Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol tabletki (500 mg) - 6 tabl.
Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol tabletki (500 mg) - 6 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol, 500 mg, tabletki
Paracetamolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
- Jak stosować lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol i w jakim celu się go stosuje
Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działanie to wynika głównie ze zdolności paracetamolu do hamowania syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol nie działa przeciwzapalnie, nie uszkadza błony śluzowej żołądka, nie hamuje krzepnięcia ani agregacji płytek krwi, nie wywołuje innych działań niepożądanych typowych dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Wskazania do stosowania:
- bóle różnego pochodzenia, między innymi: bóle głowy (także migrenowe), stawowe, mięśniowe, miesiączkowe oraz występujące po urazach i zabiegach chirurgicznych oraz stomatologicznych;
- gorączka, np. w stanach grypopodobnych i przeziębieniach.
Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat (szczegółowe informacje patrz punkt 3).
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
Kiedy nie stosować leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- w przypadku choroby alkoholowej.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol należy omówić to z lekarzem.
Paracetamol - ostrzeżenia i zalecenia
Paracetamol może być stosowany w leczeniu gorączki i bólu, ale należy zachować szczególną ostrożność przy jego używaniu. Poniżej przedstawione są sytuacje, w których należy być extra ostrożnym:
- u osób z zaburzoną czynnością nerek
- u osób z zaburzoną czynnością wątroby
- u osób przyjmujących leki wpływające na czynność wątroby
- u pacjentów z deficytem dehydrogenazy glukozo-6 fosforanowej
Długotrwałe stosowanie paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, dlatego należy stosować go pod kontrolą lekarza. W przypadku jakichkolwiek objawów nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Dzieci i młodzież
Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat i dlatego nie należy go stosować w tej grupie wiekowej.
Lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ważne informacje dotyczące stosowania leku Paracetamol
Zwłaszcza należy poinformować o stosowaniu:
- leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek, w razie długotrwałego stosowania,
- barbituranów (leków stosowanych przeciwdrgawkowo i uspokajająco), leków trójpierścieniowych (leków przeciwdepresyjnych) i leków indukujących enzymy wątrobowe – ryzyko uszkodzenia wątroby,
- chloramfenikolu (antybiotyku) – wydłużenie okresu półtrwania chloramfenikolu, zwiększenie jego toksyczności,
Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol z jedzeniem, piciem i alkoholem:
W okresie przyjmowania produktu nie należy pić alkoholu. U osób nadużywających alkoholu może dojść do uszkodzenia wątroby.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to klinicznie uzasadnione. Należy stosować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas. Jeżeli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka się nie obniży lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadku kobiet karmiących piersią lek stosować tylko w razie zdecydowanej konieczności.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol zawiera sorbitol (E420):
Lek zawiera 170 mg sorbitolu w każdej tabletce. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku.
Jak stosować lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek zawiera paracetamol. Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inneprzyjmowane leki nie zawierają paracetamolu.
Zalecana dawka to:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (masa ciała powyżej 55 kg):1 lub 2 tabletki jednorazowo (500 lub 1000 mg), maksymalnie 6 tabletek (3000 mg) na dobę.
Dzieci i młodzież w wieku od 12 do 15 lat:1 tabletka jednorazowo, maksymalnie 4-6 razy na dobę.Leku nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Zalecenia dotyczące stosowania:
- Należy stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku.
- Odstęp między kolejnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 4 godziny.
[] (tekst kontynuowany)
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób):
reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, potliwość, nudności,niedociśnienie, wstrząs, anafilaksja), ciężka reakcja skórna, skurcze oskrzeli u pacjentów wrażliwychna aspirynę lub inne NLPZ, zmniejszenie liczby krwinek, hepatotoksyczność, powiększenie wątroby,hipoglikemia, ropomocz, zaburzenia czynności nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, krew w moczu,bezmocz.
Działania niepożądane występujące rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):
zmniejszenie liczby: płytek krwi, leukocytów, czerwonych krwinek, alergie, depresja, splątanie,halucynacje, drgawki, bóle głowy, zmiany w widzeniu, krwawienia, ból brzucha, biegunka, nudności,wymioty, zmiany czynności wątroby, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka, świąd,wysypka, potliwość, pokrzywka, rumień, egzantema, zapalenie skóry, zawroty głowy, złesamopoczucie, gorączka, sedacja, przedawkowanie i zatrucie.
Działania niepożądane częstość nieznana:
ostra uogólniona osutka krostkowa, toksyczna nekroliza, dermatoza polekowa, zespół Stevens-Johnsona.
Poważne schorzenie, które może sprawić, że krew staje się bardziej kwaśna (tzw. kwasicametaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol (patrz punkt 2).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie lub pielęgniarce.
Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
tel.: + 48 22 49 21 301
faks: + 48 22 49 21 309
Strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30ºC.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i pudełku po EXP.Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nie stosować tego leku jeśli zauważy się, że blister jest uszkodzony lub wygląd tabletek uległ zmianie.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
- Substancją czynną leku jest paracetamol – 500 mg/tabletkę.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sorbitol (E420) (170 mg/tabletkę), skrobia ziemniaczana, powidon, magnezu stearynian.
Jak wygląda lek Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol i co zawiera opakowanie
Lek ma postać tabletek, zapakowanych w blistry. Jeden blister zawiera 6 lub 10 tabletek.
Opakowanie zewnętrzne zawiera 6, 10, 20, 50, 500 lub 1000 tabletek w blistrach oraz informację dla pacjenta.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny
URGO Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 142 B
02-305 Warszawa
tel/fax: 22 616 33 48 / 22 617 69 21
Wytwórca
Wörwag Pharma Operations Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. gen. Mariana Langiewicza 58
95-050 Konstantynów Łódzki
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 11.2024