Jext Roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (150 mcg) - 1 wstrzykiwacz
Jext Roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (150 mcg) - 1 wstrzykiwacz
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Jext, 150 mikrogramów, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu
Jext, 300 mikrogramów, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu
Adrenalinum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Jext i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Jext
- Jak stosować lek Jext
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Jext
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Jext i w jakim celu się go stosuje
Lek Jext zawiera sterylny roztwór adrenaliny we wstrzykiwaczu półautomatycznym, przeznaczony do natychmiastowego wstrzyknięcia pojedynczej dawki adrenaliny w zewnętrzną stronę mięśnia uda (wstrzyknięcie domięśniowe).
Lek Jext przeznaczony jest do stosowania w leczeniu nagłych przypadków zagrażających życiu reakcji alergicznych (wstrząs anafilaktyczny), wywołanych użądleniem lub ukąszeniem owadów, pożywieniem, lekami lub wysiłkiem fizycznym.
Objawy sygnalizujące wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego pojawiają się w ciągu kilku minut od ekspozycji na alergen i są to: świąd skóry, wypukła wysypka (przypominającą pokrzywkę), nagłe zaczerwienienie twarzy, obrzęk warg, gardła, języka, dłoni i stóp, świszczący oddech, chrypka, duszność, nudności, wymioty; skurcze żołądka i, w niektórych przypadkach, utrata przytomności.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Jext
W przebiegu nagłej reakcji alergicznej, lek Jext można zastosować zawsze. Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na sodu pirosiarczyn lub którykolwiek z pozostałych składników leku Jext, lekarz poinstruuje pacjenta, w jakich sytuacjach należy stosować Jext. W celu uzyskania dalszych informacji na temat nadwrażliwości na siarczyny, należy zapoznać się z punktem: Jext zawiera sodu pirosiarczyn i sodu chlorek.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Jeśli lekarz przepisał pacjentowi lek Jext, należy omówić to z lekarzem:
- jeśli pacjent ma chorobę serca
- jeśli pacjent ma nadczynność tarczycy
- jeśli pacjent ma wysokie ciśnienie tętnicze krwi
- jeśli pacjent ma cukrzycę
- jeśli pacjent ma guz nadnerczy (guz chromochłonny nadnerczy)
Ważne informacje dotyczące leku Jext
- jeśli pacjent ma zwiększone ciśnienie wewnątrz oka (jaskra)
- jeśli pacjent ma ciężką chorobę nerek lub gruczołu krokowego (prostaty)
- jeśli pacjent ma małe stężenie potasu lub duże stężenie wapnia we krwi
- i (lub) jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, pacjentka jest w ciąży, pacjentem jest dzieckoo masie ciała mniejszej niż 15 kg, ze względu na większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Jeśli pacjent ma astmę, może być narażony na zwiększone ryzyko reakcji alergicznej.
Każdy pacjent, u którego wystąpiła reakcja anafilaktyczna powinien zgłosić się do lekarza w celuwykonania badań na obecność substancji, na które może być uczulony, aby unikać ich w przyszłości.Ważne jest, aby mieć świadomość, że alergia na jedną substancję może prowadzić do alergii na licznesubstancje pokrewne.
Jeśli pacjent ma alergię pokarmową, ważne jest, aby sprawdzić wszystkie przyjmowane składniki(w tym leki), ponieważ nawet niewielkie ilości mogą powodować ciężkie reakcje alergiczne.
Lekarz lub pielęgniarka dokładnie poinstruuje pacjenta, w jakich sytuacjach i w jaki sposóbprawidłowo stosować lek Jext.
W celu uniknięcia przypadkowego wstrzyknięcia leku, należy dokładnie przestrzegać instrukcji jegoużycia.
Lek Jext może być wstrzykiwany wyłącznie domięśniowo, w zewnętrzną stronę uda. Nie należywstrzykiwać leku w pośladek, z powodu ryzyka przypadkowego wstrzyknięcia leku do żyły.
Ostrzeżenie:
Przypadkowe wstrzyknięcie leku w dłoń lub palce może spowodować zatrzymanie dopływu krwi dotego miejsca. W razie przypadkowego wstrzyknięcia leku w te obszary ciała należy niezwłocznie udaćsię do izby przyjęć najbliższego szpitala w celu podjęcia leczenia.
Jeśli pacjent ma grubą warstwę podskórnej tkanki tłuszczowej, istnieje ryzyko, że pojedyncza dawkaleku Jext może być niewystarczająca. Może być konieczne wstrzyknięcie drugiej dawki leku. Należypostępować zgodnie z instrukcją użycia opisaną w punkcie 3.
Jeśli wstrzyknięcie wykonywane jest przez inną osobę, a noga pacjenta nie jest unieruchomionapodczas wstrzyknięcia, istnieje możliwość zranienia. W celu uniknięcia zranienia nogi, należydokładnie przestrzegać instrukcji użycia leku, podanej w punkcie 3.
Lek Jext a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Jest to szczególnie ważne u pacjentów przyjmujących następujące leki:
- Leki przeciwdepresyjne, takie jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inhibitory monoaminooksydazy (inhibitory MAO).
- Leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona, takie jak inhibitory katecholo-O-metylotransferazy (inhibitory COMT) i lewodopa.
- Leki zwiększające podatność serca na występowanie zaburzeń rytmu serca (arytmii), takie jak digoksyna lub chinidyna.
- Leki stosowane w chorobach tarczycy (np. lewotyroksyna).
- Leki ułatwiające oddychanie stosowane w astmie (teofilina).
- Leki stosowane podczas porodu (oksytocyna).
- Leki stosowane w leczeniu alergii, takie jak difenhydramina lub chlorfeniramina (leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji).
- Leki alfa- lub beta-adrenolityczne stosowane w chorobach serca.
Leki wpływające na przywspółczulny układ nerwowy
Kontrolują one czynności niezależne od woli organizmu, takie jak bicie serca i czynność płuc.
Jext i kontrola stężenia glukozy
Pacjenci z cukrzycą powinni szczególnie uważać na stężenie glukozy po podaniu leku Jext, ponieważ adrenalina może wpłynąć na jego poziom we krwi.
Wpływ alkoholu na działanie leku Jext
Alkohol może zwiększyć działanie adrenaliny po zastosowaniu leku Jext.
Ciąża, karmienie piersią i płodność
Kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące ciążę powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Jext.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Podanie adrenaliny może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów, szczególnie po ciężkiej reakcji alergicznej.
Skład leku Jext
Lek zawiera sodu pirosiarczyn i sodu chlorek, dlatego warto zasięgnąć informacji u lekarza przed podaniem leku.
Jak stosować lek Jext
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, dostosowując dawkę do masy ciała pacjenta.
Czasami pojedyncza dawka adrenaliny może nie być wystarczająca
Objawy ciężkiej reakcji alergicznej mogą wymagać więcej niż jednego wstrzykiwacza Jext.
Sposób podania
Lek Jext może być podany przez ubranie lub bezpośrednio przez skórę zewnętrznej strony uda.
Instrukcja użycia leku Jext
Przed zastosowaniem leku Jext, upewnij się, że dokładnie rozumiesz jak go używać.
- Nie wstrzykiwać leku w pośladek.
- Wstrzykiwacz jest przeznaczony do jednorazowego użycia.
Zaleca się również instruktaż członków rodziny pacjenta, opiekunów lub nauczycieli.
Instrukcja użytkowania wstrzykiwacza Jext
1. Należy chwycić wstrzykiwacz Jext ręką dominującą (ręką używaną do pisania) tak, aby kciuk znajdował się jak najbliżej żółtej nakładki ochronnej.
2. Należy zdjąć żółtą nakładkę ochronną drugą ręką.
3. Czarną końcówkę wstrzykiwacza należy umieścić na zewnętrznej stronie uda pod kątem prostym (około 90°).
4. Należy mocno wcisnąć czarną końcówkę w zewnętrzną stronę uda, aż do usłyszenia „kliknięcia” potwierdzającego rozpoczęcie wstrzyknięcia, a następnie przytrzymać ją wciśniętą. Przytrzymać mocno wstrzykiwacz na udzie przez 10 sekund (odliczać wolno do 10), a następnie należy wyjąć go. Czarna końcówka wysunie się automatycznie i zakryje igłę.
5. Miejsce wstrzyknięcia należy delikatnie rozmasować przez 10 sekund. Należy natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną. Należy zadzwonić pod numer alarmowy 112, poprosić o przysłanie karetki i zgłosić reakcję anafilaktyczną.
W okienku podglądu umieszczony jest kolorowy, plastikowy pręcik (biały w Jext 300 i niebieski w Jext 150), w celu potwierdzenia aktywacji wstrzykiwacza automatycznego i wstrzyknięcia roztworu adrenaliny.
Nieprzytomnych pacjentów należy położyć na boku w pozycji bezpiecznej ustalonej. Należy poinformować personel medyczny, że pacjent otrzymał adrenalinę we wstrzyknięciu domięśniowym. Można również oddać zużyty lek Jext w celu jego bezpiecznej utylizacji.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Jext. W razie przedawkowania leku lub przypadkowego wstrzyknięcia adrenaliny, należy zawsze natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną. Należy jak najszybciej skontaktować się lekarzem, aby wymienić zużyty lek Jext. Ciśnienie tętnicze krwi pacjenta może zwiększyć się gwałtownie.
Przedawkowanie może prowadzić do nagłego zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi, nieregularnej czynności serca, nieprawidłowej czynności nerek, zmniejszonego przepływu krwi i gromadzenia się płynu w płucach.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.