Gripex Pro Mucus tabletki powlekane (250 mg + 100 mg + 5 mg) - 24 tabl.
Gripex Pro Mucus tabletki powlekane (250 mg + 100 mg + 5 mg) - 24 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Gripex Pro MUCUS
250 mg + 100 mg + 5 mg
tabletki powlekane
Paracetamolum + Guaifenesinum + Phenylephrini hydrochloridum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Gripex Pro MUCUS i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Gripex Pro MUCUS
- Jak stosować lek Gripex Pro MUCUS
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Gripex Pro MUCUS
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Gripex Pro MUCUS i w jakim celu się go stosuje
Gripex Pro MUCUS to lek wieloskładnikowy leczący wiele objawów przeziębienia i grypy. Zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, fenylefrynę i gwajafenezynę. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, przywraca drożność przewodów nosowych i ujść zatok przynosowych. Gripex Pro MUCUS jest lekiem przeznaczonym dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Wskazaniem do stosowania Gripex Pro MUCUS jest krótkotrwałe leczenie objawów grypy i przeziębienia, takich jak: gorączka, bóle stawowo-mięśniowe, bóle głowy, ból gardła, ból i niedrożność zatok obocznych nosa, nieżyt błony śluzowej nosa (katar) i zatok obocznych nosa, kaszel.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Gripex Pro MUCUS
Kiedy nie stosować leku Gripex Pro MUCUS:
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol, gwajafenezynę, fenylefrynę lub inne leki o podobnym działaniu albo na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
- jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia sercowo-naczyniowe,
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia rytmu serca,
- jeśli u pacjenta występuje nadciśnienie tętnicze,
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ciąża i karmienie piersią
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku ciąży lub karmienia piersią.
Ostrożność przy stosowaniu u osób
- z niewydolnością wątroby lub nerek (monitorowanie enzymów wątrobowych i wydolności nerek)
- z zarostową chorobą naczyń
- z zespołem Reynauda
- ze stabilną chorobą wieńcową
- z niewydolnością oddechową
- z astmą oskrzelową
Interakcje lekowe
Stosowanie leku Gripex Pro MUCUS może mieć interakcje z lekami z grupy antagonistów receptorów beta-adrenergicznych oraz lekami przeciwzakrzepowymi.
Ostrzeżenia dotyczące ciężkich chorób
W przypadku wystąpienia ciężkich chorób takich jak zaburzenia czynności nerek, posocznica, niedożywienie, przewlekły alkoholizm należy natychmiast poinformować lekarza.
Zachowanie ostrożności przy stosowaniu leku Gripex Pro MUCUS jest kluczowe dla zapewnienia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Gripex Pro MUCUS:
Ze względu na zawartość gwajafenezyny stosować ostrożnie u osób z przewlekłym lub uporczywymkaszlem w przebiegu astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc oraz wprzewlekłym kaszlu występującym u palaczy tytoniu.
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach należy skontaktować się z lekarzem.Należy skonsultować się z lekarzem nawet, jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występującychw przeszłości.
Inne leki i Gripex Pro MUCUS:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lubostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Oddziaływanie leku Gripex Pro MUCUS z innymi lekami wynika z oddziaływania substancjiczynnych wchodzących w skład leku:
Paracetamol:
Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.Leki przyspieszające opróżnianie żołądka (np. metoklopramid) przyspieszają wchłanianieparacetamolu.
Fenylefryna:
Inhibitory monoaminooksydazy (IMAO, leki stosowane w niedociśnieniu tętniczym oraz w depresji)mogą nasilać działanie fenylefryny (patrz też „Kiedy nie stosować leku Gripex Pro MUCUS”).Fenylefryna może nasilać działanie antycholinergiczne trójpierścieniowych lekówprzeciwdepresyjnych