Megapar Forte tabletki musujące (1000 mg) - 20 tabl. w tubie
Megapar Forte tabletki musujące (1000 mg) - 20 tabl. w tubie
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Megapar Forte, 1000 mg, tabletki musujące
Paracetamolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki:
- Co to jest Megapar Forte i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem Megapar Forte
- Jak stosować Megapar Forte
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać Megapar Forte
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest Megapar Forte i w jakim celu się go stosuje
Tabletki musujące Megapar Forte zawierają paracetamol, który jest lekiem o łagodnym działaniu przeciwbólowym i obniżającym temperaturę ciała w gorączce. Stosowanie tabletek zaleca się w leczeniu bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne) oraz gorączki.
Informacje ważne przed zastosowaniem Megapar Forte
Kiedy nie stosować Megapar Forte
- Nadwrażliwość na paracetamol, chlorowodorek propacetamolu (prekursor paracetamolu) lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
- Nie stosować u osób o masie ciała mniejszej niż 50 kg.
- Ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby.
- Ciężka niewydolność nerek.
- Choroba alkoholowa.
- Leczenie inhibitorami MAO oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli:
- u pacjenta występują choroby wątroby, w tym schorzenia na skutek nadmiernego spożycia alkoholu
- u pacjenta występuje zespół Gilberta (łagodna żółtaczka)
- pacjent cierpi na chorobę nerek
- pacjent jest odwodniony lub ciężko niedożywiony, z anoreksją
- pacjent z niskim wskaźnikiem masy ciała (BMI)
- pacjent regularnie pijący alkohol
- pacjent ma ciężką infekcję, która może zwiększać ryzyko wystąpienia kwasicy metabolicznej. Do objawów kwasicy metabolicznej należą m.in.: głębokie, szybkie i utrudnione oddychanie, uczucie mdłości, występowanie wymiotów i utrata apetytu, ogólnie złe samopoczucie.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli u pacjenta jednocześnie wystąpią opisane powyżej objawy:
- pacjent jest poddany długotrwałemu leczeniu dużymi dawkami paracetamolu
- pacjent choruje na astmę z wrażliwością na aspirynę
- pacjent przyjmuje inne leki zawierające w składzie paracetamol
- u pacjenta występuje gorączka, nawet po zakończeniu leczenia paracetamolem
- u pacjenta występuje niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i (lub) reduktazy methemoglobinowej
- u pacjentów z niedokrwistością hemolityczną (nieprawidłowy spadek ilości krwinek czerwonych)
Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do niewydolności wątroby, co może zakończyć się przeszczepem wątroby lub zgonem.
Nigdy nie należy przyjmować więcej tabletek Megapar Forte niż jest to zalecane. Zwiększenie dawki nie powoduje zwiększenia działania przeciwbólowego, może powodować natomiast poważne uszkodzenia wątroby. Objawy uszkodzenia wątroby występują po kilku pierwszych dniach. Dlatego też ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem tak szybko jak to możliwe, jeśli pacjent przyjął więcej tabletek Megapar Forte niż jest to zalecane.
Dzieci i młodzież
Nie stosować produktu Megapar Forte o mocy 1000 mg u dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia oraz o masie ciała poniżej 50 kg.
Lek Megapar Forte a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych wydawanych bez recepty.
Przed zastosowaniem leku Megapar Forte należy poinformować lekarza o przyjmowaniu:
- leków zapobiegających krzepnięciu (leki przeciwzakrzepowe np. warfaryna, pozostałe kumaryny)
- leków przeciwwymiotnych (np. metoklopramid, domperidon)
- leków stosowanych w leczeniu pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi (kolestyramina)
- probenecydu (lek stosowany w leczeniu wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi (dna moczanowa))
- leku o łagodnym działaniu przeciwbólowym lub działaniu przeciwgorączkowym (niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym kwas acetylosalicylowy, salicylamid)
Wpływ paracetamolu na badania laboratoryjne:
Wyniki badań oceniających stężenie kwasu moczowego i cukru we krwi mogą być zmienione.
Megapar Forte z jedzeniem i piciem
W czasie przyjmowania produktu nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób niedożywionych i regularnie pijących alkohol.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Megapar Forte można stosować w czasie ciąży
Jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należyprzyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę, przezmożliwie jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub)gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.
Paracetamol przenika do mleka kobiet
Paracetamol w dawkach terapeutycznych można stosowaću kobiet karmiących piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Paracetamol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Megapar Forte zawiera sód i sorbitol
Lek zawiera 435,25 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w każdej tabletce musującej.Odpowiada to 21,76 % maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.W razie przyjmowania 1 lub więcej tabletek musujących na dobę przez długi czas, pacjenci, zwłaszczakontrolujący zawartość sodu w diecie, powinni skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.Lek zawiera 100 mg sorbitolu w każdej tabletce musującej. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżelistwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzonowcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w którejorganizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przedprzyjęciem leku lub podaniem go dziecku.
Jak stosować Megapar Forte
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.Megapar Forte są to tabletki musujące do podawania doustnego. Tabletkę należy rozpuścić w szklancewody, tak przygotowany roztwór należy wypić od razu po przygotowaniu.
W przypadku wątpliwości dotyczących właściwej dawki leku Megapar Forte należy skonsultować sięz lekarzem.
Produkt leczniczy Megapar Forte jest przeznaczony tylko dla dorosłych oraz młodzieży w wieku 16lat i powyżej oraz o masie ciała powyżej 50 kg.
Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 50 kg, w wieku 16 lat i powyżej:
w razie konieczności 1 tabletka musująca (1000 mg),dawkę można powtarzać co 6 godzin, a wżadnym wypadku nie częściej niż co 4 godziny, nie przekraczając 3 tabletek musujących, w przypadkunasilonego bólu dawkę dobową można zwiększyć do 4 tabletek musujących.
Zalecana maksymalna dawka dobowa:
- Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla dorosłych nie powinna być większa niż 3 g,w przypadku nasilonego bólu dawkę dobową można zwiększyć do 4 g.
- Maksymalna dawka pojedyncza paracetamolu dla dorosłych to 1 g.
Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gorączka występuje przez czas dłuższy niż 3 dni, uleganasileniu lub pojawiają się inne objawy, należy przerwać leczenie i zasięgnąć porady lekarza.Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.
Jeśli objawy utrzymują się lub ulegają nasileniu, należy zgłosić się po poradę medyczną.
Megapar Forte - informacje dla pacjenta
Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Korek zawiera środek osuszający, nie nadający się do spożycia.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Sposób podawania
Megapar Forte jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletkę należy rozpuścić w pełnej szklance wody, pozwolić na całkowite rozpuszczenie, po czym wypić przygotowany roztwór.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki Megapar Forte
W razie przypadkowego przyjęcia znacznie większej dawki niż zalecana (przedawkowania) należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli samopoczucie pacjenta jest dobre ze względu na możliwość wystąpienia opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Pominięcie zastosowania Megapar Forte
W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć zaraz po przypomnieniu, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy pamiętać o zachowaniu co najmniej 4-godzinnych odstępów między kolejnymi dawkami.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Megapar Forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy przerwać stosowanie leku Megapar Forte oraz zgłosić się natychmiast do lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią takie działania niepożądane jak:
- reakcja nadwrażliwości wymagająca przerwania leczenia (natychmiastowa ciężka reakcja alergiczna)
- wstrząs anafilaktyczny (objawiający się splątaniem, bladością skóry, spadkiem ciśnienia krwi, poceniem się, wytwarzaniem małej ilości moczu, przyspieszonym oddechem, osłabieniem i omdleniem)
- nagromadzenie się płynu w krtani z towarzyszącą swędzącą wysypką
- obrzęk gardła (objawy ciężkiej reakcji alergicznej),obrzęk twarzy, ust, rąk (obrzęk naczynioruchowy)