Fordiab Tabletki powlekane (50 mg + 1000 mg) - 60 tabl.
Fordiab Tabletki powlekane (50 mg + 1000 mg) - 60 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Fordiab, 50 mg + 850 mg, tabletki powlekane
Fordiab, 50 mg + 1000 mg, tabletki powlekane
Sitagliptinum + Metformini hydrochloridum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek możezaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądaneniewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Fordiab i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Fordiab
- Jak stosować lek Fordiab
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Fordiab
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Fordiab i w jakim celu się go stosuje
Fordiab zawiera dwie różne substancje lecznicze o nazwach sytagliptyna i metformina.
- sytagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami DPP-4 (inhibitorami dipeptydylopeptydazy-4)
- metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.
Skojarzone działanie tych leków prowadzi do wyrównania stężenia cukru we krwi u dorosłychpacjentów z cukrzycą znaną jako „cukrzyca typu 2”.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Fordiab
Kiedy nie stosować leku Fordiab
- jeśli pacjent ma uczulenie na sytagliptynę, metforminę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli pacjent ma znacznie zmniejszoną czynność nerek,
- jeśli u pacjenta występuje niewyrównana cukrzyca, na przykład ciężka hiperglikemia (duże stężenie glukozy we krwi), nudności, wymioty, biegunka, nagłe zmniejszenie masy ciała, kwasica mleczanowa (patrz „Ryzyko kwasicy mleczanowej” poniżej) lub kwasica ketonowa. Kwasica ketonowa to choroba, w przypadku której substancje nazywane ciałami ketonowymi kumulują się
Fordiab - ostrzeżenia i środki ostrożności
We krwi i która może doprowadzić do cukrzycowego stanu przedśpiączkowego. Do objawównależą: ból brzucha, szybki i głęboki oddech, senność lub nietypowy owocowy zapach z ust.
Przeciwwskazania do stosowania leku Fordiab:
- U pacjenta stwierdzono ciężkie zakażenie lub odwodnienie,
- Planowane badanie radiologiczne z podaniem środka kontrastowego,
- Zawał serca lub ciężkie zaburzenia krążenia,
- Choroby wątroby,
- Nadmierne spożycie alkoholu,
- Karmienie piersią.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
U pacjentów przyjmujących lek Fordiab zgłaszano przypadki zapalenia trzustki. Jeśli pojawiają się pęcherze na skórze, może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy. Lekarz może zalecić przerwanie przyjmowania leku Fordiab.
Ryzyko kwasicy mleczanowej:
Lek Fordiab może wywołać bardzo rzadkie, ale bardzo ciężkie działanie niepożądane nazywane kwasica mleczanowa, zwłaszcza jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w przypadku niewyrównanej cukrzycy, ciężkiego zakażenia, długotrwałego głodzenia lub spożywania alkoholu, odwodnienia, zaburzeń czynności wątroby oraz wszelkich stanów chorobowych, w których jakaś część ciała jest niewystarczająco zaopatrywana w tlen.
Jeśli występuje którekolwiek z powyższych sytuacji, należy zwrócić się do lekarza o dokładniejsze instrukcje. Należy zaprzestać czasowo stosowania leku Fordiab, jeśli u pacjenta występuje stan chorobowy, który może wiązać się z odwodnieniem, takie jak ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub zmniejszone spożycie płynów.
W przypadku objawów kwasicy mleczanowej, takich jak wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, zmęczenie, trudności z oddychaniem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, ponieważ może to być stan zagrożenia życia.
Lek Fordiab - ważne informacje
Jeśli u pacjenta występują lub występowały kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów (rodzaj tłuszczu) we krwi. W takich sytuacjach może zwiększyć się ryzyko zapalenia trzustki (patrz punkt 4).
Jeśli u pacjenta stwierdzono cukrzycę typu 1. Jest ona czasem nazywana cukrzycą insulinozależną.
Jeśli u pacjenta stwierdzono aktualnie lub w wywiadzie reakcje alergiczne na sytagliptynę, metforminę lub lek Fordiab (patrz punkt 4).
Jeśli pacjent stosuje pochodną sulfonylomocznika lub insulinę, leki przeciwcukrzycowe jednocześnie z lekiem Fordiab, gdyż może dojść do nadmiernego zmniejszenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii). Lekarz może zmniejszyć dawkę pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny.
Jeśli pacjent ma mieć duży zabieg chirurgiczny, nie może stosować leku Fordiab podczas zabiegu i przez pewien czas po nim. Lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i wznowić leczenie lekiem Fordiab.
W przypadku wątpliwości pacjenta, czy którykolwiek z powyższych stwierdzeń dotyczy jego osoby powinien przed zastosowaniem leku Fordiab omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Dzieci i młodzież
Tego leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Lek ten nie jest skuteczny u dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 17 lat. Nie wiadomo, czy lek ten jest bezpieczny i skuteczny w przypadku stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Lek Fordiab a inne leki
Jeśli pacjent będzie miał wstrzyknięty do krwiobiegu środek kontrastowy zawierający jod, na przykład w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, musi przerwać przyjmowanie leku Fordiab przed lub w momencie takiego wstrzyknięcia. Lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i wznowić leczenie lekiem Fordiab.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Pacjent może wymagać częstszych kontroli stężenia glukozy we krwi i ocen czynności nerek lub też modyfikacji dawki leku Fordiab przez lekarza.
Szczególnie ważne jest poinformowanie o następujących lekach:
- leki stosowane w leczeniu chorób związanych ze stanem zapalnym, takich jak astma lub zapalenie stawów przyjmowane doustnie, poprzez inhalację lub w zastrzyku (kortykosteroidy),
- leki zwiększające wytwarzanie moczu (leki moczopędne),
- leki stosowane w leczeniu bólu i stanu zapalnego (NLPZ i inhibitory COX-2, takie jak ibuprofen i celekoksyb),
- pewne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II),
- swoiste leki stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej (β-sympatykomimetyki),
Stosowanie leku Fordiab z alkoholem
Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu (zarówno codziennego jak i okazjonalnego) podczas przyjmowania leku Fordiab, bowiem może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).
Ciąża i karmienie piersią
Lek Fordiab - informacje dla pacjentów
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować tego leku podczas ciąży i w okresie karmienia piersią. Patrz punkt 2, Kiedy nieprzyjmować leku Fordiab.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ten lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdówi obsługiwania maszyn. Niemniej jednak zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności podczasprzyjmowania sytagliptyny, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniamaszyn.
Przyjmowanie tego leku jednocześnie z lekami nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lubz insuliną może prowadzić do zmniejszenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co z kolei może miećwpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn lub pracy bez bezpiecznego podparciastóp.
Lek Fordiab zawiera sód.
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Fordiab
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócićsię do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie
Zalecana dawka to jedna tabletka przyjmowana dwa razy na dobę.
W celu kontrolowania stężenia cukru we krwi, lekarz może zwiększyć dawkę leku.
Sposób podawania
Przyjmować doustnie podczas posiłków w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa rozstroju żołądka.
Zaburzenia czynności nerek
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek, lekarz może zalecić mniejszą dawkę leku.
Inne leki i zalecenia
W trakcie stosowania tego leku należy kontynuować zalecaną przez lekarza dietę i zwracać uwagę narównomierne przyjmowanie węglowodanów w ciągu dnia.
Jest mało prawdopodobne, aby stosowanie samego tego leku prowadziło do nieprawidłowo małegostężenia cukru we krwi (hipoglikemii). Do małego stężenia cukru we krwi może dojść w przypadkustosowania tego leku wraz z pochodną sulfonylomocznika lub z insuliną - w takim przypadku lekarzmoże zmniejszyć dawkę pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Fordiab
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki tego leku, należy natychmiast skontaktować się zlekarzem. Należy udać się do szpitala, jeżeli wystąpią objawy kwasicy mleczanowej, takie jak uczuciezimna lub dyskomfortu, ciężkie nudności lub wymioty, ból żołądka, niewyjaśnione zmniejszenie masyciała, skurcze mięśni lub przyspieszony oddech (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).
Pominięcie zastosowania leku Fordiab
W razie pominięcia dawki, należy przyjąć ją tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli zbliża się porazażycia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłegoschematu. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przerwanie przyjmowania leku Fordiab
W celu utrzymania kontroli stężenia cukru we krwi, lek należy przyjmować tak długo, jak zaleci to