Nifuroksazyd Polfarmex tabletki powlekane (200 mg) - 20 tabl.
Nifuroksazyd Polfarmex tabletki powlekane (200 mg) - 20 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
NIFUROKSAZYD POLFARMEX, 200 mg, tabletki powlekane
Nifuroxazidum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Punkty do zapamiętania:
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli w ciągu 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Nifuroksazyd Polfarmex i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Nifuroksazyd Polfarmex
- Jak stosować lek Nifuroksazyd Polfarmex
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Nifuroksazyd Polfarmex
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Nifuroksazyd Polfarmex i w jakim celu się go stosuje
Lek Nifuroksazyd Polfarmex jest pochodną 5-nitrofuranu i lekiem przeciwbakteryjnym. Wykazuje miejscowe działanie w świetle jelita w stosunku do niektórych gatunków bakterii.Nifuroksazyd Polfarmex nie niszczy niechorobotwórczych bakterii występujących prawidłowo w przewodzie pokarmowym. Nie powoduje powstania szczepów bakterii opornych na jego działanie.Po podaniu doustnym produkt jest częściowo wchłaniany (10-20%) z przewodu pokarmowego i jest w znacznym stopniu metabolizowany, przy czym główne cząsteczki krążące we krwi są metabolitami.Lek Nifuroksazyd Polfarmex stosuje się w ostrej i przewlekłej biegunce pochodzenia bakteryjnego u dorosłych i dzieci powyżej 7 lat.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Nifuroksazyd Polfarmex
Kiedy nie stosować leku Nifuroksazyd Polfarmex
- Jeśli pacjent ma uczulenie na nifuroksazyd, pochodne 5-nitrofuranu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).Reakcja uczuleniowa może się objawiać wysypką, spuchnięciem twarzy, warg, języka lub dusznością, splątaniem, bladością skóry, przyspieszonym oddechem, osłabieniem i omdleniem (w przypadku wystąpienia takich objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem).
- Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 7 lat, ponieważ dzieci w tym wieku mogą mieć trudności z połknięciem tabletki.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Jeśli biegunka utrzymuje się po 2 lub 3 dniach leczenia lub w przypadku nasilenia biegunki podczas stosowania leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Wskazania dotyczące leku Nifuroksazyd Polfarmex:
W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej z objawami, takimi jak: wysypka, swędzenie,obrzęki, splątanie, bladość skóry, przyspieszony oddech, osłabienie i omdlenie należy zaprzestaćstosowania leku Nifuroksazyd Polfarmex.
Należy nawadniać się dużą ilością płynów, słodkich lub słonych, w celu uzupełnienia utraconychpłynów spowodowanych biegunką (średnie zapotrzebowanie na wodę u osoby dorosłej wynosi2 litry).
Należy kontynuować spożywanie posiłków przez cały okres trwania biegunki:
- z wyłączeniem niektórych produktów spożywczych - w szczególności surowych warzyw,owoców, zielonych warzyw, pikantnych potraw, jak również mrożonej żywności i zimnychnapojów;
- preferuje się spożywanie grilowanego mięsa oraz ryżu;
Podczas leczenia nifuroksazydem nie należy pić alkoholu.
Ostrzeżenia:
W ramach zachowania środków ostrożności, leku Nifuroksazyd Polfarmex nie należy podawać wczasie ciąży i karmienia piersią. W przypadku ciężkiej i długotrwałej biegunki, ciężkich wymiotów lub niechęci do jedzenia,należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może być konieczne nawadnianie drogą dożylną.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Nifuroksazyd Polfarmex należy omówić to z lekarzem lubfarmaceutą.
Interakcje z innymi lekami:
Lek Nifuroxazyd Polfarmex zmniejsza wchłanianie wielu leków z przewodu pokarmowego. Dlategow trakcie leczenia lekiem Nifuroksazyd Polfarmex nie należy przyjmować jednocześnie innych lekówdoustnych.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Stosowanie z jedzeniem, piciem i alkoholem:
Picie alkoholu podczas stosowania leku Nifuroksazyd Polfarmex może spowodować ostre i groźnereakcje nietolerancji (tzw. reakcje disulfiramopodobne).
Ciąża i karmienie piersią:
W ramach zachowania środków ostrożności, leku Nifuroksazyd Polfarmex nie należy podawać w czasie ciąży ikarmienia piersią. U kobiet w wieku rozrodczym lek Nifuroksazyd Polfarmex można stosować tylkowtedy, gdy stosują one skuteczną antykoncepcję.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:
Nifuroksazyd Polfarmex nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Skład leku:
Lek Nifuroksazyd Polfarmex zawiera 3,84 mg laktozy jednowodnej w 1 tabletce powlekanej. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinienskontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera 0,00384 g laktozy (0,00192 gglukozy i 0,00192 g galaktozy) w jednej tabletce powlekanej. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentówz cukrzycą.
Jak stosować lek Nifuroksazyd Polfarmex:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecane dawki leku Nifuroksazyd Polfarmex
Dorośli: 800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych.
Dzieci w wieku powyżej 7 lat: 600-800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych.
Leku Nifuroksazyd Polfarmex nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować dłużej niż 7 dni.
Lek stosuje się doustnie. Tabletki należy połknąć w całości, popijając je odpowiednią ilością płynu (szklanka wody). Tabletki nie należy przegryzać, ani kruszyć.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowych:
- reakcje alergiczne np. reakcje skórne; wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (objawiające się spuchnięciem twarzy, warg, języka, dusznością);
- wstrząs anafilaktyczny (objawiający się splątaniem, bladością skóry, przyspieszonym oddechem, osłabieniem i omdleniem).
Ponadto mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów): wysypka; krosty na skórze.
- nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): granulocytopenia (zmniejszenia liczby pewnego rodzaju krwinek białych - granulocytów); świerzbiączka guzkowa w przebiegu alergii kontaktowej na nifuroksazyd; bóle brzucha; nudności; nasilenie biegunki.
W razie wystąpienia niewielkiego nasilenia bólu brzucha, nudności i biegunki nie ma konieczności zastosowania specjalnego leczenia ani przerwania stosowania nifuroksazydu. Jeśli nasilenie dolegliwości jest duże lek należy odstawić. W takim przypadku w przyszłości należy unikać przyjmowania pochodnych nitrofuranu.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane możnazgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań ProduktówLeczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i ProduktówBiobójczychAl. Jerozolimskie 181C02-222 WarszawaTel.: (22) 49 21 301Faks: (22) 49 21 309,Strona internetowa:
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 4