Morphini sulfas WZF roztwór do wstrzykiwań (20 mg/ml) - 10 amp. 1 ml
Morphini sulfas WZF roztwór do wstrzykiwań (20 mg/ml) - 10 amp. 1 ml
MORPHINI SULFAS WZF, 10 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań
MORPHINI SULFAS WZF, 20 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań
Morphini hemisulfas 2,5-hydricus
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Morphini sulfas WZF i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Morphini sulfas WZF
- Jak stosować lek Morphini sulfas WZF
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Morphini sulfas WZF
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Morphini sulfas WZF i w jakim celu się go stosuje
Morphini sulfas WZF zawiera morfinę, która jest lekiem przeciwbólowym o bardzo silnym działaniu. Morfina należy do grupy leków zwanych opioidowymi lekami przeciwbólowymi. Lek Morphini sulfas WZF jest przeznaczony do podawania podskórnego, domięśniowego i dożylnego. Na zalecenie lekarza pacjentom dorosłym można podać lek doustnie, po rozcieńczeniu wodą. Morphini sulfas WZF stosuje się w bólu ostrym i przewlekłym o różnym nasileniu, od umiarkowanego do silnego. Morfina jest stosowana w bólu pooperacyjnym i przewlekłym, najczęściej pochodzenia nowotworowego, z wyjątkiem bólu spowodowanego skurczem mięśni gładkich, np. kolką wątrobową.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Morphini sulfas WZF
Kiedy nie stosować leku Morphini sulfas WZF:
- jeśli pacjent ma uczulenie na morfinę, inne leki opioidowe lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli u pacjenta występują trudności z oddychaniem lub choroba, która powoduje utrudnienie oddychania, lub duszność (zwana chorobą obturacyjną górnych dróg oddechowych);
- jeśli u pacjenta występuje ostry ból po prawej stronie brzucha pod żebrami (może być to objaw kolki wątrobowej);
- jeśli u pacjenta występuje ostre zatrucie alkoholem;
- jeśli pacjent stosuje lub stosował przez ostatnie 2 tygodnie leki na depresję z grupy leków nazywanych inhibitorami monoaminooksydazy;
- jeśli u pacjenta występują choroby przebiegające z drgawkami;
- jeśli pacjent doznał urazów głowy;
Zalecenia dotyczące leku Morphini sulfas WZF
Objawy wskazujące na konieczność zgłoszenia się do lekarza:
- jeśli u pacjenta stwierdzono zespół ostrego brzucha (objawy: bardzo silny ból brzucha zewzdęciem, nudnościami, wymiotami, zaparciem);
- jeśli pacjent ma guza chromochłonnego nadnerczy (guz znajdujący się w gruczołachpołożonych na nerkach);
- jeśli pacjent ma podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe (objawy, np. ból głowy, zaburzeniaświadomości i równowagi, zaburzenia widzenia);
- jeśli pacjent jest w śpiączce.
Tolerancja, uzależnienie i nałogowe przyjmowanie:
Ten lek zawiera morfinę, która jest lekiem opioidowym. Wielokrotne stosowanie opioidów możespowodować zmniejszenie skuteczności leku (pacjent przyzwyczaja się do niego, co jest znane jakozjawisko tolerancji na lek). Wielokrotne stosowanie leku Morphini sulfas WZF może równieżprowadzić do uzależnienia, nadużywania i nałogowego przyjmowania, co może skutkowaćzagrażającym życiu przedawkowaniem (treść dalsza)
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Morphini sulfas WZF należy zwrócić się do lekarza lubfarmaceuty, lub pielęgniarki (więcej treści)
Objawy i działania niepożądane leku Morphini sulfas WZF
Obejmować przerwy w oddychaniu podczas snu, nocne przebudzenia z powodu duszności, trudnościw utrzymaniu snu lub nadmierną senność w ciągu dnia. Jeśli pacjent lub inna osoba zauważy teobjawy, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może rozważyć zmniejszenie dawki.
Należy zwrócić się do lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią silne bóle w nadbrzuszu, które mogąpromieniować do pleców, nudności, wymioty lub gorączka, ponieważ mogą to być objawy związanez zapaleniem trzustki i dróg żółciowych.
W razie wystąpienia któregokolwiek z poniżej wymienionych objawów w okresie stosowania lekuMorphini sulfas WZF, należy skonsultować się z lekarzem:
- Zwiększona wrażliwość na ból, pomimo zwiększenia dawki leku (hiperalgezja). Lekarzzadecyduje, czy konieczna jest zmiana dawkowania lub zastosowanie silnego lekuprzeciwbólowego (patrz punkt 2).
- Osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, nudności, wymioty lub niskie ciśnienie krwi. Mogą to byćobjawy tego, że nadnercza wydzielają za mało kortyzolu i może być konieczne podawaniesuplementów hormonów.
- Utrata popędu seksualnego, impotencja, zanik miesiączki. Może to być spowodowanezmniejszonym wydzielaniem hormonów płciowych.
- Jeśli w przeszłości pacjent był uzależniony od leków lub alkoholu. Należy również powiedziećlekarzowi, jeśli pacjent zauważy, że uzależnia się od leku Morphini sulfas WZF w miarę jegostosowania. Na przykład, kiedy zaczyna często myśleć o możliwości zażycia kolejnej dawki,nawet jeśli jej nie potrzebuje do złagodzenia bólu.
- Objawy odstawienia lub uzależnienia. Najczęstsze objawy odstawienia wskazano w punkcie 3.W takim przypadku lekarz może zmienić lek lub czas między kolejnymi dawkami.
Lekarz zachowa szczególną ostrożność podczas stosowania morfiny oraz podejmie właściwepostępowanie u pacjentów:
- z obniżoną czynnością tarczycy (niedoczynnością tarczycy);
- z obniżoną czynnością kory nadnerczy (zbyt małe wytwarzanie hormonów);
- z astmą lub innymi problemami z oddychaniem, np. z rozedmą płuc;
- z przerostem gruczołu krokowego lub utrudnionym oddawaniem moczu;
- z niskim ciśnieniem krwi;
- ze wstrząsem (nagły spadek ciśnienia krwi i zmniejszenie przepływu krwi przez tkankiorganizmu);
- z chorobami zapalnymi jelit lub upośledzeniem drożności jelit;
- z osłabieniem mięśni (zwanym miastenią);
- nadużywających leków;
- osłabionych lub wyniszczonych chorobami;
- z zaburzeniami dróg żółciowych (morfina może nasilić dolegliwości bólowe);
- z zaburzeniami czynności wątroby;
- z zaburzeniami czynności nerek;
- w podeszłym wieku.
Dzieci i młodzieżMorphini sulfas WZF można stosować u dzieci i młodzieży (patrz punkt 3: „Jak stosować lekMorphini sulfas WZF”). W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy zwrócić się do lekarza.
Morphini sulfas WZF a inne lekiNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.Jest to szczególnie ważne w przypadku stosowania poniżej wskazanych leków:
- Ryfampicyna, stosowana w leczeniu np. gruźlicy.
- Jednoczesne stosowanie leku Morphini sulfas WZF i leków uspokajających, np. benzodiazepinlub leków pochodnych, zwiększa ryzyko senności, trudności w oddychaniu (depresjioddechowej) lub śpiączki, mogących zagrażać życiu. Dlatego leczenie skojarzone należy braćpod uwagę jedynie wtedy, gdy nie są dostępne inne metody leczenia. Jeśli jednak lek Morphini
Morphini sulfas WZF
sulfas WZF stosuje się razem z lekami uspokajającymi, lekarz powinien ograniczyć dawkę leku i okres jednoczesnego stosowania. Pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach uspokajających oraz ściśle przestrzegać dawki przepisanej przez lekarza. Pomocne może okazać się powiadomienie krewnego lub bliskiego przyjaciela pacjenta o możliwości wystąpienia powyżej wymienionych objawów. Jeśli wystąpią opisane wyżej objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
- Niektóre leki stosowane w leczeniu zakrzepów krwi (np. klopidogrel, prasugrel, tikagrelor) mogą mieć opóźnione i zmniejszone działanie, gdy są przyjmowane razem z morfiną.
- Gabapentyna lub pregabalina stosowane w leczeniu padaczki i bólu spowodowanego zaburzeniami układu nerwowego (ból neuropatyczny) mogą wchodzić w interakcje z siarczanem morfiny do wstrzykiwań, co może istotnie zmienić ich działanie.
Na działanie morfiny wpływają:
- inhibitory monoaminooksydazy (leki przeciwdepresyjne), np. moklobemid
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, np. amitryptylina
- leki nasenne, np. fenobarbital
- leki uspokajające, przeciwlękowe, np. diazepam
- leki z grupy pochodnych fenotiazyny, np. promazyna, chloropromazyna
- leki obniżające ciśnienie krwi
Morphini sulfas WZF z alkoholem
Należy unikać picia alkoholu podczas stosowania morfiny.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Morfina może spowodować senność oraz zaburzać sprawność psychofizyczną. Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Lek Morphini sulfas WZF zawiera pirosiarczyn sodu (E 223) oraz sódLek zawiera pirosiarczyn sodu (E 223) - rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwościi skurcz oskrzeli (objawy: duszność, świszczący oddech, kaszel).Pacjenci, u których występowały w przeszłości reakcje alergiczne, powinni o tym poinformowaćlekarza.
Morphini sulfas WZF - informacje o leku
Morphini sulfas WZF, 10 mg/ml zawiera 0,148 mmol/ml (3,40 mg/ml) sodu, czyli mniej niż 1 mmol(23 mg) sodu w 1 ml roztworu, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Morphini sulfas WZF, 20 mg/ml zawiera 0,130 mmol/ml (2,99 mg/ml) sodu, czyli mniej niż 1 mmol(23 mg) sodu w 1 ml roztworu, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Morphini sulfas WZF
Morphini sulfas WZF jest podawany przez personel medyczny.
Przed rozpoczęciem i regularnie w trakcie leczenia lekarz będzie omawiał z pacjentem, czego możnaspodziewać się po stosowaniu leku Morphini sulfas WZF, kiedy i jak długo należy go przyjmować,kiedy należy zgłosić się do lekarza i kiedy przerwać stosowanie leku (patrz także „Przerwaniestosowania leku Morphini sulfas WZF” w tym punkcie).
- Dawkowanie morfiny ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.
- Dorosłym pacjentom Morphini sulfas WZF podaje się podskórnie, domięśniowo lub dożylnie;lekarz może zalecić rozcieńczenie zawartości ampułki wodą i zażycie doustne.
- Morphini sulfas WZF można podawać dzieciom i młodzieży podskórnie, domięśniowo lubdożylnie. Leku nie należy podawać dzieciom doustnie.
- Noworodki i niemowlęta podczas podawania morfiny powinny być pod stałą obserwacjąpersonelu medycznego.
- Morphini sulfas WZF należy stosować systematycznie, zgodnie ze schematem zaleconym przezlekarza.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Morphini sulfas WZF
Morfinę podaje personel medyczny i dlatego jest mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymał więcejleku niż powinien.
Jeśli przyjęto większą niż zalecana dawkę leku Morphini sulfas WZF, może wystąpić zapalenie płucwywołane zachłyśnięciem wymiocinami lub ciałami obcymi. Objawy mogą obejmować duszności,kaszel i gorączkę.
Po zastosowaniu większej niż zalecana dawki leku mogą wystąpić: bardzo silne zwężenie źrenic(„szpilkowate źrenice”), śpiączka, płytki oddech, sinica, chłodna skóra, wiotkość kończyn. Może dojśćdo trudności w oddychaniu prowadzące do utraty przytomności, a nawet śmierci, znacznego obniżeniaciśnienia krwi z niewydolnością serca, obniżenia temperatury ciała, wystąpienia drgawek (szczególnieu niemowląt i dzieci), silnego bólu mięśni.
W razie wystąpienia takich objawów, należy niezwłocznie poinformować personel medyczny.Podejmie on właściwe postępowanie.
Pominięcie zastosowania leku Morphini sulfas WZF
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Morphini sulfas WZF
W przypadku nagłego zaprzestania stosowania morfiny, zwłaszcza przez osoby uzależnione,występują objawy zespołu odstawiennego.
Nie należy przerywać stosowania leku Morphini sulfas WZF, chyba że lekarz zaleci inaczej. W celuprzerwania stosowania leku Morphini sulfas WZF należy zwrócić się do lekarza, który zadecyduje,w jaki sposób powoli zmniejszać dawkę, aby uniknąć objawów abstynencyjnych. Objawyabstynencyjne mogą obejmować bóle ciała, drgawki, biegunkę, ból żołądka, nudności, objawygrypopodobne, szybkie bicie serca i rozszerzone źrenice. Objawy psychiczne obejmują intensywneuczucie niezadowolenia, niepokój i drażliwość.
U pacjentów otrzymujących morfinę ze wskazań medycznych uzależnienie występuje rzadko.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić siędo lekarza lub farmaceuty, lub pielęgniarki.