurofen Express Caps
Kiedy nie stosować leku Nurofen Express Caps:
- jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, czerwień koszenilową (E 124) lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
- jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały duszność, astma, nieżyt nosa, obrzęk twarzy i (lub) rąk lub pokrzywka po przyjęciu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych podobnych leków przeciwbólowych (NLPZ)
- jeśli u pacjenta występuje owrzodzenie żołądka lub krwawienie z żołądka (lub występowały dwa lub więcej epizodów)
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Kiedy nie stosować leku Nurofen Express Caps:
- jeśli u pacjenta występowało w przeszłości krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ
- jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką chorobę wątroby, nerek, chorobę wieńcową lub niewydolność serca
- nie podawać dzieciom o masie ciała poniżej 20 kg
- jeśli u pacjenta stwierdzono krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia krzepnięcia krwi
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów)
- w ostatnich trzech miesiącach ciąży (patrz niżej)
Inne środki ostrożności:
- Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Nurofen Express Caps należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą lub pielęgniarką. Jeśli pacjent ma infekcję - patrz poniżej „Zakażenia”
- Jeśli występują niektóre choroby skóry (toczeń rumieniowaty układowy) lub mieszana choroba tkanki łącznej). Jeśli stwierdzono dziedziczne zaburzenia układu krwiotwórczego (np. ostrą przemijającą porfirię).
- Gdy występuje lub kiedykolwiek występowała choroba jelita grubego (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Crohna)
- Jeśli stwierdzono zaburzenia czynności nerek
- Jeśli stwierdzono zaburzenia czynności wątroby
- Jeśli pacjentka usiłuje zajść w ciążę
Itd. - dalsze ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania leku Nurofen Express Caps.
Ostrzeżenia przy stosowaniu leku Nurofen Express Caps
Choroby serca
U pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny – TIA).
Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i inne schorzenia
Pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń.
Objawy alergiczne
Podczas stosowania ibuprofenu zgłaszano objawy reakcji alergicznej na ten lek, w tym problemy z oddychaniem, obrzęk twarzy i szyi (obrzęk naczynioruchowy), ból w klatce piersiowej. Jeśli pacjent zauważy którykolwiek z tych objawów, powinien natychmiast przerwać stosowanie leku Nurofen Express Caps i skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.
Zakażenia
Nurofen Express Caps może ukryć objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z tym Nurofen Express Caps może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w konsekwencji prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań.
Reakcje skórne
W związku ze stosowaniem ibuprofenu występowały ciężkie reakcje skórne, takie jak złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS) oraz ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP).
Przed zastosowaniem
Przed zastosowaniem leku Nurofen Express Caps należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.
Interakcje leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Interakcje leku Nurofen Express Caps z innymi lekami
selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu gdyż może to zwiększyć ryzyko krwawienia z serotoniny (leki stosowane w depresji) przewodu pokarmowego
lit (lek stosowany w chorobie maniakalno- gdyż działanie litu może ulec nasileniu depresyjnej oraz w depresji)
probenecyd i sulfinpyrazon (leki stosowane w dnie gdyż mogą opóźniać wydalanie ibuprofenu moczanzowej)
Leki, z którymi należy ostrożnie łączyć Nurofen Express Caps:
- leki przeciwnadciśnieniowe i leki moczopędne gdyż ibuprofen może osłabić działanie tych leków i może wystąpić zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek
- diuretyki oszczędzające potas gdyż ich stosowanie może prowadzić do hiperkaliemii
- metotreksat (lek stosowany w leczeniu raka i w chorobach reumatycznych) takrolimus i cyklosporyny (leki immunosupresyjne) gdyż może wystąpić uszkodzenia nerek
Wpływ Nurofen Express Caps na inne leki
Lek Nurofen Express Caps może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie leku Nurofen Express Caps. Na przykład:
- leki o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew/zapobiegające powstawaniu zakrzepów, takie jak kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna);
- leki obniżające ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak captopril, leki beta-adrenolityczne, takie jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie jak losartan);
Wskazówki dotyczące przyjmowania Nurofen Express Caps
Kapsułki należy połykać popijając wodą. U osób z dolegliwościami przewodu pokarmowego zaleca się przyjmowanie leku Nurofen Express Caps podczas posiłku. W przypadku przyjęcia wkrótce po posiłku, wystąpienie działania leku Nurofen Express Caps może się opóźnić. W takim przypadku, nie należy przyjmować więcej leku Nurofen Express Caps niż zalecane w punkcie "Jak stosować lek Nurofen Express Caps" lub przed upływem właściwej przerwy pomiędzy dawkami.
Informacje dotyczące ciąży, karmienia piersią i wpływu na płodność
Wystąpienie niektórych działań niepożądanych, takich jak te dotyczące układu pokarmowego, jest bardziej prawdopodobne w przypadku spożywania alkoholu jednocześnie z przyjęciem leku Nurofen Express Caps.
Informacje o leku Nurofen Express Caps
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Nie stosować tego leku w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Stosowanie może spowodować zaburzenia czynności nerek i serca u nienarodzonego dziecka. Może także wpłynąć na skłonność do krwawienia pacjentki i jej dziecka oraz opóźnić lub wydłużyć poród. Należy unikać stosowania tego leku w ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przyjmowanie leku Nurofen Express Caps przez okres dłuższy niż kilka dni po rozpoczęciu 20. tygodnia ciąży może wywołać zaburzenia czynności nerek u nienarodzonego dziecka i prowadzić do obniżonego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie) lub zwężenia naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. W razie konieczności leczenia dłuższego niż kilka dni lekarz może zalecić dodatkowe badania kontrolne.
Karmienie piersią
Lek przenika do mleka kobiecego, jednak może być stosowany podczas karmienia piersią, jeśli podawany jest w zalecanych dawkach i przez najkrótszy możliwy okres czasu.
Płodność
Lek należy do grupy leków NLPZ mogących wpływać niekorzystnie na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu leczenia.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn, jeśli jest stosowany krótkotrwale i zgodnie z zaleceniami. Jeśli wsytąpią działania niepożądane takie jak zmęczenie i zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn. Spożycie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia tych działań niepożądanych.
Lek Nurofen Express Caps zawiera 22,26 mg sorbitolu w każdej kapsułce. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Lek Nurofen Express Caps zawiera czerwień koszenilową 4R (E124).Lek może powodować reakcje alergiczne.
3. Jak stosować Nurofen Express Caps
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem (patrz punkt 2).
Zalecana dawka to: Dorośli i młodzież o masie ciała około 40 kg:Dawka początkowa: przyjąć 1 lub 2 kapsułki (200 mg lub 400 mg ibuprofenu) z wodą. Następnie, w razie potrzeby, dodatkowo 1 lub 2 kapsułki (200 mg do 400 mg ibuprofenu), jednak nie należy przekraczać całkowitej dawki 6 kapsułek w ciągu 24 godzin. Po zastosowaniu dawki 200 mg, następną dawkę należy przyjąć nie wcześniej niż po upływie 4 godzin, po zastosowaniu dawki 400 mg, następną dawkę należy przyjąć nie wcześniej niż po upływie 6 godzin.
Dzieci o masie ciała od 20 kg (około 6 lat) do 39 kg
Lek Nurofen Express Caps - dawkowanie i ostrzeżenia
Lek Nurofen Express Caps powinien być stosowany wyłącznie u dzieci o masie ciała wynoszącej co najmniej 20 kg. Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, podzielona na od 3 do 4 dawki pojedyncze. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinna być krótsza niż 6 godzin. Nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej. W ciągu 24 godzin nie należy przekraczać dawki całkowitej 30 mg ibuprofenu/kg mc. W przypadku stosowania leku Nurofen Express Caps u dzieci zazwyczaj stosuje się następujące dawkowanie:
Dawkowanie dla dzieci
Masa ciała Dawka Jak często?
Dzieci 20 kg – 29 kg: 1 kapsułka (200 mg ibuprofenu) W razie potrzeby, przyjąć kolejną kapsułkę po upływie co najmniej 8 godzin. W ciągu 24 godzin nie przyjmować więcej niż 3 kapsułki (do 600 mg ibuprofenu)
Dzieci 30 kg – 39 kg: 1 kapsułka (200 mg ibuprofenu) W razie potrzeby, przyjąć kolejną kapsułkę po upływie co najmniej 6 do 8 godzin. W ciągu 24 godzin nie przyjmować więcej niż 4 kapsułki (do 800 mg ibuprofenu)
Sposób podania: Do krótkotrwałego, doustnego stosowania. Nie rozgryzać.
Dawkowanie dla dzieci i młodzieży
W przypadku dzieci i młodzieży należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie leku jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu. Inna forma(y) tego leku mogą być bardziej odpowiednie dla dzieci, należy zatem zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie dla dorosłych
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach w przypadku leczenia gorączki lub po 4 dniach w przypadku leczenia bólu, należy skontaktować się z lekarzem.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Nurofen Express Caps
Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Nurofen Express Caps lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć.
Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i oczopląs lub rzadziej biegunkę.
Możliwe działania niepożądane
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Działania niepożądane leku Nurofen Express Caps
Jak każdy lek, lek Nurofen Express Caps może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdegoone wystąpią.
Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzeniaobjawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Choć działania niepożądane nie są częste, możliwe jestwystąpienie jednego ze znanych działań niepożądanych leków z grupy NLPZ (patrz poniżej). W takimprzypadku lub w przypadku wątpliwości, należy przerwać stosowanie leku i jak najszybciej zgłosić się dolekarza. Osoby w wieku podeszłym stosujące ten produkt są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia działańniepożądanych.
Należy PRZERWAĆ przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią:
- objawy krwawienia z przewodu pokarmowego, takie jak: silny ból brzucha, smoliste stolce, wymioty zobecnością krwi lub ciemnych cząstek wyglądających jak fusy kawy;
- objawy bardzo rzadkiej, ale poważnej reakcji alergicznej, takie jak nasilenie objawów astmy,niewyjaśniony świszczący oddech lub duszność, obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z oddychaniem,szybka akcja serca, spadek ciśnienia krwi prowadzący do wstrząsu. Reakcja taka może wystąpić nawetpodczas pierwszego przyjęcia leku;
- zaczerwienione, niewypukłe, podobne do tarczy lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami naśrodku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w ustach, gardle, nosie, narządach płciowych i oczach. Teciężkie wysypki skórne może poprzedzać gorączka i objawy grypopodobne (złuszczające zapalenieskóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie sięnaskórka) [Bardzo rzadko - mogą wystąpić u 1 na 10 000 osób];
Należy poinformować lekarza, jeśli wystąpią inne możliwe działania niepożądane.
Często: (mogą wystąpić u 1 na 10 osób)
- dolegliwości żołądkowe, takie jak zgaga, ból brzucha, nudności, niestrawność, biegunka, wymioty,wzdęcia (gazy), zaparcia, niewielka utrata krwi w żołądku i (lub) w jelitach, która w wyjątkowychprzypadkach może powodować niedokrwistość.
Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób)
- owrzodzenie przewodu pokarmowego, perforacja lub krwawienie, zapalenie błony śluzowej jamyustnej z owrzodzeniem, nasilenie istniejącej choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lubchoroba Crohna), zapalenie błony śluzowej żołądka.
- zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, takie jak ból głowy, zawroty głowy, bezsenność,pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie.
- zaburzenia widzenia.
- różne wysypki skórne.
- reakcje nadwrażliwości z pokrzywką i świądem.
Rzadko (mogą wystąpić u 1 na 1000 osób)
- szumy uszne (dzwonienie w uszach).
- zwiększenie stężenia mocznika we krwi, bóle w dolnej części pleców i (lub) bóle brzucha, krew wmoczu oraz gorączka mogą być objawami uszkodzenia nerek (martwica brodawek).
- zmniejszenie stężenia hemoglobiny.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić z częstością do 1 na 10 000 osób)
- zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń jelita.
Niebezpieczne skutki uboczne stosowania leku Nurofen Express Caps
Na podstawie poniższego tekstu wygeneruj kod HTML do wpisu na bloga, z użyciem nagłówków, akapitów i innych odpowiednich tagów HTML:
niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego i obrzęk twarzy lub rąk.
oddawanie mniejszej ilości moczu niż zwykle oraz obrzęki (zwłaszcza u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi lub zaburzeniem czynności nerek), obrzęki i zmętnienie moczu (zespół nerczycowy), zapalna choroba nerek (śródmiąższowe zapalenie nerek), która może prowadzić do ostrej niewydolności nerek.
Jeśli wystąpił jeden z wyżej wymienionych objawów lub jeśli pacjent czuje się ogólnie źle, należy przerwać stosowanie leku Nurofen Express Caps i natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą to być pierwsze objawy uszkodzenia lub niewydolności nerek.
reakcje psychotyczne i depresja.
wysokie ciśnienie krwi, zapalenie naczyń.
kołatanie serca.
zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby (pierwszymi objawami mogą być przebarwienia skóry), szczególnie podczas długotrwałego leczenia, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby.
zaburzenia produkcji krwinek
pierwsze objawy to: gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenia jamy ustnej, objawy grypopodobne, silne zmęczenie, krwawienia z nosa i skóry, niewyjaśnione siniaczenie. W takich przypadkach należy natychmiast przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
ciężkie zakażenia skóry i powikłania dotyczące tkanek miękkich podczas zakażenia ospą wietrzną
Opisywano pogorszenie stanu zapalnego związananego z zakażeniem (np. martwicze zapalenie powięzi) wskutek stosowania pewnych leków przeciwbólowych (NLPZ).
podczas stosowania ibuprofenu obserwowano objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
ze sztywnością karku, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, gorączką i zaburzeniami świadomości. U pacjentów z zaburzeniami autoimmunologicznymi (toczeń, mieszana choroba tkanki łącznej) istnieje większe ryzyko takich objawów.
wypadanie włosów (łysienie).
Częstość nieznana: nie można ocenić częstości na podstawie dostępnych danych.
Ból w klatce piersiowej, mogący być objawem potencjalnie ciężkiej reakcji alergicznej nazywanej zespołem Kounisa
Reaktywność dróg oddechowych, w tym astma, skurcz oskrzeli, duszność.
Reakcje nadwrażliwości na światło.
Przyjmowanie takich leków, jak Nurofen Express Caps może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie lub pielęgniarce.
Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309, strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać Nurofen Express Caps
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu zamieszczonego na pudełku tekturowym i blistrze. Termin ważności (EXP) oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Nurofen Express Caps
Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każda kapsułka zawiera 200 mg ibuprofenu. Pozostałe składniki to: Makrogol 600, Potasu wodorotlenek (min. 85% sumy zasad, w przeliczeniu na KOH), Woda oczyszczona. Skład kapsułki: Sorbitol ciekły, częściowo odwodniony, Żelatyna, Czerwień koszelinowa (E 124).
Jak wygląda lek Nurofen Express Caps i co zawiera opakowanie
Czerwone, owalne i przezroczyste, kapsułki miękkie z nadrukiem identyfikacyjnym. Kapsułki dostępne są w opakowaniach po 2, 4, 6, 8, 10, 12, 20, 24 kapsułek, miękkich. Nie wszystkie wielkości opakowań mogą być dostępne w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i importer
Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A., ul. Okunin 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki. Importer: RB NL Brands B.V., WTC Schiphol Airport, Schiphol Boulevard 207, 1118 BH Schiphol, Holandia. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
Kontakt
- ul. Okunin 1
- 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
- Tel: 801 88 88 07
Informacje o produkcie
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Austria: Nurofen Rapid 200 mg Weichkapseln
- Bułgaria: Nurofen Express 200mg Soft Capsules
- Cypr: Nurofen 200mg Liquid Capsules
- Czechy: Nurofen Rapid 200mg capsules
- Francja: NUROFLASH 200 mg capsule molle
- Niemcy: Nurofen Immedia 200mg Weichkapseln
- Grecja: Nurofen 200mg Μαλακες κάψουλες
- Węgry: Nurofen Rapid 200 mg lágy kapszula
- Malta: Nurofen Express 200mg capsules
- Holandia: Nurofen Fastine Liquid Caps 200 mg, capsule, zacht
- Polska: Nurofen Express Caps
- Rumunia: NUROFEN EXPRESS 200 mg capsule moi
- Słowacja: Nurofen Rapid 200 mg Capsules, mäkké kapsuly
- Słowenia: Nurofen Immedia 200mg mehke kapsule
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 10/2024