Nootropil tabl. powl.(800 mg) (800 mg) - 30 szt.
Nootropil tabl. powl.(800 mg) (800 mg) - 30 szt.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Nootropil, 800 mg, tabletki powlekane
Nootropil, 1200 mg, tabletki powlekane
Piracetamum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet, jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Nootropil i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Nootropil
- Jak stosować lek Nootropil
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Nootropil
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Nootropil i w jakim celu się go stosuje
Nootropil jest lekiem z grupy leków nootropowych. Zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ przez naczynia w mózgu, bez działania rozszerzającego naczynia, zwiększa też wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej.
Wskazania do stosowania leku Nootropil:
- leczeniu mioklonii pochodzenia korowego (krótkie, gwałtowne ("piorunujące") skurcze mięśniowe w obrębie jednej lub kilku kończyn albo tułowia);
- leczeniu zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną;
- leczeniu zawrotów głowy.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Nootropil
Kiedy nie stosować leku Nootropil:
- jeśli pacjent ma uczulenie na piracetam, inne pochodne pirolidonu lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli u pacjenta występuje krwawienie śródmózgowe;
- jeśli u pacjenta występuje schyłkowa niewydolność nerek;
- jeśli u pacjenta występuje pląsawica Huntingtona.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Nootropil należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Ze względu na wpływ piracetamu na agregację płytek krwi, należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami krzepnięcia, poddawanym poważnym zabiegom chirurgicznym oraz osobom z ciężkimi krwotokami, ryzykiem krwawienia np.: w chorobie wrzodowej żołądka i jelit, z zaburzeniami krzepnięcia krwi, z udarem krwotocznym w wywiadzie, poddawanym poważnym zabiegom chirurgicznym, w tym zabiegom stomatologicznym, stosującym produkty przeciwzakrzepowe lub inhibitory agregacji płytek, w tym małe dawki kwasu acetylosalicylowego. Nie należy nagle przerywać leczenia u pacjentów leczonych z powodu mioklonii, by nie dopuścić do
Nootropil - stosowanie leku
Stosowanie leku Nootropil u pacjentów z nawrotu mioklonii lub drgawek uogólnionych.
Stosowanie leku Nootropil z jedzeniem piciem i alkoholem. Lek Nootropil można przyjmować w trakcie posiłku lub w przerwie między posiłkami.
Dzieci i młodzież - patrz: „Jak stosować lek Nootropil”.
Stosowanie leku Nootropil u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby. Piracetam jest wydalany przez nerki. Należy zachować ostrożność, podając lek pacjentom z zaburzoną czynnością nerek. W zależności od stopnia ciężkości zaburzenia czynności nerek może być wymagane dostosowanie dawki.
Stosowanie leku Nootropil u pacjentów w podeszłym wieku. U osób w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek lekarz zmieni dawkę leku.
Ciąża i karmienie piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Brak wystarczających danych dotyczących stosowania piracetamu przez kobiety w ciąży. Piracetam przenika przez barierę łożyskową. Stężenie leku we krwi noworodków jest równe około 70-90% stężenia we krwi matki. Piracetam przenika do mleka ludzkiego. Z tego względu należy unikać stosowania piracetamu w okresie karmienia piersią lub zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia piracetamem.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn i takie działanie powinno być brane pod uwagę.
Lek Nootropil a inne leki. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach które pacjent planuje stosować. Szczególnie należy powiedzieć o stosowaniu hormonów tarczycy i leków przeciwzakrzepowych, takich jak np. acenokumarol.
Równoczesne podawanie alkoholu nie miało wpływu na stężenie piracetamu w surowicy. Przyjęcie dawki 1,6 g piracetamu doustnie nie wpływało na stężenie alkoholu. Jednakże nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania leku.
Lek Nootropil zawiera sód. 1 tabletka powlekana zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu. Maksymalna dawka dobowa (24 g piracetamu) zawiera około 46 mg sodu, głównego składnika soli kuchennej. Odpowiada to 2,3% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.
3. Jak stosować lek Nootropil
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 1000 mg w to przeliczeniu na gramy: 1 g. Tabletki powlekane 800 mg to w przeliczeniu na gramy: 0,8 g Tabletki powlekane 1200 mg to w przeliczeniu na gramy: 1,2 g
Leczenie mioklonii pochodzenia korowego
Leczenie powinno rozpoczynać się od dawki 7,2 g leku Nootropil na dobę, zwiększając co 3 lub 4 dni o 4,8 g leku na dobę do dawki maksymalnej 24 g na dobę. Nootropil powinien być przyjmowany w dawkach podzielonych 2 lub 3 razy na dobę.
W leczeniu skojarzonym z innymi lekami antymioklonicznymi, dawki innych leków powinny być utrzymywane w zalecanych dawkach terapeutycznych. Jeżeli uzyska się poprawę kliniczną i jest to możliwe - dawki innych leków powinny być zmniejszone.
U osób z mioklonią może dojść z czasem do ewolucji objawów, w związku z czym co 6 miesięcy lekarz powinien podejmować próbę zmniejszenia dawki lub odstawienia leku. W tym celu dawkę piracetamu należy zmniejszać o 1,2 g co dwa dni, by zapobiec nagłemu nawrotowi choroby.
Leczenie zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną
W połączeniu z terapią logopedyczną u dzieci w wieku od 8 do 13 roku życia: 3,2 g leku Nootropil na dobę w 2 dawkach podzielonych.
Leczenie zawrotów głowy
2,4 g leku Nootropil na dobę w 3 dawkach podzielonych po 0,8 g przez 8 tygodni. Lekarz może zmniejszyć dawkę piracetamu u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku leczonych długotrwale piracetamem lekarz indywidualnie dostosuje dawkę leku po ocenie pracy nerek.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Nootropil
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Objawy przedawkowania: odnotowano jeden przypadek biegunki krwawej i bólów brzucha u pacjenta, który przedawkował lek. Nie istnieje swoista odtrutka w przypadku przedawkowania piracetamu. Leczenie przedawkowania jest objawowe i może polegać na wykonaniu hemodializy, opróżnieniu żołądka za pomocą płukania żołądka lub wywołania wymiotów.
Pominięcie zastosowania leku Nootropil
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane zgłaszane w badaniach klinicznych i po wprowadzeniu produktu do obrotu zostały przedstawione poniżej według częstości występowania:
Bardzo często: więcej niż 1 pacjent na 10;
Często: od 1 do 10 pacjentów na 100;
Niezbyt często: od 1 do 10 pacjentów na 1 000;
Rzadko: od 1 do 10 pacjentów na 10 000;
Bardzo rzadko: mniej niż 1 pacjent na 10 000;
Częstość nieznana: nie można oszacować na podstawie dostępnych danych.
Często
- nerwowość
- zwiększenie masy ciała
- wzmożona pobudliwość ruchowa (hiperkinezja)
Niezbyt często
- osłabienie (astenia)
Skutki uboczne
Na liście skutków ubocznych leku Nootropil znajdują się między innymi:
- depresja
- senność
- zaburzenia krwotoczne
- reakcje anafilaktoidalne (rodzaj reakcji nadwrażliwości na lek)
- nadwrażliwość
- pobudzenie
- lęk
- splątanie
- omamy
- zawroty głowy
- bóle w obrębie jamy brzusznej
- bóle w nadbrzuszu
- biegunka
- nudności
- wymioty
- obrzęk naczynioruchowy
- zapalenie skóry
- świąd
- pokrzywka
- zaburzenia koordynacji ruchowej ciała (ataksja)
- zaburzenia równowagi
- nasilenie padaczki
- ból głowy
- bezsennosć
W przypadku wystąpienia objawów alergicznych, takich jak zaczerwienienie skóry, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane, koniecznie poinformuj o nich lekarza lub farmaceutę. Działania niepożądane można również zgłaszać do odpowiednich organów ds. bezpieczeństwa leków.
Jak przechowywać lek Nootropil
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, z dala od światła i wilgoci. Nie stosować leku po upływie terminu ważności.
Stosując się do zaleceń dotyczących przechowywania leków, pomagasz chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Nootropil
Substancją czynną leku Nootropil jest piracetam. 1 tabletka powlekana zawiera 800 mg lub 1200 mg piracetamu.
Pozostałe składniki to:
- rdzeń: makrogol 6000, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa;
- otoczka: Opadry Y-1-7000 white (hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400), Opadry OY-S-29019 clear (hypromeloza, makrogol 6000).
Jak wygląda lek Nootropil i co zawiera opakowanie
Tabletki powlekane 800 mg to białe, podłużne, podzielne tabletki z oznakowaniem N/N.
Opakowanie zawiera: 30, 90 lub 150 tabletek powlekanych.
Tabletki powlekane 1200 mg białe, podłużne, podzielne tabletki z oznakowaniem N/N.
Opakowanie zawiera: 20, 60, 100 lub 120 tabletek powlekanych.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny:
UCB Pharma SAAllée de la Recherche 60B-1070 BrukselaBelgia
Wytwórca:
UCB Pharma SAChemin du ForiestB-1420 Braine l’AlleudBelgia
Aesica Pharmaceuticals GmbHAlfred-Nobel-Str. 1040789 Monheim am RheinNiemcy
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
UCB Pharma Sp. z o.o.ul. Kruczkowskiego 800-380 Warszawatel.: +48 22 696 99 20
Data ostatniej aktualizacji ulotki: kwiecień 2024