Levalox tabletki powlekane (500 mg) - 10 tabl.
Levalox tabletki powlekane (500 mg) - 10 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Levalox, 250 mg, tabletki powlekane
Levalox, 500 mg, tabletki powlekane
levofloxacinum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Levalox i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Levalox
- Jak stosować lek Levalox
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Levalox
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Levalox i w jakim celu się go stosuje
Nazwa tego leku to Levalox. Levalox w postaci tabletek powlekanych zawiera jako substancję czynną lewofloksacynę, która należy do grupy leków nazywanych antybiotykami. Lewofloksacyna jest antybiotykiem „chinolonowym”. Działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia w organizmie.
Levalox w postaci tabletek powlekanych może być stosowany w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
- zatok,
- płuc, u pacjentów z długotrwałymi problemami z oddychaniem lub zapaleniem płuc,
- układu moczowego, w tym nerek lub pęcherza,
- gruczołu krokowego, w przypadku długotrwałego zakażenia,
- skóry i tkanki podskórnej, w tym mięśni. Czasami nazywa się to „tkankami miękkimi”.
W niektórych sytuacjach Levalox w postaci tabletek powlekanych może być stosowany w zapobieganiu chorobie płuc zwanej wąglikiem, która może wystąpić po kontakcie z bakteriami wywołującymi wąglika lub w leczeniu tej choroby.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Levalox
Kiedy nie stosować leku Levalox i skontaktować się z lekarzem:
- Jeśli pacjent ma uczulenie na lewofloksacynę, jakikolwiek inny antybiotyk chinolonowy, taki jak: moksyfloksacyna, cyprofloksacyna lub ofloksacyna, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6). Objawy reakcji alergicznej obejmują: wysypkę, trudności w połykaniu lub oddychaniu, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka.
- Jeśli pacjent miał kiedykolwiek w przeszłości padaczkę.
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Levalox
Jeśli u pacjenta wystąpiły kiedykolwiek problemy ze ścięgnami, np. zapalenie ścięgien, związane z leczeniem antybiotykami z grupy chinolonów. Ścięgno jest sznurem łączącym mięśnie z kośćmi.
Jeśli lek został przepisany dziecku lub nastolatkowi w okresie wzrostu.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, może zajść w ciążę lub podejrzewa, że jest w ciąży.
Jeśli pacjentka karmi piersią.
Nie należy stosować tego leku, jeżeli którykolwiek z powyższych przypadków dotyczy pacjenta. W razie wątpliwości, przed rozpoczęciem stosowania leku Levalox, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Levalox należy omówić z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent:
- ma 60 lat lub więcej,
- stosuje kortykosteroidy, nazywane czasami steroidami,
- otrzymał przeszczep,
- miał kiedykolwiek w przeszłości drgawki,
- miał w przeszłości uszkodzenie mózgu spowodowane udarem mózgu lub innym urazem mózgu,
- ma problemy z nerkami,
- ma zaburzenie nazywane „niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej”;
i inne
Przed przyjęciem tego leku
Nie należy przyjmować leków przeciwbakteryjnych zawierających fluorochinolony lub chinolony, w tym leku Levalox, jeśli u pacjenta wystąpiło w przeszłości jakiekolwiek ciężkie działanie niepożądane podczas przyjmowania chinolonu lub fluorochinolonu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej poinformować lekarza.
Ważne informacje dotyczące leku Levalox
Podczas przyjmowania tego leku
W przypadku wystąpienia nagłego silnego bólu brzucha, pleców lub w klatce piersiowej, który może być objawem tętniaka i rozwarstwienia aorty, należy się natychmiast zgłosić do oddziału ratunkowego. Ryzyko wystąpienia tych zmian może być wyższe w przypadku leczenia układowymi kortykosteroidami.
Objawy zagrażające zdrowiu
W przypadku wystąpienia nagłych duszności, zwłaszcza po położeniu się do łóżka, lub zaobserwowania obrzęku kostek, stóp lub brzucha albo pojawienia się kołatania serca (uczucia przyspieszonego lub nieregularnego bicia serca) należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Zaburzenia neurologiczne
Jeśli wystąpią: nagłe, mimowolne szarpnięcia, drgania mięśni lub skurcze mięśni, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą to być objawy mioklonii. Lekarz może zdecydować o przerwaniu stosowania lewofloksacyny i rozpoczęciu odpowiedniego leczenia.
Zapalenie trzustki
W przypadku wystąpienia nudności, ogólnego złego samopoczucia, odczucia silnego dyskomfortu lub silnego i utrzymującego się bólu lub nasilającego się bólu w okolicy brzucha lub wymiotów – należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą to być objawy zapalenia trzustki (ostrego zapalenia trzustki).
Zaburzenia krwi
Jeśli wystąpią: zmęczenie, bladość skóry, siniaczenie, niekontrolowane krwawienia, gorączka, ból gardła i istotne pogorszenie stanu zdrowia lub poczucie zmniejszonej odporności na zakażenia – należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą to być objawy zaburzeń krwi.
Stan zapalny i zerwanie ścięgien
Rzadko może wystąpić ból i obrzęk stawów oraz stan zapalny lub zerwanie ścięgien. Ryzyko jest zwiększone u osób w podeszłym wieku (powyżej 60 lat), po przeszczepie narządu, w przypadku występowania problemów z nerkami lub leczenia kortykosteroidami.
Objawy uszkodzenia nerwów
U pacjenta mogą rzadko wystąpić objawy uszkodzenia nerwów (neuropatii), takie jak ból, pieczenie, mrowienie, drętwienie i (lub) osłabienie, zwłaszcza stóp i nóg oraz dłoni i rąk.
Ciężkie działania niepożądane
Długotrwałe, zaburzające sprawność i potencjalnie nieodwracalne ciężkie działania niepożądane leków przeciwbakteryjnych zawierających fluorochinolony/chinolony, w tym leku Levalox, mogą wystąpić.
Ciężkie reakcje skórne
Jeśli po przyjęciu leku Levalox wystąpi którekolwiek z ciężkich działań niepożądanych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem przed kontynuacją leczenia.
Ciężkie reakcje skórne podczas stosowania lewofloksacyny
Podczas stosowania lewofloksacyny notowano ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa-Johnsona (SJS), toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (TEN) oraz polekową reakcję z eozynofilią i objawami ogólnymi (DRESS).
SJS lub TEN mogą początkowo pojawiać się jako czerwonawe, podobne do tarczy, lub okrągłeplamy, często z pęcherzami po środku na tułowiu. Mogą również wystąpić owrzodzenia jamyustnej, gardła, nosa, narządów płciowych oraz oczu (czerwone i obrzęknięte oczy). Te ciężkiewysypki skórne są często poprzedzone gorączką i (lub) objawami grypopodobnymi. Wysypki temogą prowadzić do rozległego łuszczenia się skóry, które mogą stanowić zagrożenie dla życialub powodować zgon.
W zespole DRESS początkowo występują objawy grypopodobne i wysypka na twarzy,a następnie rozległa wysypka z wysoką temperaturą ciała. W badaniach krwi widoczna jestzwiększona aktywność enzymów wątrobowych i zwiększona liczba białych krwinek (eozynofilia) orazpowiększone węzły chłonne.
Jeśli wystąpi ciężka wysypka lub inny z tych objawów skórnych, należy przerwać przyjmowanielewofloksacyny i zgłosić się do lekarza lub niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej.
Dzieci i młodzież
Levalox jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci i młodzieży.
Levalox a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Ważne informacje dotyczące leku Levalox
Nie należy przyjmować leku Levalox w postaci tabletek powlekanych jednocześniez wymienionymi poniżej lekami, ponieważ może to wpływać na działanie leku Levalox:- leki zawierające żelazo (stosowane w niedokrwistości), preparaty cynku, leki zobojętniającekwas solny w żołądku zawierające magnez lub glin (stosowane w nadkwaśności lub zgadze),didanozyna lub sukralfat (stosowany we wrzodach żołądka). Patrz punkt 3 poniżej „Jeśli pacjentstosuje już leki zawierające żelazo, preparaty cynku, leki zobojętniające kwas solny w żołądku,didanozynę lub sukralfat”.
Testy wykrywające opioidy w moczu
Wyniki testów wykrywających w moczu silne leki przeciwbólowe zwane opioidami mogą byćfałszywie dodatnie u pacjentów przyjmujących Levalox. Jeżeli lekarz zalecił wykonanie badaniamoczu, pacjent powinien poinformować lekarza, że przyjmuje Levalox.
Testy na gruźlicę
Ten lek może dawać fałszywie ujemne wyniki niektórych testów laboratoryjnych wykorzystywanychdo wykrywania bakterii wywołujących gruźlicę.
Ciąża i karmienie piersią
Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjentka:- jest w ciąży, może zajść w ciążę lub podejrzewa, że jest w ciąży,- karmi piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Po zastosowaniu tego leku u pacjenta mogą wystąpić działania niepożądane, w tym zawroty głowy,senność, uczucie wirowania (zawroty głowy) lub zaburzenia widzenia. Niektóre z tych działańniepożądanych mogą osłabiać zdolność koncentracji i szybkość reakcji. W takim przypadku pacjentnie powinien prowadzić pojazdów ani wykonywać żadnej pracy, która wymaga koncentracji uwagi.
Levalox zawiera żółcień pomarańczową
Barwnik ten może powodować reakcje alergiczne.
Jak stosować lek Levalox
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwościnależy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przyjmowanie tego leku
- Lek należy przyjmować doustnie.
- Tabletki należy połknąć w całości popijając wodą.
- Tabletki można przyjmować podczas posiłku lub między posiłkami.
- Tabletki można podzielić na równe dawki.
Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym
Podczas stosowania tego leku i przez 2 dni po zakończeniu jego stosowania należy unikaćbezpośredniego promieniowania słonecznego, ponieważ skóra pacjenta będzie bardziej wrażliwa nasłońce, co może doprowadzić do oparzenia, uczucia mrowienia i pojawienia się dużych pęcherzy naskórze, jeśli pacjent nie zachowa następujących środków ostrożności:
- stosować kremy z filtrem UV o dużym współczynniku,
- zawsze nosić nakrycie głowy i ubranie zakrywające ręce i nogi,
- unikać kąpieli słonecznych.
Ważne informacje dotyczące stosowania leku Levalox
Jeśli pacjent stosuje już leki zawierające żelazo, preparaty cynku, leki zobojętniające kwas solnyw żołądku, didanozynę lub sukralfat- nie powinien przyjmować tych leków w tym samym czasie, co lek Levalox w postaci tabletekpowlekanych. Należy przyjąć przepisaną dawkę przynajmniej 2 godziny przed przyjęciem lub2 godziny po przyjęciu leku Levalox.
Jaką dawkę należy stosować:
- Lekarz zdecyduje ile tabletek leku Levalox powinien przyjmować pacjent.
- Dawka zależy od rodzaju i miejsca zakażenia.
- Czas leczenia zależy od ciężkości zakażenia.
- Jeśli pacjent czuje, że działanie leku jest za słabe lub zbyt mocne, nie powinien samodzielniezmieniać dawki, lecz poradzić się lekarza.
Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku
Zapalenie zatok
- dwie tabletki o mocy 250 mg raz na dobę każdego dnia lub - jedna tabletka o mocy 500 mg raz na dobę każdego dnia
Zakażenia płuc u pacjentów z długotrwałymi problemami z oddychaniem
- dwie tabletki o mocy 250 mg raz na dobę każdego dnia lub - jedna tabletka o mocy 500 mg raz na dobę każdego dnia
Zapalenie płuc
- dwie tabletki o mocy 250 mg raz lub dwa razy na dobę każdego dnia lub - jedna tabletka o mocy 500 mg raz lub dwa razy na dobę każdego dnia
itd kontynuacja dla innych zakażeń
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Levalox jest przeciwskazany do stosowania u dzieci i młodzieży.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Levalox
W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana liczby tabletek, należy natychmiastskontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala z oddziałem ratunkowym. Należyzabrać ze sobą opakowanie leku, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty. Mogą wystąpić