Glipizide BP tabletki (5 mg) - 30 tabl.
Glipizide BP tabletki (5 mg) - 30 tabl.
GLIPIZIDE BP
5 mg, tabletki
Glipizidum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Glipizide BP i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Glipizide BP
- Jak stosować lek Glipizide BP
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Glipizide BP
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Glipizide BP i w jakim celu się go stosuje
Glipizide BP zawiera glipizyd, który jest lekiem z grupy pochodnych sulfonylomocznika o działaniu zmniejszającym stężenie glukozy we krwi.
Wskazania do stosowania: Glipizide BP stosuje się w cukrzycy typu 2. (insulinoniezależnej) w przypadkach, gdy właściwego stężenia glukozy we krwi nie można uzyskać za pomocą odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Glipizide BP
Kiedy nie przyjmować leku Glipizide BP:
- jeśli pacjent ma uczulenie na glipizyd, inne pochodne sulfonylomocznika i sulfonamidy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
- u pacjentów z cukrzycą insulinozależną typu 1., cukrzycową kwasicą ketonową, śpiączką cukrzycową
- u pacjentów z ciężkimi infekcjami przebiegającymi z gorączką
- u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby, zaburzeniami czynności tarczycy, chorobą wątroby i nerek
- u pacjentów po ciężkim urazie lub zabiegu operacyjnym
- w leczeniu cukrzycy u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat
- u kobiet w okresie ciąży i kobiet karmiących piersią
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Glipizide BP należy omówić to z lekarzem. Wszystkie pochodne sulfonylomocznika, w tym glipizyd, mogą wywołać hipoglikemię, czyli nadmierne zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Hipoglikemia może wystąpić wskutek opóźniania
Przyjmowanie leku Glipizide BP
przyjmowania posiłków, dostarczania niewystarczającej ilości pożywienia oraz nieprzestrzegania zaleceń dietetycznych. Do utrzymania właściwego stężenia glukozy we krwi konieczne jest systematyczne spożywanie węglowodanów, o odpowiednich porach.
Niewydolność nerek lub wątroby
Niewydolność nerek lub wątroby może powodować zwiększenie stężenia glipizydu we krwi. W stanach tych zwiększone stężenie leku we krwi może prowadzić do ciężkiej hipoglikemii ze śpiączką, drgawkami lub objawami neurologicznymi. Jest to stan wymagający leczenia pacjenta w szpitalu. Prawdopodobieństwo wystąpienia hipoglikemii jest większe w przypadku stosowania niskokalorycznej diety, po ciężkim i długotrwałym wysiłku, po spożyciu alkoholu oraz gdy stosuje się więcej niż jeden lek zmniejszający stężenie glukozy we krwi.
Najbardziej narażeni pacjenci
Najbardziej narażeni na wystąpienie hipoglikemii są pacjenci w podeszłym wieku, pacjenci niedożywieni, pacjenci z niewydolnością nadnerczy i przysadki mózgowej.
Objawy hipoglikemii
Hipoglikemia może być trudna do rozpoznania u pacjentów w podeszłym wieku i u pacjentów stosujących leki beta-adrenolityczne lub inne leki sympatykolityczne.
Leczenie
W przypadku utraty kontroli nad glikemią, lekarz zdecyduje czy konieczne jest odstawienie leku Glipizide BP i okresowe podanie insuliny. Utrata kontroli nad glikemią może wystąpić, gdy pacjent poddany jest działaniu takich czynników, jak: gorączka, uraz, zakażenie lub zabieg chirurgiczny. U wielu pacjentów zmniejsza się z czasem skuteczność każdego doustnego leku zmniejszającego stężenie glukozy, w tym również leku Glipizide BP.
Informacje dla pacjentów i opiekunów
Należy nauczyć się rozpoznawać wczesne objawy hipoglikemii, m.in. takie jak: ból głowy, pobudliwość, zaburzenia snu, drżenie, pocenie się, aby zdążyć zgłosić się do lekarza w odpowiednim czasie. Zwykle natychmiastowe spożycie węglowodanów (cukru) pozwala przywrócić właściwe stężenie glukozy we krwi.
Dzieci
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności glipizydu u dzieci. Nie zaleca się stosowania glipizydu u dzieci.
Interakcje z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Glipizide BP z jedzeniem, piciem i alkoholem
Lek powinien być przyjmowany 30 minut przed posiłkiem.
U pacjentów leczonych glipizydem może wystąpić reakcja disulfiramowa po spożyciu alkoholu(nietolerancja alkoholu).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
U kobiet w okresie ciąży lekiem z wyboru jest insulina. Lek Glipizide BP może być stosowany jedyniew sytuacji, gdy korzyści z jego stosowania przewyższają ryzyko dla płodu.
Lek Glipizide BP jest przeciwwskazany u kobiet karmiących piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brak danych dotyczących wpływu glipizydu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniamaszyn.
Ze względu na ryzyko hipoglikemii należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów iobsługiwania maszyn. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy wyrównanie prawidłowego stężeniaglukozy we krwi nie zostało osiągnięte, na przykład podczas zmiany leków przeciwcukrzycowych lubw przypadku nieregularnego zażywania leku.
Stosowanie leku Glipizide BP u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
Niewydolność nerek lub wątroby może powodować zwiększenie stężenia leku we krwi. Zaleca się, abychorzy z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby w okresie ustalania dawkowania pozostawali podścisłą kontrolą lekarza, która jest niezbędna do oceny wyników badań laboratoryjnych i objawówklinicznych.
Stosowanie leku Glipizide BP u pacjentów w podeszłym wieku
Glipizyd należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku, szczególnie po intensywnym wysiłkufizycznym, w czasie nieregularnego spożywania pokarmów oraz w niewydolności nerek i (lub)wątroby.
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w jednej tabletce, to znaczy, że lek uznaje się za „wolny odsodu”.
Jak stosować lek Glipizide BP
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić siędo lekarza.
Zalecana dawka
Krótkotrwałe podawanie leku może być wystarczające u pacjentów, którzy przejściowo utracili kontrolęglikemii za pomocą prawidłowo prowadzonej diety.
W celu określenia minimalnej skutecznej dawki glipizydu, jak również wykrycia oporności na lek, lekarzzaleci systematyczne kontrolowanie stężenia glukozy we krwi na czczo.
Dawka początkowa
Lekarz zwykle zaleca rozpoczynanie leczenia od dawki 5 mg glipizydu (1 tabletka) na dobę, podawanej30 minut przed śniadaniem lub posiłkiem spożywanym w ciągu dnia. U pacjentów z łagodną cukrzycą,osób w podeszłym wieku lub pacjentów szczególnie zagrożonych hipoglikemią, zaleca sięrozpoczynanie leczenia od dawki 2,5 mg (1/2 tabletki), ze względu na możliwość wystąpieniahipoglikemii.