Metformin Medreg Tabletki powlekane (850 mg) - 120 tabl.
Metformin Medreg Tabletki powlekane (850 mg) - 120 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Metformin Medreg, 500 mg, tabletki powlekane
Metformin Medreg, 850 mg, tabletki powlekane
Metformin Medreg, 1000 mg, tabletki powlekane
Metformini hydrochloridum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Metformin Medreg i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Metformin Medreg
- Jak stosować lek Metformin Medreg
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Metformin Medreg
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Metformin Medreg i w jakim celu się go stosuje
Lek Metformin Medreg zawiera metforminę, lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Należy on do grupy leków zwanych biguanidami.
Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, który umożliwia organizmowi pobieranie glukozy (cukru) z krwi. Organizm wykorzystuje glukozę do wytwarzania energii lub magazynuje ją do wykorzystania w przyszłości.
U chorych na cukrzycę, trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie prawidłowo wykorzystać wytwarzanej insuliny. Prowadzi to do zwiększenia stężenia glukozy we krwi. Lek Metformin Medreg pomaga zmniejszyć stężenie glukozy we krwi do wartości jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych.
U osób dorosłych z nadwagą długotrwałe stosowanie leku Metformin Medreg pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą. Stosowanie leku Metformin Medreg wiąże się z utrzymaniem masy ciała lub jej umiarkowanym zmniejszeniem.
Lek Metformin Medreg jest stosowany w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2 (zwaną również „cukrzycą insulinoniezależną”), gdy sama dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Jest on stosowany szczególnie u pacjentów z nadwagą.
Dorośli mogą przyjmować lek Metformin Medreg w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy (leki przyjmowane doustnie lub z insuliną).
Dzieci w wieku 10 lat i starsze oraz młodzież mogą stosować lek Metformin Medreg w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Metformin Medreg
Kiedy nie stosować leku Metformin Medreg
- jeśli pacjent ma uczulenie na metforminę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby,
- jeśli pacjent ma znacznie zmniejszoną czynność nerek,
- jeśli u pacjenta występuje niewyrównana cukrzyca, na przykład z ciężką hiperglikemią (duże stężenie glukozy we krwi), nudnościami, wymiotami, biegunką, szybkim zmniejszeniem masy ciała, kwasicą mleczanową (patrz „Ryzyko kwasicy mleczanowej” poniżej) lub kwasicą ketonową. Kwasica ketonowa to stan, w którym substancje nazywane „ciałami ketonowymi” gromadzą się we krwi i która może prowadzić do cukrzycowego stanu przedśpiączkowego. Do objawów należą ból brzucha, szybki i głęboki oddech, senność lub nietypowy owocowy zapach z ust.
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta, przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy skonsultować się z lekarzem.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli:
- u pacjenta konieczne jest przeprowadzenie badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej wymagającej wstrzyknięcia do krwi środka kontrastowego zawierającego jod,
- u pacjenta konieczne jest przeprowadzenie poważnego zabiegu chirurgicznego.
Lek Metformin Medreg musi zostać odstawiony na pewien okres przed i po badaniu lub zabiegu chirurgicznym. Lekarz zdecyduje, czy w tym czasie konieczne będzie inne leczenie. Ważne jest, by dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ryzyko kwasicy mleczanowej
Lek Metformin Medreg może wywołać bardzo rzadkie, ale bardzo ciężkie działanie niepożądane nazywane kwasicą mleczanową, zwłaszcza jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się także w przypadku niewyrównanej cukrzycy, ciężkich zakażeń, długotrwałego głodzenia lub spożywania alkoholu, odwodnienia, zaburzeń czynności wątroby oraz wszelkich stanów chorobowych, w których jakaś część ciała jest niewystarczająco zaopatrywana w tlen (np. ostre, ciężkie choroby serca).
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych instrukcji.
Należy zaprzestać czasowo stosowania leku Metformin Medreg jeśli u pacjenta występuje stan