Lisinoratio 10 tabletki (10 mg) - 30 tabl.
Lisinoratio 10 tabletki (10 mg) - 30 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Lisinoratio 5, 5 mg, tabletki
Lisinoratio 10, 10 mg, tabletki
Lisinoratio 20, 20 mg, tabletki
Lisinoprilum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w razie jakichkolwiek wątpliwości.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
NIE STOSOWAĆ U KOBIET W CIĄŻY
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Lisinoratio i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lisinoratio
- Jak stosować lek Lisinoratio
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Lisinoratio
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Lisinoratio i w jakim celu się go stosuje
Lisinoratio zawiera lizynopryl (tzw. inhibitor konwertazy angiotensyny – ACE), który hamuje aktywność enzymu przekształcającego angiotensynę I w działającą naczynioskurczowo i zwiększającą ciśnienie krwi angiotensynę II.
Hamowanie konwertazy angiotensyny powoduje zmniejszenie stężenia angiotensyny II w osoczu, zmniejszenie wydzielania aldosteronu, obniżenie ciśnienia krwi u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym oraz zmniejszenie objawów niewydolności serca. Lizynopryl przyjęty doustnie wchłania się w około 25%, obecność pokarmu nie wpływa na wchłanianie leku. Maksymalne stężenie w surowicy występuje po 6 – 8 godzinach. Okres półtrwania leku wynosi około 12 godzin. Długotrwałe przyjmowanie dawek leczniczych leku Lisinoratio nie powoduje jego kumulacji w osoczu.
W organizmie nie ulega przemianom metabolicznym, usuwany jest w moczu w postaci niezmienionej. Lek Lisinoratio jest stosowany do:
- leczenia nadciśnienia tętniczego samoistnego i naczyniowo-nerkowego w monoterapii (jako jeden lek) lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze
- leczenia niewydolności serca w monoterapii lub w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i w określonych przypadkach z preparatami naparstnicy
- leczenia hemodynamicznie stabilnych pacjentów we wczesnej (24 h) fazie zawału serca w celu zapobiegania rozwojowi dysfunkcji lewej komory i niewydolności serca
- leczenia pacjentów z nadciśnieniem i cukrzycą typu 2 oraz współistniejącymi powikłaniami ze strony nerek z mikroalbuminurią
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lisinoratio
Kiedy nie stosować leku Lisinoratio:
- jeśli pacjent ma uczulenie na lizynopryl, którykolwiek z pozostałych składników tego leku
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania Lisinoratio należy omówić to z lekarzem, farmaceutą.
Lisinoratio należy przyjmować w dawkach zaleconych przez lekarza przez cały okres leczenia, nawet jeżeli okres ten będzie bardzo długi.
Nie należy samodzielnie, bez zaleceń lekarza zmieniać dawek lub sposobu przyjmowania leku, szczególnie w przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia zaburzeń czynności nerek lub u pacjentów z niewydolnością serca.
Należy powiedzieć lekarzowi jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z poniższych leków, stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego:
- antagonistę receptora angiotensyny II (AIIRA), określanego również sartanem – na przykład walsartan, telmisartan, irbesartan, zwłaszcza jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek związane z cukrzycą,
- aliskiren.
Lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi.
Patrz także podpunkt „Kiedy nie stosować leku Lisinoratio”.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innych leków, także tych dostępnych bez recepty. Należy poinformować lekarza m.in. o przyjmowaniu leków przeciwcukrzycowych – doustnych lub insuliny, soli litu (stosowanych m.in. w leczeniu depresji), soli złota (stosowanych w leczeniu szczególnego rodzaju bólu lub zapalenia stawów).
Z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia niedociśnienia objawiającego się, np. zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, omdleniami, należy przed zastosowaniem leku Lisinoratio poinformować lekarza o przyjmowaniu leków moczopędnych.
Należy także poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach lub zaburzeniach, w szczególności dotyczących nerek, wymiotów i biegunek, stosowania dializ lub diety bezsolnej, lub innych leków, które mogą zwiększyć stężenie potasu w surowicy (np. leków zawierających trimetoprym).
Należy poinformować lekarza o występujących kiedykolwiek reakcjach nadwrażliwości (alergicznych), szczególnie gdy objawiały się obrzękiem twarzy, ust, języka i (lub) gardła, utrudnieniem oddychania lub połykania.
W razie wystąpienia niedociśnienia objawiającego się, np. zaburzeniami widzenia, zawrotami głowy, omdleniami należy się położyć z uniesionymi nogami. Gdy objawy nie ustąpią po kilku minutach należy skontaktować się z lekarzem.
Należy zachować ostrożność stosując podczas terapii lekiem Lisinoratio preparaty zawierające potas (w tym suplementy diety) oraz leki moczopędne oszczędzające potas.
Reakcje niepożądane podczas stosowania leku Lisinoratio
U pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub znacznym zwężeniem tętnic zaopatrujących mózgnadmierne obniżenie ciśnienia krwi może spowodować zawał mięśnia serca lub niedokrwienie mózgu.Podczas przyjmowania leku Lisinoratio lub innego leku z grupy ACE może wystąpić obrzęknaczynioruchowy [obrzęk twarzy, kończyn, warg, języka, głośni i (lub) gardła]. W takim przypadkunależy natychmiast odstawić lek i skonsultować się z lekarzem.
Rzekomoanafilaksja
U pacjentów stosujących inhibitory ACE i poddawanych dializie z zastosowaniem błon dializacyjnych odużej przepuszczalności (high–flux) może wystąpić reakcja rzekomoanafilaktyczna. Przed zabiegiemdializy należy poinformować lekarza o przyjmowaniu lizynoprylu. Podobnego typu reakcje występowaływ czasie aferezy lipoprotein o małej gęstości z zastosowaniem siarczanu dekstranu.Metody tej nie należy stosować u pacjentów przyjmujących inhibitory ACE.
Ważne informacje
U pacjentów przyjmujących lizynopryl i odczulanych jadem owadów błonkoskrzydłych może wystąpićzagrażająca życiu reakcja rzekomoanafilaktyczna. Lekarz zaleci odstawienie leku na czas odczulania lubrezygnację z zabiegu odczulania.Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Lisinoratio przed znieczuleniem ogólnym dozabiegów chirurgicznych.
Na początku leczenia lekiem Lisinoratio może wystąpić przemijające w czasie dalszego leczenianadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego, objawiające się uczuciem nadmiernego zmęczeniai zawrotami głowy. W przypadku wystąpienia takich objawów należy się położyć z uniesionymi nogami,a jeżeli objawy nie ustąpią po kilku minutach, skontaktować się z lekarzem.
Kontrole i monitorowanie
W celu oceny skuteczności leczenia i dobrania najmniejszej dawki skutecznej lekarz może zalecićwykonywanie częstych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, szczególnie na początku leczenia i pozmianie dawki leku.Lekarz może zalecić częste kontrole stężeń elektrolitów w surowicy, szczególnie u pacjentów zezwiększonym ryzykiem wystąpienia niewydolności nerek lub przyjmujących leki moczopędneoszczędzające potas.
Skutki uboczne
W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapaleniemigdałków podniebiennych, krwawienia z nosa, dziąseł, lub nadmiernej łatwości do powstawaniawybroczyn skóry należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą mieć związekz nadmiernym zmniejszeniem liczby białych krwinek lub płytek krwi.Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku zawierającego inhibitor neprylizyny (np. sakubitryl).Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku zawierającego wildagliptynę.
Dzieci i młodzież
Doświadczenie dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania lizynoprylu w leczeniu nadciśnieniatętniczego u dzieci w wieku powyżej 6 lat jest ograniczone, nie ma doświadczenia ze stosowaniemlizynoprylu w innych wskazaniach niż nadciśnienie tętnicze. Nie zaleca się stosowania lizynoprylu udzieci w innych wskazaniach niż nadciśnienie tętnicze.Nie zaleca się stosowania lizynoprylu u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub u dzieci z ciężkim zaburzeniemczynności nerek.
Lisinoratio a inne lekiNa ogół Lisinoratio można przyjmować z innymi lekami. Niemniej jednak, należy powiedziećlekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio.