Niko-Lek Mint guma do żucia, lecznicza (4 mg) - 12 szt.
Niko-Lek Mint guma do żucia, lecznicza (4 mg) - 12 szt.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
NIKO-LEK MINT, 2 mg, guma do żucia, lecznicza
NIKO-LEK MINT, 4 mg, guma do żucia, lecznicza
nicotinum
Do stosowania u dorosłych.
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Niko-lek Mint i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Niko-lek Mint
- Jak stosować lek Niko-lek Mint
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Niko-lek Mint
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Niko-lek Mint i w jakim celu się go stosuje
Niko-lek Mint to guma do żucia zawierająca substancję czynną wspomagającą rzucanie palenia. Niko-lek Mint jest stosowany do leczenia uzależnienia od nikotyny, działa poprzez łagodzenie objawów odstawiennych, przez co wspomaga rzucenie palenia. Nawet palacze, którzy obecnie nie są w stanie całkowicie rzucić palenia, mogą najpierw użyć leku Niko-lek Mint do ograniczenia palenia papierosów (redukcja palenia) w celu rzucenia palenia. Niko-lek Mint 2 mg jest przeznaczony dla palaczy, którzy wypalali maksymalnie 20 papierosów dziennie przed rozpoczęciem leczenia. Niko-lek MInt 4 mg jest przeznaczony dla silnie uzależnionych palaczy, którzy wypalali ponad 20 papierosów dziennie przed rozpoczęciem leczenia. Skuteczność leczenia można zwiększyć za pomocą odpowiedniego doradztwa i stosowania innych środków wspomagających.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Niko-lek Mint
Kiedy nie stosować leku Niko-lek Mint
- jeśli pacjent ma uczulenie na nikotynę, lewomentol, maltitol (E965) i butylohydroksytoluen (E321) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli pacjent nie pali tytoniu jeśli pacjent pali okazjonalnie i pali jednego papierosa dziennie lub mniej.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania Niko-lek Mint należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Możesz samodzielnie stosować gumę Niko-lek Mint, ale powinieneś skonsultować się z lekarzem, jeśli:
- przebyłeś ostatnio (w ciągu ostatnich 3 miesięcy) zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu,
- cierpisz na bóle w klatce piersiowej spowodowane niestabilną dławicą piersiową,
- cierpisz na chorobę, która wpływa na częstość bicia i rytm serca,
- masz wysokie ciśnienie tętnicze, niepoddające się leczeniu za pomocą środków farmakologicznych,
- kiedykolwiek wystąpiły u ciebie reakcje alergiczne, takie jak obrzęk ust, twarzy i gardła (obrzęk naczyniowy), swędzące reakcje skórne (pokrzywka); stosowanie nikotynowej terapii zastępczej może czasami wywołać tego typu reakcje,
- cierpisz na umiarkowaną lub ciężką niewydolność wątroby,
- masz ciężką niewydolność nerek,
- masz cukrzycę,
- masz nadczynność tarczycy,
- cierpisz z powodu guza chromochłonnego nadnerczy,
- stwierdzono u ciebie zapalenie przełyku,
- jeśli masz chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
Lekarz dokładnie rozważy ryzyko stosowania nikotynowej terapii zastępczej w stosunku do korzyści płynących z rzucenia palenia.
Działania niepożądane związane z wysokim stężeniem nikotyny we krwi mogą wystąpić w przypadku palenia wkrótce po żuciu leku Niko-lek Mint. Proszę wziąć pod uwagę sytuacje, w których jesteś szczególnie narażony na sięgnięcie po papierosa bez zastanowienia.
Istniejące wcześniej uzależnienie od nikotyny spowodowane tytoniem może utrzymywać się podczas stosowania nikotynowej terapii zastępczej, jednak stosowanie samej nikotyny jest mniej szkodliwe niż palenie tytoniu.
Osoby noszące protezy mogą mieć trudności z żuciem produktu z powodu lepkości leku Niko-lek Mint; w niektórych przypadkach nie jest możliwe stosowanie u nich Niko-lek Mint. Wypełnienia dentystyczne lub wkłady, które nie są prawidłowo przymocowane, mogą się jeszcze bardziej poluzować podczas żucia Niko-lek Mint.
Ryzyko u dzieci:
Nikotyna stosowana w dawce właściwej dla osób dorosłych może spowodować poważne, nawet zakończone zgonem, zatrucie u dzieci. Z tego powodu produkt Niko-lek Mint musi być przez cały czas przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci (patrz punkt 3 „Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Niko-lek Mint”).
Dzieci i młodzież
Nikotynowych gum do żucia nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby poniżej 18 roku życia nie powinny stosować produktu Niko-lek Mint, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej.
Niko-lek Mint a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Po rzuceniu palenia zmiany w organizmie mogą nasilić działanie insuliny. Lekarz może zmniejszyć dawkę insuliny.
Skuteczność poniższych leków również może się zwiększać:
- teofilina (stosowana w leczeniu astmy)
- takryna (lek stosowany w chorobie Alzheimera)
- klozapina (lek na schizofrenię)
- ropinirol (lek stosowany w chorobie Parkinsona)
Niko-lek Mint z jedzeniem i piciem
Podczas żucia gumy Niko-lek Mint nie powinieneś jeść i pić, gdyż może to zmniejszyć skuteczność jej działania.
Napoje, które obniżają pH w ustach, np. kawa, soki owocowe lub napoje gazowane, mogą zmniejszyć wchłanianie nikotyny z jamy ustnej. Aby uzyskać maksymalne wchłanianie nikotyny, należy zachować 15 minutową przerwę pomiędzy spożyciem takiego napoju a przyjęciem leczniczej gumy do żucia.
Ciąża i karmienie piersią i wpływ na płodność
Ciąża
Przerwanie palenia podczas ciąży jest niezwykle istotne, gdyż palenie może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Może też doprowadzić do przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka.
W sytuacji idealnej kobieta ciężarna powinna zaprzestać palenia bez pomocy leków zawierających nikotynę. Jeśli jednak nie jest to możliwe, produkt Niko-lek Mint można zastosować jedynie po zasięgnięciu porady lekarza.
Karmienie piersią
Należy unikać stosowania Niko-lek Mint w czasie karmienia piersią, ponieważ nikotyna przenika do mleka matki i może mieć wpływ na dziecko. Jeśli lekarz zalecił stosowanie Niko-lek Mint w okresie karmienia piersią, gumy do żucia należy przyjmować tuż po karmieniu piersią, a nie w trakcie lub przed karmieniem.
Płodność
Palenie może mieć niekorzystny wpływ na płodność kobiet i mężczyzn. Specyficzny wpływ nikotyny na te procesy nie jest znany. Jeśli to możliwe, kobiety planujące ciążę nie powinny palić ani stosować nikotynowej terapii zastępczej.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Produkt Niko-lek Mint nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Niko-lek Mint zawiera maltitol (E965), butylohydroksytoluen (E321) i sód
Jeśli twój lekarz poinformował cię, że nie tolerujesz niektórych cukrów, skontaktuj się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania produktu leczniczego Niko-lek Mint.
Butylohydroksytoluen może spowodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie błon śluzowych.
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na jednostkę dawkowania, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Niko-lek Mint
Strona 3 z 10