Lamitrin S tabletki do rozgryzania i żucia/do sporządzania zawiesiny (5 mg) - 56 tabl. w butelce
Lamitrin S tabletki do rozgryzania i żucia/do sporządzania zawiesiny (5 mg) - 56 tabl. w butelce
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Lamitrin S, 2 mg, tabletki do rozgryzania i żucia / do sporządzania zawiesiny
Lamitrin S, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia / do sporządzania zawiesiny
Lamitrin S, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia / do sporządzania zawiesiny
Lamitrin S, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia / do sporządzania zawiesiny
Lamitrin S, 100 mg, tabletki do rozgryzania i żucia / do sporządzania zawiesiny
Lamitrin S, 200 mg, tabletki do rozgryzania i żucia / do sporządzania zawiesiny
Lamotriginum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Lamitrin S i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lamitrin S
- Jak stosować lek Lamitrin S
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Lamitrin S
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Lamitrin S i w jakim celu się go stosuje
Lamitrin S należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpadaczkowymi. Stosuje się go w leczeniu dwóch chorób – padaczki i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.
Działanie leku Lamitrin S w leczeniu padaczki polega na blokowaniu impulsów w mózgu wywołujących napady padaczkowe.
• U dorosłych i u dzieci w wieku 13 lat i powyżej Lamitrin S może być stosowany w leczeniu padaczki sam (pojedynczo) lub w skojarzeniu z innymi lekami. Lamitrin S może być także stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu napadów padaczkowych związanych z chorobą zwaną zespołem Lennoxa-Gastauta.
• U dzieci w wieku od 2 do 12 lat Lamitrin S może być stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu tych chorób. Może być stosowany jako jedyny lek w leczeniu rodzaju padaczki tzw. typowych napadów nieświadomości.
Lamitrin S stosuje się także w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.
U pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi (czasami zwanymi psychozą maniakalno-depresyjną) występują skrajne wahania nastroju z epizodami manii (pobudzenie lub euforia) na przemian z epizodami depresji (głęboki smutek lub rozpacz). U dorosłych w wieku 18 lat i powyżej Lamitrin S można stosować pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi lekami w celu zapobiegania epizodom depresji występującym w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych. Mechanizm, za pośrednictwem którego lek Lamitrin S wywiera w mózgu takie działanie, nie został dotychczas poznany.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lamitrin S
Kiedy nie stosować leku Lamitrin S
- Jeżeli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na lamotryginę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
W takim przypadku:
Należy poinformować lekarza prowadzącego i nie przyjmować leku Lamitrin S.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Kiedy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Lamitrin S
- Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Lamitrin S należy zwrócić się do lekarza prowadzącego, jeżeli:
- u pacjenta występuje jakakolwiek choroba nerek;
- u pacjenta wystąpiła kiedykolwiek wysypka po zastosowaniu lamotryginy lub innych leków stosowanych w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych lub padaczki;
- u pacjenta po przyjęciu lamotryginy wystąpiła wysypka lub oparzenie słoneczne w wyniku narażenia na działanie światła słonecznego lub sztucznego (np. w solarium). Lekarz zweryfikuje leczenie stosowane przez pacjenta i może doradzić unikanie światła słonecznego lub stosowanie ochrony przed słońcem (np. używanie kremu z filtrem lub noszenie odzieży ochronnej);
- u pacjenta kiedykolwiek wystąpiło zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych po zastosowaniu lamotryginy;
- pacjent przyjmuje lek zawierający lamotryginę;
- u pacjenta występuje schorzenie zwane zespołem Brugadów lub inne choroby serca.
W razie wystąpienia któregokolwiek z wymienionych przypadków:
Należy poinformować lekarza prowadzącego, który może zalecić zmniejszenie dawki lub zdecydować, że lek Lamitrin S nie jest odpowiednim lekiem dla pacjenta.
Ważne informacje dotyczące reakcji zagrażających życiu
U niewielkiej liczby pacjentów przyjmujących lek Lamitrin S występuje reakcja alergiczna lub mogąca zagrażać życiu reakcja skórna, która nieleczona może się nasilić. Do takich reakcji zalicza się zespół Stevensa-Johnsona (SJS), toksyczną nekrolizę naskórka (TEN) oraz zespół nadwrażliwości polekowej z eozynofilią oraz objawami ogólnoustrojowymi (DRESS). Pacjent powinien zapoznać się z objawami tych stanów i mieć je na uwadze w trakcie stosowania leku Lamitrin S. To ryzyko może być powiązane z wariantem genu występującym u osób pochodzenia azjatyckiego (głównie chińskiego Han i tajskiego). Jeśli pacjent jest takiego pochodzenia i wcześniej stwierdzono u niego występowanie tego genetycznego wariantu (HLA-B* 1502), należy omówić to z lekarzem prowadzącym przed przyjęciem leku Lamitrin S.
Należy przeczytać opis tych objawów w punkcie 4 niniejszej ulotki, w części „Reakcje zagrażające życiu: należy natychmiast skontaktować się z lekarzem”.
Limfohistiocytoza hemofagocytarna (HLH)
U pacjentów przyjmujących lamotryginę notowano przypadki rzadkiej, lecz bardzo ciężkiej reakcji ze strony układu immunologicznego.
Jeśli podczas przyjmowania lamotryginy u pacjenta wystąpią następujące objawy: gorączka, wysypka, objawy neurologiczne (np. drżenia lub dreszcze, stan splątania, zaburzenia czynności mózgu), należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Myśli o samouszkodzeniu lub samobójstwie
Leki przeciwpadaczkowe są stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym padaczki i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. U pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi mogą czasem wystąpić
Lamitrin S - ulotka informacyjna
Jeżeli pacjent myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa, zwłaszcza przy zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych, należy zareagować w następujących sytuacjach:
- Podczas rozpoczynania leczenia po raz pierwszy
- Gdy pacjent miał wcześniej myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie
- Gdy pacjent jest w wieku poniżej 25 lat
W przypadku pojawienia się niepokojących myśli lub doznań podczas stosowania leku Lamitrin S, należy jak najszybciej udać się do lekarza lub do najbliższego szpitala w celu uzyskania pomocy.
Pomocnym może być poinformowanie krewnego, opiekuna lub przyjaciela o możliwości wystąpienia depresji lub znaczących zmian nastroju u pacjenta i prośba o przeczytanie ulotki oraz monitorowanie zachowania pacjenta.
U niewielkiej liczby pacjentów leczonych lekami przeciwpadaczkowymi, takimi jak Lamitrin S, może wystąpić ryzyko myśli samobójczych. W takiej sytuacji niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Stosowanie leku Lamitrin S w leczeniu padaczki
Podczas stosowania Lamitrin S w leczeniu padaczki, zaleca się reagowanie natychmiast w przypadku nasilenia się napadów lub wystąpienia ciężkich napadów. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Nie zaleca się stosowania Lamitrin S w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u pacjentów poniżej 18 roku życia, ze względu na zwiększone ryzyko myśli samobójczych. Należy poinformować lekarza o wszelkich aktualnie przyjmowanych lekach oraz o planowanych terapiach ziołowych lub bez recepty.
Lamitrin S a inne leki
Ważne jest, aby lekarz był poinformowany o wszystkich przyjmowanych lekach w celu dostosowania odpowiedniej dawki Lamitrin S. W przypadku stosowania innych leków, takich jak okskarbazepina, lit, czy karbamazepina, konieczne jest konsultowanie się z lekarzem prowadzącym.
Niektóre leki mogą wchodzić w interakcję z Lamitrin S, zwiększając ryzyko działań niepożądanych. Należy zgłosić lekarzowi stosowanie leków, takich jak walproinian, fenytoina czy hormonalne środki antykoncepcyjne przyjmowane równocześnie z Lamitrin S.
Hormonalne środki antykoncepcyjne a lek Lamitrin S
Hormonalne środki antykoncepcyjne (takie jak pigułka antykoncepcyjna) mogą mieć wpływ na działanie leku Lamitrin S. Lekarz prowadzący może zalecić stosowanie określonego rodzaju hormonalnego środka antykoncepcyjnegolub też innej metody antykoncepcji, takiej jak prezerwatywa, kapturek dopochwowy lub wkładka domaciczna. Jeżeli pacjentka stosuje hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak pigułka antykoncepcyjna, lekarz prowadzący może zalecić wykonanie badań w celu sprawdzenia stężenia lekuLamitrin S we krwi. Jeżeli pacjentka stosuje lub planuje rozpoczęcie stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych:
- należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym o odpowiedniej metodzie antykoncepcji.
Wpływ leku Lamitrin S na hormonalne środki antykoncepcyjne
Lek Lamitrin S również może wpływać na działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, chociaż jest mało prawdopodobne, by zmniejszał ich skuteczność. Jeżeli pacjentka stosuje hormonalne środkiantykoncepcyjne i zauważy jakiekolwiek zmiany w cyklu miesięczkowym, takie jak krwawienie lubplamienie międzymiesiączkowe:
- należy poinformować lekarza prowadzącego. Takie objawy mogą świadczyć o wpływie lekuLamitrin S na działanie środka antykoncepcyjnego.
Ciąża i karmienie piersią
W ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza prowadzącego lub farmaceuty.
- Nie należy przerywać leczenia bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjentka ma padaczkę.
- Ciąża może zmieniać skuteczność leku Lamitrin S, dlatego też może zaistnieć potrzeba wykonania badań krwi oraz dostosowania dawki leku Lamitrin S.
- Może nastąpić niewielki wzrost ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, w tym rozszczepu warg i podniebienia, jeśli lek Lamitrin S jest przyjmowany w trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży.
- Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub jest w ciąży, lekarz prowadzący może zalecić dodatkowo przyjmowanie kwasu foliowego.
W okresie karmienia piersią lub gdy kobieta planuje karmienie piersią, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza prowadzącego lub farmaceuty. Substancja czynna leku Lamitrin S przenika do mleka matki i może mieć wpływ na dziecko. Lekarz porozmawia o ryzyku i korzyściach karmienia piersią w trakcie stosowania leku Lamitrin S i jeżeli pacjentka zdecyduje sięna karmienie piersią, będzie co jakiś czas badał dziecko, czy nie występuje u niego nadmiernasenność, wysypka lub ma za mały przyrost masy ciała. Jeśli zauważy się którykolwiek z tychobjawów u dziecka, należy poinformować o tym lekarza.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Lamitrin S może powodować zawroty głowy i podwójne widzenie. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, chyba że pacjent jest pewny, że te objawy u niego nie występują. Jeżeli pacjent ma padaczkę, powinien porozmawiać z lekarzem o prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.
Zawartość sodu w leku Lamitrin S
Lek Lamitrin S tabletki do rozgryzania i żucia / do sporządzania zawiesiny zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na jedną tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Lamitrin S
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.