Klonafen Tabletki (2 mg) - 50 tabl.
Klonafen Tabletki (2 mg) - 50 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: Informacja dla pacjenta
Klonafen, 0,5 mg, tabletki
Klonafen, 2 mg, tabletki
Clonazepamum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Klonafen i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Klonafen
- Jak stosować lek Klonafen
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Klonafen
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Klonafen i w jakim celu się go stosuje
Lek Klonafen zawiera substancję czynną klonazepam, która należy do grupy leków o nazwie benzodiazepiny.
Klonafen jest stosowany w przypadku braku odpowiedzi na inne leki w leczeniu większości typów padaczki, zwłaszcza napadów nieświadomości, w tym atypowych napadów nieświadomości, napadów miokloniczno-atonicznych i toniczno-klonicznych.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Klonafen
Nie należy przyjmować leku Klonafen, jeśli pacjent jest uczulony na:
- klonazepam lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6)
- inne leki z grupy benzodiazepin, takie jak diazepam, flurazepam i temazepam
Nie należy przyjmować leku Klonafen, jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania leku Klonafen.
Nie należy przyjmować leku Klonafen, jeśli u pacjenta występują:
- poważne trudności z oddychaniem
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby
- problemy z nadużywaniem alkoholu lub środków psychoaktywnych (leków przepisanych przez lekarzy lub narkotyków)
- śpiączka
Nie należy przyjmować leku Klonafen, jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania leku Klonafen.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Myśli i zachowania samobójcze
U niewielkiej liczby pacjentów leczonych lekami przeciwpadaczkowymi, takimi jak klonazepam,występowały myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze. Jeśli w dowolnym momencie u pacjentawystąpią takie myśli, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Klonafen należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
Pacjent ma choroby nerek, wątroby lub związane z oddychaniem.
U pacjenta stwierdzono chorobę zwaną miastenią (objawiającą się osłabieniem mięśni i szybkim męczeniem się).
Pacjent regularnie spożywa alkohol, przyjmuje leki w celach nieleczniczych lub narkotyki, albo wprzeszłości miał problemy z nadużywaniem alkoholu, leków lub narkotyków.
U pacjenta stwierdzono stan zwany zespołem bezdechu sennego (w którym dochodzi do zatrzymaniaoddychania podczas snu).
U pacjenta występuje ataksja (może wystąpić drżenie i niestabilność, niewyraźna mowa lub szybkieruchy gałek ocznych).
Psychozy
Nie zaleca się stosowania benzodiazepin w leczeniu pierwszego rzutu zaburzeń psychotycznych.
Niepamięć (zaburzenia pamięci)
Lek ten, stosowany w dawce przepisanej przez lekarza, może również powodować przemijające zaburzeniapamięci (niepamięć następczą). Oznacza to na przykład, że czynności wykonywane po przyjęciu leku niezostaną zapamiętane. To działanie może wiązać się z niewłaściwym zachowaniem. Ryzyko niepamięcinastępczej zwiększa się podczas podawania większych dawek.
Choroby układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego
Działania niepożądane dotyczące układu nerwowego i mięśni szkieletowych oraz zmęczenie, które sąstosunkowo częste i zazwyczaj przemijające, ustępują zwykle samoistnie lub po zmniejszeniu dawki wtrakcie leczenia. Można ich częściowo uniknąć przez powolne zwiększanie dawki na początku leczenia.Szczególnie podczas długotrwałego leczenia i w dużych dawkach mogą wystąpić odwracalnezaburzenia, takie jak dyzartria (zaburzenia mowy), zaburzenia koordynacji chodu i ruchów (ataksja)lub oczopląs i zaburzenia widzenia (podwójne widzenie).
Reakcje psychiczne i paradoksalne
Wiadomo, że stosowanie benzodiazepin może powodować reakcje odwrotne do oczekiwanych (tzw.paradoksalne), takie jak niepokój ruchowy, nerwowość, drażliwość, agresywność, lęk, urojenia, gniew,koszmary senne, omamy, psychozy, niewłaściwe zachowanie i inne niepożądane działania związane zzachowaniem. W takim przypadku leczenie tym lekiem należy przerwać zgodnie zzaleceniami lekarza.
Przerwanie leczenia/objawy odstawienia:
Objawy odstawienia mogą wystąpić zwłaszcza po zakończeniu długotrwałego leczenia, szczególnie wdużych dawkach. Objawami odstawienia mogą być drżenie, pocenie się, pobudzenie, zaburzenia snu i lęk,bóle głowy, biegunka, bóle mięśni, krańcowe stany lękowe, napięcie, niepokój ruchowy, wahania nastroju,splątanie, drażliwość i napady padaczkowe (które mogą być związane z chorobą podstawową).
DCP_ RN_21.11.2022 v3
Objawy i ryzyko odstawienia Klonazepamu
W ciężkich przypadkach mogą wystąpić następujące objawy: uczucie oderwania od siebie lub otoczenia,zwiększona wrażliwość słuchu (nadwrażliwość na dźwięk), nadwrażliwość na światło, hałas i kontaktfizyczny, uczucie drętwienia i mrowienia rąk i nóg, omamy.
Ponieważ ryzyko wystąpienia objawów odstawienia jest większe po nagłym przerwaniu leczenia, należyunikać nagłego odstawienia klonazepamu, a leczenie należy zakończyć przez stopniowe zmniejszaniedawki – dotyczy to nawet leczenia krótkotrwałego (patrz punkt 3).
Tolerancja
Po długotrwałym stosowaniu może wystąpić tolerancja na klonazepam.
Niemowlęta i małe dzieci
U niemowląt i małych dzieci lek ten może zwiększać ilość wydzieliny oskrzelowej i śliny, dlatego należyupewnić się, że drożność dróg oddechowych jest zachowana.
Lek Klonafen a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnielub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Lek Klonafen może wpływać na działanie innych leków. Również niektóre inne leki mogą wpływać nadziałanie leku Klonafen.
W szczególności należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent przyjmuje jeden z następującychleków:
- leki działające ośrodkowo, np. stosowane w leczeniu padaczki (takie jak karbamazepina, lamotrygina,hydantoiny, barbiturany, fenobarbital, fenytoina, prymidon lub walproiniany), opioidowe lekiprzeciwbólowe, leki służące do znieczulenia ogólnego, tabletki nasenne, leki psychotropowe, lekiprzeciwdepresyjne, ośrodkowo działające leki obniżające ciśnienie krwi
- flukonazol (lek przeciwgrzybiczy).
Jednoczesne stosowanie leku Klonafen i opioidów (silne leki przeciwbólowe, leki stosowane w leczeniusubstytucyjnym i niektóre leki przeciwkaszlowe) zwiększa ryzyko wystąpienia senności, trudności woddychaniu (depresji oddechowej) i śpiączki oraz może zagrażać życiu. Dlatego jednoczesne stosowanietych leków należy rozważyć jedynie w przypadku, gdy nie jest możliwe zastosowanie innych metodleczenia.
Operacje
W przypadku planowanego znieczulenia przed zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym ważne jest,aby poinformować lekarza lub dentystę o przyjmowaniu leku Klonafen.
Lek Klonafen a alkohol
Nie należy pić alkoholu podczas przyjmowania leku Klonafen. Powodem tego jest ryzyko wystąpieniadziałań niepożądanych. Alkohol może również nasilać działanie leku Klonafen, co może prowadzić dociężkiej sedacji, która może doprowadzić do śpiączki lub zgonu.
DCP_ RN_21.11.2022 v3