Krople miętowe krople doustne (-) - 1 butelka 35 g
Krople miętowe krople doustne (-) - 1 butelka 35 g
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
KROPLE MIĘTOWE
Menthae piperitae aetheroleum, Menthae piperitae tinctura
Krople doustne
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Krople miętowe i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Krople miętowe
- Jak przyjmować lek Krople miętowe
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Krople miętowe
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Krople miętowe i w jakim celu się go stosuje
Lek Krople miętowe zawiera macerat etanolowo-wodny z liści mięty pieprzowej i olejek z mięty pieprzowej. Produkt ten został przygotowany zgodnie z recepturą zamieszczoną w Farmakopei Polskiej VI. Lek wykazuje działanie rozkurczające w zaburzeniach trawiennych.
Wskazania do stosowania: Lek Krople miętowe stosowany jest w łagodnych dolegliwościach trawiennych, takich jak: niestrawność, wzdęcia, pomocniczo w stanach skurczowych w obrębie jelit.
Jeśli po upływie 14 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Krople miętowe
Kiedy nie przyjmować leku Krople miętowe:
- jeśli pacjent ma uczulenie na olejek z mięty pieprzowej, mentol lub inne składniki zawarte w liściu mięty
- w chorobach dróg żółciowych np. zapaleniu dróg żółciowych, kamicy żółciowej, refluksie żołądkowo-przełykowym (zgaga)
- u dzieci w wieku do 12 lat
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Krople miętowe należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Dzieci i młodzież
Nie przyjmować u osób w wieku do 12 lat.
Lek Krople miętowe a inne leki:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotychczas nie odnotowano interakcji leku z innymi lekami.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu, nie zaleca się przyjmowania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:
Lek zawiera alkohol. W zalecanych dawkach lek nie wywiera istotnego wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Lek może zmieniać wyniki pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, jeżeli był przyjęty bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży. Lek przyjęty w dawce większej niż zalecana, może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn.
Lek Krople miętowe zawiera etanol
Ten lek zawiera do 805 mg alkoholu (etanolu) w każdej jednostce dawkowania (dawka stosowana jednorazowo to 30 kropli, co odpowiada 1,2 ml płynu). Ilość alkoholu w dawce tego leku jest równoważna ok. 21 ml piwa i ok. 9 ml wina.
Jak przyjmować lek Krople miętowe
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.Produkt leczniczy do podania doustnego. Zalecana dawka to 30 kropli (co odpowiada 1,2 ml) rozpuścić w ¼ szklanki wody, przyjmować 3 razy na dobę. Jeżeli dolegliwości nasilą się lub utrzymują się przez 14 dni podczas przyjmowania produktu leczniczego, należy skonsultować się z lekarzem.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. U pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym może nasilić się zgaga.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądanemożna zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań ProduktówLeczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i ProduktówBiobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel. +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 4921 309, strona internetowa:
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 3