Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Lepsitam tabletki powlekane (250 mg) - 50 tabl.

Lepsitam tabletki powlekane (250 mg) - 50 tabl.

Ulotka dla pacjenta

B. ULOTKA DLA PACJENTA

1

Tutaj umieść tekst ulotki dla pacjenta

Ulotka dla pacjenta: informacja dla pacjenta

Ulotka dla pacjenta: informacja dla pacjenta

Lepsitam, 250 mg, tabletki powlekane

Lepsitam, 500 mg, tabletki powlekane

Lepsitam, 750 mg, tabletki powlekane

Lepsitam, 1000 mg, tabletki powlekane

lewetyracetam

Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
  • Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest lek Lepsitam i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lepsitam
  3. Jak stosować lek Lepsitam
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Lepsitam
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co to jest lek lepsitam i w jakim celu się go stosuje

Lek Lepsitam powlekane jest lekiem przeciwpadaczkowym (lekiem stosowanym w leczeniu napadów w padaczce).

Lek Lepsitam jest stosowany:

  • jako jedyny lek u pacjentów w wieku od 16 lat z nowo zdiagnozowaną padaczką w leczeniu określonej jej postaci.
  • w przypadku pacjentów, którzy przyjmują już inny lek przeciwpadaczkowy w leczeniu.

Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lepsitam

Kiedy nie stosować leku Lepsitam

  • W przypadku uczulenia na lewetyracetam, pochodne pirolidonu lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).

Ostrzeżenia i środki ostrożności przed rozpoczęciem stosowania leku Lepsitam należy zwrócić się do lekarza.

Lepsitam - ważne informacje

Ważne informacje dotyczące leku Lepsitam

Jeśli stwierdzono u pacjenta chorobę nerek, lek Lepsitam należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lekarz może podjąć decyzję o dostosowaniu dawkowania.

Jeśli zaobserwowano jakiekolwiek spowolnienie wzrostu lub niespodziewane przedwczesne dojrzewanie dziecka, należy skontaktować się z lekarzem.

U niektórych pacjentów leczonych lekami przeciwpadaczkowymi, takimi jak Lepsitam, występowały myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze. W przypadku objawów depresji i (lub) myśli samobójczych, należy skontaktować się z lekarzem.

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeżeli którekolwiek z następujących działań niepożądanych nasili się lub będzie się utrzymywać dłużej niż kilka dni:

  • Nietypowe myśli, drażliwość lub bardziej agresywne niż zwykle reakcje bądź istotne zmiany nastroju lub zachowania zauważone przez pacjenta bądź jego rodzinę i przyjaciół.

Dzieci i młodzież

Nie jest wskazane stosowanie leku Lepsitam w monoterapii (jako jedyny lek) u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Lepsitam a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, a także o lekach które pacjent planuje przyjmować.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Lek Lepsitam może być stosowany w okresie ciąży, wyłącznie jeśli po dokładnej ocenie lekarz uzna to za niezbędne.

Nie wolno przerywać leczenia tym lekiem bez omówienia tego ze lekarzem opiekującym się pacjentem.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek Lepsitam może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania narzędzi lub maszyn, gdyż stosowanie go może powodować senność. Jest to bardziej prawdopodobne na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki leku. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, dopóki nie zostanie ustalony wpływ leku na zdolność pacjenta do wykonywania tych czynności.

Skład tabletek powlekanych Lepsitam

Tabletki powlecane Lepsitam 250mg, 750 mg zawierają żółcień pomarańczową FCF (E110). Barwnik żółcień pomarańczowy (E110) może wywoływać reakcję alergiczną.

Tabletki powlekane Lepsitam 1000mg zawiera laktozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów (np. laktozy), pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak stosować lek Lepsitam

Lek Lepsitam należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Lek Lepsitam musi być przyjmowany dwa razy na dobę, rano i wieczorem, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Należy przyjmować liczbę tabletek powlekanych zgodną z zaleceniami lekarza.

Dawka leku Lepsitam

Dawka leku Lepsitam

Dawka u dorosłych i młodzieży (w wieku od 16 lat)

Zazwyczaj stosowana dawka: od 1000 mg do 3000 mg na dobę.Jeżeli pacjent przyjmuje lek po raz pierwszy, lekarz zaleci najpierw mniejszą dawkę przez 2 tygodnie, a dopiero potem najmniejszą zazwyczaj stosowaną dawkę.Przykładowo, jeśli dawka dobowa będzie wynosić 1000 mg, mniejsza dawka początkowa wynosi 1 tabletka 250 mg rano i 1 tableta 250 mg wieczorem.

Leczenie wspomagające

Dawka u dorosłych i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała 50 kg lub większej

Zazwyczaj stosowana dawka: od 1000 mg do 3000 mg na dobę.Przykładowo, jeśli dawka dobowa wynosi 1000 mg, można przyjmować 2 tabletki 250 mg rano i 2 tabletki 250 mg wieczorem.

Dawka u niemowląt i dzieci (w wieku od 1 do 23 miesięcy), dzieci (w wieku od 2 do 11 lat) i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała mniejszej niż 50 kg

Lekarz zaleci najbardziej odpowiednią postać leku Lepsitam, w zależności od wieku, masy ciała i dawki.Lewetyracetam 100 mg/ml roztwór doustny jest postacią bardziej odpowiednią dla niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat, u dzieci i młodzieży (w wieku od 6 do 17 lat) o masie ciała poniżej 50 kg, oraz wtedy, gdy nie można podać właściwej dawki w tabletkach oraz u pacjentów, którzy nie są w stanie połykać tabletek.

Sposób podawania:

Lepsitam tabletki powlekane należy połykać, popijając wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody). Lek Lepsitam można przyjmować wraz z pokarmem lub oddzielnie. Po podaniu doustnym lewetyracetamu może być odczuwany gorzki smak.

Czas trwania leczenia:

- Lek Lepsitam stosowany jest do leczenia długotrwałego. Należy kontynuować leczenie lekiem Lepsitam tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący.- Nie przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Lepsitam

Możliwe działania niepożądane po przedawkowaniu leku Lepsitam to senność, pobudzenie, agresywność, obniżona czujność, zahamowanie oddychania i śpiączka.W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki tabletek powlekanych, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz zaleci najlepsze, możliwe leczenie przedawkowania.

Pominięcie zastosowania leku Lepsitam

Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, jeżeli nie została przyjęta jedna lub więcej dawek leku.Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki powlekanej.

Przerwanie stosowania leku Lepsitam:

Jeżeli leczenie lekiem Lepsitam ma zostać przerwane, lek należy odstawiać stopniowo, w celu uniknięcia zwiększenia częstości napadów padaczkowych.Jeśli lekarz zadecyduje o przerwaniu leczenia lekiem Lepsitam, poinformuje także, w jaki sposób należy stopniowo odstawiać lek Lepsitam.

Działania niepożądane leku

Działania niepożądane leku

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Należy niezwłocznie poinformować lekarza lub skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym (SOR), jeśli u pacjenta wystąpią:

  • Osłabienie, zawroty głowy lub trudności w oddychaniu, ponieważ te objawy mogą oznaczać ciężką reakcję uczuleniową (anafilaktyczną)
  • Obrzęk twarzy, ust, języka i gardła (obrzęk Quinckego)
  • Objawy grypopodobne i wysypka na twarzy a następnie na całym ciele

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to: zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, senność, ból głowy, zmęczenie i zawroty głowy. Na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki mogą wystąpić objawy, takie jak senność, zmęczenie lub zawroty głowy. Działania te powinny z czasem zmniejszyć się.

Bardzo często:

  • zapalenie błony śluzowej nosa i gardła;
  • senność; bóle głowy.

Często:

  • jadłowstręt (utrata apetytu);
  • depresja, uczucie wrogości lub agresywność

Niezbyt często:

  • zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby krwinek białych;
  • zmniejszenie masy ciała; zwiększenie masy ciała;
Działania niepożądane leku

Działania niepożądane leku

Na podstawie poniższego tekstu wygenerowano listę działań niepożądanych, które mogą wystąpić podczas stosowania leku:

Często występujące:

  • nieprawidłowe zachowanie, uczucie złości, dezorientacja, omamy, zaburzenia umysłowe, myśli i próby samobójcze, napady paniki, chwiejność emocjonalna/zmiany nastroju, pobudzenie;
  • parestezja (mrowienie), niepamięć (utrata pamięci), zaburzenia pamięci (zapominanie), ataksja (zaburzenie koordynacji ruchów), zaburzenia koncentracji uwagi;
  • podwójne widzenie, niewyraźne widzenie;
  • podwyższone/nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych;
  • utrata włosów wyprysk, świąd;
  • urazy.

Rzadko występujące:

  • infekcja;
  • zmniejszenie liczby wszystkich rodzajów krwinek;
  • ciężkie reakcje uczuleniowe (zespół DRESS, reakcja anafilaktyczna, obrzęk Quinckego);
  • zmniejszenie stężenia sodu we krwi;
  • samobójstwo, zaburzenia osobowości, zaburzenia myślenia;
  • majaczenie;
  • encefalopatia;
  • mimowolne skurcze mięśni, trudności w kontrolowaniu ruchów, hiperkinezja;
  • zapalenie trzustki;
  • zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby;
  • nagłe pogorszenie czynności nerek;
  • wysypka na skórze;
  • rabdomioliza;
  • bezwład lub trudności w chodzeniu.

Zgłaszanie działań niepożądanych jest ważne. Można to zrobić poprzez kontakt z lekarzem, farmaceutą, a także Departamentem Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych.

Kontakt do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
Strona internetowa:

Jak przechowywać lek Lepsitam

Jak przechowywać lek Lepsitam

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze po„Termin ważności” i (lub) „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji lub domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, co zrobić z lekami, które nie są już potrzebne. Takie postępowanie może uchronićśrodowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Lepsitam

Substancją czynną jest lewetyracetam.

Każda tabletka powlekana Lepsitam, 250 mg, zawiera 250 mg lewetyracetamu.

Każda tabletka powlekana Lepsitam, 500 mg, zawiera 500 mg lewetyracetamu.

Każda tabletka powlekana Lepsitam, 750 mg, zawiera 750 mg lewetyracetamu.

Każda tabletka powlekana Lepsitam, 1000 mg, zawiera 1000 mg lewetyracetamu.

Ponadto lek zawiera:

Rdzeń tabletki: wapnia wodorofosforan dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon (typ A),hydroksypropyloceluloza

Lepsitam 250 mg tabletki powlekane są niebieskie, podłużne, obustronnie wypukłe tabletkipowlekane.

Lepsitam 500 mg; tabletki powlekane są żółte, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane.

Lepsitam 750 mg; tabletki powlekane są różowe, podłużne, obustronnie wypukłe tabletkipowlekane.

Lepsitam 1000 mg tabletki powlekane są białe, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane

Tabletki powlekane pakowane są w białe, nieprzezroczyste blistry z folii PVC/PE/PVDC/Aluminiumw pudełku tekturowym.

Lepsitam - informacje o tabletkach powlekanych

Lepsitam 250 mg tabletki powlekane

Pudełka tekturowe zawierają 20, 30, 50, 60, 100 lub 200 tabletek powlekanych.

Lepsitam 500 mg tabletki powlekane

Pudełka tekturowe zawierają 10, 20, 30, 50, 60, 100, 120 i 200 tabletek powlekanych.

Lepsitam 750 mg tabletki powlekane

Pudełka tekturowe zawierają 20, 30, 50, 60, 80, 100, 120 i 200 tabletek powlekanych.

Lepsitam 1000 mg tabletki powlekane

Pudełka tekturowe zawierają 10, 20, 30, 50, 60, 100 i 200 tabletek powlekanych.

Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny

Pharmathen International S.A.

4, Dervenakion str.,

15351 Pallini, Attiki

Grecja

Wytwórca

Pharmathen S.A.

6, Dervenakion Str.

15351 Pallini Attiki

Grecja

Oraz

Pharmathen International S.A.

Industrial Park Sapes

Rodopi Prefecture

Block No 5, Rodopi 69300

Grecja

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 06/2020

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł