Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Klipal Tabletki (600 mg + 50 mg) - 120 tabl.

Klipal Tabletki (600 mg + 50 mg) - 120 tabl.

Ulotka dołączona do opakowania: Informacja dla pacjenta - Klipal, 600 mg + 50 mg, tabletki

Ulotka dołączona do opakowania: Informacja dla pacjenta

Klipal, 600 mg + 50 mg, tabletki

Paracetamolum + Codeini phosphas hemihydricus

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości.
  • Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest lek Klipal i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Klipal
  3. Jak stosować lek Klipal
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Klipal
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Klipal i w jakim celu się go stosuje

Ten lek zawiera paracetamol i kodeinę.

Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Kodeina należy do grupy leków nazywanych opioidowymi lekami przeciwbólowymi, których działanie polega na łagodzeniu bólu. Lek ten może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol.

Ten lek stosuje się u pacjentów w wieku powyżej 15 lat o masie ciała powyżej 50 kg w krótkotrwałym leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, który nie ustąpił po leczeniu innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen stosowanymi w monoterapii.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Klipal

Kiedy nie stosować leku Klipal:

  • u dzieci w wieku poniżej 15 lat,
  • u dzieci i młodzieży (od 0 do 18 lat) po zabiegu usunięcia migdałka podniebiennego lub gardłowego w ramach leczenia zespołu obturacyjnego bezdechu sennego,
  • w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancję czynną (kodeinę i (lub) paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku wymienionych w punkcie 6,
  • u osób z ciężką chorobą wątroby,
  • u osób z astmą oskrzelową,
  • u osób z zaburzeniami oddychania (niewydolnością oddechową),
  • u osób bardzo szybko metabolizujących kodeinę do morfiny,
  • u kobiet karmiących piersią (patrz rozdział dotyczący karmienia piersią),
  • w połączeniu z lekiem stosowanym w leczeniu narkolepsji, który zawiera hydroksymaślan sodu.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przyjmowanie kodeiny (będącej składnikiem czynnym tego leku) w sposób regularny i długotrwałymoże prowadzić do uzależnienia i niewłaściwego stosowania, co z kolei może spowodowaćprzedawkowanie i (lub) zgon. Nie należy stosować tego leku dłużej, niż jest to konieczne. Niestosować tego leku dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Nie można przekazywać tego lekuinnym osobom.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Klipal należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty:

  • jeżeli pacjent jest lub kiedykolwiek był uzależniony od opioidów, alkoholu, leków na receptę lub substancji nielegalnych,
  • jeżeli u pacjenta występuje choroba wątroby (w tym ostre wirusowe zapalenie wątroby) lub nerek,
  • jeżeli u pacjenta występuje choroba układu oddechowego (np. astma),
  • jeżeli u pacjenta występuje zaleganie śluzu w oskrzelach (kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny),
  • jeśli pacjent przeszedł zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, ponieważ kodeina może powodować ostry ból brzucha,
  • jeśli pacjent pije duże ilości alkoholu lub pił w przeszłości,
  • jeśli u pacjenta występują problemy z odżywianiem (niedożywienie),
  • jeżeli pacjent jest odwodniony,
  • jeżeli pacjent ma podwyższone ciśnienie w mózgu (nadciśnienie wewnątrzczaszkowe), lek ten może dodatkowo powodować wzrost ciśnienia,
  • jeśli pacjent waży mniej niż 50 kg,
  • jeżeli pacjent ma niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (niedobór enzymu),
  • jeżeli pacjent ma ciężkie zakażenie; może to zwiększać ryzyko kwasicy metabolicznej. Objawy kwasicy metabolicznej obejmują: głębokie, szybkie oddychanie, trudności w oddychaniu, nudności, wymioty, utratę apetytu. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi połączenie tych objawów.
Wpis na bloga

Sportowcy i lek Klipal

Sportowcy powinni mieć na uwadze, że chociaż lek Klipal zawiera kodeinę (która nie jest substancją zabronioną), kodeina może w organizmach niektórych osób ulegać szybkiemu przekształceniu do substancji, która może powodować pozytywny wynik testów antydopingowych. Należy ściśle przestrzegać sposobu dawkowania podanego dla tego leku, a stosowanie Klipal należy zgłaszać podczas kontroli antydopingowych.

Dzieci i młodzież

Tego leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat (patrz punkt 2 „Kiedy nie stosować leku Klipal”). Należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dzieci i młodzieży po operacji:

Kodeiny nie należy stosować w celu złagodzenia bólu u dzieci i młodzieży po zabiegu usunięcia migdałka podniebiennego lub gardłowego w ramach leczenia zespołu obturacyjnego bezdechu sennego (zaburzeń snu spowodowanych zatrzymaniem oddechu).

Stosowanie u dzieci z zaburzeniami oddychania:

Nie zaleca się stosowania kodeiny u dzieci z zaburzeniami oddychania, ponieważ objawy toksyczności morfiny u tych dzieci mogą mieć cięższy przebieg.

Inne leki i lek Klipal

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, w tym także lekach dostępnych bez recepty.

W szczególności należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent przyjmuje jeden z następujących leków przed rozpoczęciem leczenia lub w trakcie leczenia lekiem Klipal:

- paracetamol: lek przeciwbólowy, nie należy stosować innych leków zawierających paracetamol. Istnieje ryzyko przedawkowania.

- kodeina: lek przeciwbólowy i przeciwkaszlowy. Nie należy przyjmować innych leków zawierających kodeinę. Istnieje ryzyko przedawkowania.

- opioidy: leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe lub stosowane w ramach leczenia substytucyjnego (w przypadku uzależnienia). Istnieje ryzyko przedawkowania.

Lek Klipal - ostrzeżenia i zalecenia

Jednoczesne stosowanie leku Klipal

Z lekami uspokajającymi, takimi jak benzodiazepiny i leki pokrewne zwiększa ryzyko wystąpienia senności, trudności w oddychaniu (depresja oddechowa), śpiączki i może zagrażać życiu. Z tego powodu jednoczesne stosowanie należy rozważyć wyłącznie wtedy, gdy inne sposoby leczenia są niemożliwe.

Dawka leku Klipal w połączeniu z lekami uspokajającymi

Jeżeli jednak lekarz przepisze pacjentowi Klipal wraz z lekami uspokajającymi, wówczas ich dawka i okres jednoczesnego ich przyjmowania powinny zostać ograniczone przez lekarza. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach uspokajających i ściśle przestrzegać jego zaleceń.

Klipal a alkohol

Nie zaleca się spożywania alkoholu, napojów alkoholowych ani produktów leczniczych zawierających alkohol podczas leczenia ze względu na ryzyko sedacji i depresji oddechowej. W przypadku przewlekłej choroby alkoholowej istnieje podwyższone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Przyjmowanie leku Klipal w ciąży i podczas karmienia piersią

Jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu i przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku należy zasięgnąć porady lekarza i ściśle przestrzegać zalecanej dawki.

W razie potrzeby klinicznej lekarz może rozważyć okazjonalne zastosowanie tego leku w najniższej skutecznej dawce przeciwbólowej przez jak najkrótszy czas i z jak najmniejszą częstością. Należy unikać długotrwałego stosowania leku.

Działanie kodeiny na noworodka

Kodeina przyjmowana pod koniec ciąży może powodować toksyczne działanie na noworodka.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Kierowcy i operatorzy maszyn powinni mieć świadomość ryzyka senności związanego ze stosowaniem tego leku z powodu zawartej w nim kodeiny. Działanie to nasila się po spożyciu napojów alkoholowych.

Lek Klipal - skład

Lek Klipal zawiera także:

  • azowy barwnik – żółcień pomarańczową, lak (E 110), który może wywoływać reakcje alergiczne,
  • mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w jednej tabletce, to znaczy, że produkt uznaje się za „wolny od sodu”.

Jak stosować lek Klipal

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie

4 Klipal 600_50_PIL_PLH0615002IB005_20221124_v1-cl

Informacje o leku Klipal

Informacje o leku Klipal

Lek przeznaczony jest do stosowania wyłącznie przez dorosłych i młodzież w wieku powyżej 15 lat o masie ciała powyżej 50 kg.

Dawkowanie powinno zostać dostosowane przez lekarza do nasilenia bólu. Zasadniczo lek należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres.

Okres leczenia tym lekiem powinien zostać ograniczony do 3 dni. Jeżeli po 3 dniach nie nastąpi złagodzenie bólu, należy zasięgnąć porady lekarza.

Aby uniknąć ryzyka przedawkowania, należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki, w tym leki wydawane bez recepty, nie zawierają kodeiny i paracetamolu.

Zalecana dawka to:

  • Dorośli: 1 tabletka; w razie konieczności dawkę można powtarzać co 6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 4 tabletek na dobę.
  • Dzieci i młodzież:

Dzieci w wieku poniżej 15 lat: Lek Klipal nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 15 lat ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich zaburzeń oddychania.

Młodzież w wieku od 15 do 18 lat: Lek Klipal nie powinien być stosowany u młodzieży o masie ciała mniejszej niż 50 kg. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Należy bezwzględnie przestrzegać określonego dawkowania na podstawie masy ciała nastolatka. Dawkę ustali lekarz z uwzględnieniem masy ciała i nasilenia bólu.

Informacyjnie: dawkowanie u młodzieży w wieku powyżej 15 lat:

  • Masa ciała <50 kg: Zastosować inną moc lub postać leku. Należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
  • >50 kg: 1 tabletka w razie konieczności co 6 godzin. Nie przyjmować więcej niż 4 tabletki leku na dobę.

Aby uniknąć ryzyka przedawkowania:

  • należy upewnić się, że nie są przyjmowane inne leki zawierające paracetamol lub kodeinę, w tym także leki wydawane bez recepty,
  • nie przyjmować dawek większych niż maksymalne dawki zalecane (o ile lekarz nie zaleci inaczej), biorąc pod uwagę inne leki zawierające paracetamol.

Pacjenci w podeszłym wieku i pacjenci z niewydolnością wątroby: Dawka początkowa powinna wynosić połowę zwykle zalecanej dawki dla osób dorosłych. Lekarz może następnie zwiększać dawkę w zależności od tolerancji i potrzeb.

Pacjenci z niewydolnością nerek: W przypadku choroby nerek (niewydolności nerek) istnieje ryzyko kumulacji kodeiny i paracetamolu. Z tego powodu lekarz może zmniejszyć dawkę leku. Odstęp pomiędzy dawkami powinien być nie krótszy niż 8 godzin.

Młodzież w wieku powyżej 15 lat z niewydolnością nerek powinna znajdować się pod ścisłą kontrolą lekarską. W przypadku wystąpienia nietypowych objawów (np. zawrotów głowy lub trudności w oddychaniu) należy skontaktować się z lekarzem.

Inne sytuacje: Maksymalna dawka dobowa paracetamolu nie powinna przekraczać 60 mg/kg mc./dobę (nie może przekraczać 2 g paracetamolu/dobę) w następujących sytuacjach: jeśli pacjent waży mniej niż 50 kg, jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek lub wątroby.

Ważne! Przed zastosowaniem leku Klipal zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Informacje o leku Klipal

Informacje o leku Klipal

Warunki, w których należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku Klipal:

  • jeśli pacjent pije duże ilości alkoholu lub pił w przeszłości,
  • jeśli u pacjenta występują problemy z odżywianiem (niedożywienie),
  • jeżeli pacjent jest odwodniony.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Klipal jest zbyt silne lub za słabe, należy poinformowaćo tym lekarza lub farmaceutę.

Sposób i droga podania

Podawanie doustne.

Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Linia podziału ma ułatwiać połykanie i nie powinna służyć do dostosowywania dawki.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Klipal

Należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.

Przedawkowanie może zakończyć się śmiercią. W ciągu pierwszych 24 godzin główne objawyzatrucia to: wymioty, ból brzucha, spowolnienie oddechu, senność.

Przedawkowanie paracetamolu, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, powoduje ryzyko opóźnionegopoważnego uszkodzenia wątroby.

Pominięcie zastosowania leku Klipal

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. Należy kontynuowaćleczenie zgodnie z zaleceniami.

Przerwanie stosowania leku Klipal

W przypadku długotrwałego przyjmowania tego leku nagłe odstawienie leku może wywołać zespółodstawienny.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócićsię do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

DANE DOTYCZĄCE KODEINY:

Działania niepożądane występujące z nieznaną częstością (częstości nie można określić napodstawie dostępnych danych):

  • W przypadku długotrwałego stosowania:
    • nadużywanie, uzależnienie
    • objawy zespołu z odstawienia w razie nagłego przerwania stosowania
    • objawy zespołu z odstawienia u noworodka urodzonego przez matkę, która regularnieprzyjmowała lek w czasie ciąży
  • Alergiczne reakcje skórne takie jak świąd, pokrzywka lub wysypka skórna. W przypadkupojawienia się takich objawów należy zaprzestać stosowania tego leku i natychmiastpoinformować lekarza.
  • Zapalenie trzustki, ostry ból brzucha, szczególnie u pacjentów po usunięciu pęcherzykażółciowego. W takim wypadku należy zasięgnąć porady lekarza.
  • Uczucie senności, senność i zawroty głowy.
  • Trudności w oddychaniu. W przypadku pojawienia się takich objawów należy zaprzestaćstosowania tego leku i natychmiast poinformować lekarza.
  • Euforia, zaburzenia nastroju.
  • Zwężenie źrenic.
  • Trudności w oddawaniu moczu.
Dane dotyczące paracetamolu

Zaparcia, nudności, wymioty.

DANE DOTYCZĄCE PARACETAMOLU

Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
W rzadkich przypadkach może pojawić się wysypka lub czerwone plamki albo reakcja alergiczna
w postaci szybko postępującego obrzęku twarzy i szyi albo nagłego złego samopoczucia połączonego
ze spadkiem ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy
natychmiast przerwać podawanie leku, natychmiast skontaktować się w lekarzem i w przyszłości
nigdy nie przyjmować leków zawierających paracetamol.

Bardza rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):
- Zgłaszano bardzo rzadkie przypadki poważnych reakcji skórnych. W takim wypadku należy
natychmiast przerwać podawanie leku, natychmiast skontaktować się w lekarzem i w przyszłości
nigdy nie przyjmować leków zawierających paracetamol.

Obserwowano zmiany morfologii krwi wymagające badania krwi: nieprawidłowo niski poziom
białych krwinek lub płytek we krwi, narażający pacjenta na infekcje i powodujący krwawienia
z nosa lub dziąseł. W takim wypadku należy zasięgnąć porady lekarza.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione
w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać
bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych
Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301
fax: 22 49-21-309
Strona internetowa: .

8 Klipal 600_50_PIL_PLH0615002IB005_20221124_v1-cl

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł