Lenalidomide Glenmark kaps. twarde(25 mg) (25 mg) - 21 szt.
Lenalidomide Glenmark kaps. twarde(25 mg) (25 mg) - 21 szt.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Lenalidomide Glenmark, 2,5 mg, kapsułki twarde
Lenalidomide Glenmark, 5 mg, kapsułki twarde
Lenalidomide Glenmark, 10 mg, kapsułki twarde
Lenalidomide Glenmark, 15 mg, kapsułki twarde
Lenalidomide Glenmark, 25 mg, kapsułki twarde
Lenalidomidum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Lenalidomide Glenmark i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lenalidomide Glenmark
- Jak stosować lek Lenalidomide Glenmark
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Lenalidomide Glenmark
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Lenalidomide Glenmark i w jakim celu się go stosuje
Lek Lenalidomide Glenmark zawiera substancję czynną lenalidomid. Lek ten należy do grupy leków, które wpływają na działanie układu immunologicznego.
Lek Lenalidomide Glenmark jest stosowany u dorosłych w leczeniu:
- szpiczaka mnogiego
- zespołów mielodysplastycznych
- chłoniaka z komórek płaszcza
- chłoniaka grudkowego
Szpiczak mnogi
Szpiczak mnogi jest rodzajem nowotworu, który atakuje pewien rodzaj białych krwinek, nazywanych komórkami plazmatycznymi. Komórki te gromadzą się w szpiku kostnym i ulegają niekontrolowanym podziałom. Może to prowadzić do uszkodzeń kości i nerek.
W zasadzie szpiczak mnogi jest nieuleczalny. Jednak, możliwe jest czasowe znaczne złagodzenie lub usunięcie oznak i objawów choroby. Ten stan określa się jako „remisja”.
Noworozpoznany szpiczak mnogi – u pacjentów po przeszczepie szpiku kostnego
Lek Lenalidomide Glenmark stosuje się w monoterapii w leczeniu podtrzymującym u pacjentów, którzy wyzdrowieli po przeszczepie.
Noworozpoznany szpiczak mnogi – u pacjentów, u których nie można przeprowadzić przeszczepu szpiku kostnego
Lek Lenalidomide Glenmark jest przyjmowany z innymi lekami, w tym między innymi:
Leki stosowane w leczeniu
Pacjent przyjmuje następujące leki:
- z lekiem stosowanym w chemioterapii, zwanym „bortezomibem”
- z lekiem o działaniu przeciwzapalnym, zwanym „deksametazon”
- z lekiem stosowanym w chemioterapii, zwanym „melfalan”
- z lekiem o działaniu immunosupresyjnym, zwanym „prednizon”
Jeśli pacjent ma 75 lat lub więcej, lub ma problem z nerkami o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, lekarz przeprowadzi dokładne badania przed rozpoczęciem leczenia.
Szpiczak mnogi
Lek Lenalidomide Glenmark stosuje się jednocześnie z innym lekiem przeciwzapalnym, zwanym „deksametazon”. Może zatrzymać nasilenie się objawów i oznak szpiczaka mnogiego oraz opóźnić ponowne pojawienie się choroby po leczeniu.
Zespoły mielodysplastyczne (MDS)
Zespoły mielodysplastyczne (MDS) to grupa różnych chorób krwi i szpiku kostnego, które charakteryzują się nieprawidłowymi komórkami krwi. Lek Lenalidomide Glenmark stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów, spełniających określone warunki.
Chłoniak z komórek płaszcza (MCL)
Chłoniak z komórek płaszcza to nowotwór części układu odpornościowego, który atakuje limfocyty B. Lek Lenalidomide Glenmark stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów, którzy byli wcześniej leczeni innymi lekami.
Chłoniak grudkowy
Chłoniak grudkowy to nowotwór złośliwy atakujący limfocyty B. Lek Lenalidomide Glenmark stosuje się z innym lekiem zwanym „rytuksymab” w leczeniu dorosłych pacjentów, którzy byli wcześniej leczeni z powodu chłoniaka grudkowego.
W jaki sposób działa lek Lenalidomide Glenmark
Lek Lenalidomide Glenmark działa poprzez wpływ na czynność układu immunologicznego i bezpośredni atak na komórki nowotworowe. Lek działa na wiele różnych sposobów:
- poprzez zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych,
- poprzez zahamowanie tworzenia się naczyń krwionośnych w nowotworze,
- poprzez pobudzenie części układu immunologicznego, tak aby atakował komórki nowotworowe.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lenalidomide Glenmark
Przed rozpoczęciem stosowania leku Lenalidomide Glenmark należy dokładnie przeczytać ulotki wszystkich produktów leczniczych przyjmowanych w skojarzeniu z lekiem Lenalidomide Glenmark.
Kiedy nie stosować leku Lenalidomide Glenmark:
- Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje ciążę, ponieważ lenalidomid może być szkodliwy dla nienarodzonego dziecka (patrz punkt 2 „Ciąża, karmienie piersią i antykoncepcja – informacje dla kobiet i mężczyzn”).
- Jeśli pacjentka może zajść w ciążę, chyba że stosuje wszystkie niezbędne środki zapobiegania ciąży (patrz punkt 2 „Ciąża, karmienie piersią i antykoncepcja – informacje dla kobiet i mężczyzn”). Jeśli pacjentka może zajść w ciążę, lekarz zawsze podczas przepisywania leku dokona wpisu, że zastosowane zostały wszystkie niezbędne środki i zapewni o tym pacjentkę.
- Jeśli pacjent ma uczulenie na lenalidomid lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6). Jeśli pacjent podejrzewa, że ma uczulenie powinien zapytać lekarza o radę.
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta, nie należy stosować leku Lenalidomid Glenmark. W razie wątpliwości należy omówić to z lekarzem.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Lenalidomide Glenmark należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką, jeśli:
- u pacjenta w przeszłości występowały zakrzepy krwi – u pacjenta występuje zwiększone ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi w żyłach i tętnicach podczas leczenia
- u pacjenta występują jakiekolwiek objawy zakażenia, takie jak kaszel lub gorączka
- u pacjenta występuje obecnie lub występowało w przeszłości zakażenie wirusowe, szczególnie wirusem zapalenia wątroby typu B, wirusem półpaśca, wirusem HIV. Jeśli pacjent ma wątpliwości powinien omówić to z lekarzem.