Hascosept smak cytrynowo-miodowy pastylki twarde (3 mg) - 8 pastylek
Hascosept smak cytrynowo-miodowy pastylki twarde (3 mg) - 8 pastylek
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Hascosept smak cytrynowo-miodowy 3 mg, pastylki twarde
Benzydamini hydrochloridum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Hascosept smak cytrynowo-miodowy
- Jak przyjmować lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy i w jakim celu się go stosuje
Lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy zawiera substancję czynną benzydaminę, należącą do indolowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) do stosowania miejscowego i ogólnego.
Benzydamina wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz działa miejscowo znieczulająco i odkażająco. Po podaniu miejscowym lek dobrze się wchłania, osiągając wysokie stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym. Lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy jest przeznaczony do miejscowego leczenia objawów zapalenia jamy ustnej i gardła. Lek jest na ogół dobrze tolerowany.
Lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy stosuje się do leczenia dolegliwości i objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Lek przeznaczony jest do ssania.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Informacje ważne przed przyjęciem leku Hascosept smak cytrynowo-miodowy
Kiedy nie przyjmować leku Hascosept smak cytrynowo-miodowy
Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Hascosept smak cytrynowo-miodowy należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Nie zaleca się stosowania leku, jeśli u pacjenta występuje uczulenie na kwas acetylosalicylowy (aspirynę) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których występowała astma oskrzelowa, gdyż może on spowodować duszność.
U niektórych pacjentów owrzodzenie jamy ustnej i gardła może być jedynie objawem innego ciężkiego procesu chorobowego. W przypadku gdyby objawy nasilały się lub nie ustępowały po 3 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.
Dzieci
Ze względu na postać farmaceutyczną leku Hascosept smak cytrynowo-miodowy nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie badano oddziaływania leku Hascosept smak cytrynowo-miodowy z innymi lekami.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Hascosept smak cytrynowo-miodowy nie należy stosować w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Miejscowe stosowanie benzydaminy w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy zawiera izomalt
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Jak przyjmować lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
Zalecana dawka to jedna pastylka 3 razy na dobę.
Pastylkę należy ssać powoli. Nie żuć ani nie połykać.
Nie stosować dawki większej niż zalecana. Leczenie ciągłe nie powinno przekraczać 7 dni.
Stosowanie u dzieci
Ze względu na postać farmaceutyczną lek Hascosept smak cytrynowo-miodowy nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 6 lat. U dzieci w wieku od 6 do 11 lat, lek powinien być stosowany pod kontrolą osoby dorosłej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Hascosept smak cytrynowo-miodowy
W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej liczby pastylek, należy natychmiast udać się do lekarza, mając ze sobą opakowanie leku. Lekarz wdroży odpowiednie postępowanie. Bardzo rzadko donoszono o objawach przedawkowania (pobudzenie, drgawki, potliwość, niezborność, drżenie, wymioty) u dzieci, po spożyciu leków zawierających benzydaminę w dawkach około stukrotnie większych niż dawka zawarta w pojedynczej pastylce.
Pominięcie przyjęcia leku Hascosept smak cytrynowo-miodowy
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działaniami niepożądanymi o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) są reakcje alergiczne, które mogą być ciężkie.
- nagły obrzęk jamy ustnej lub gardła,
- trudności w oddychaniu,
- wysypka lub świąd, szczególnie jeśli obejmuje całe ciało.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 osób): reakcje skórne w wyniku nadwrażliwości na światło.
Rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 1000 osób): pieczenie lub suchość w jamie ustnej. W razie wystąpienia tych objawów, można je zmniejszyć, wypijając szklankę wody powoli, małymi łykami.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): skurcz krtani.
Działania niepożądane o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu,
- reakcja alergiczna (nadwrażliwość),
- ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny) z objawami takimi jak: trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej i (lub) uczucie zawrotów głowy/omdlenia, silny świąd skóry lub wystające guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła; reakcja taka może zagrażać życiu,
- niedoczulica jamy ustnej (miejscowa utrata wrażliwości błony śluzowej jamy ustnej).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49 21 301, fax: 22 49 21 309.
Strona internetowa:
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 4