Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Fluarix Tetra zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (1 dawka (0,5 ml)) - 1 amp.-strzyk. 0,5 ml

Fluarix Tetra zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (1 dawka (0,5 ml)) - 1 amp.-strzyk. 0,5 ml

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika

Fluarix Tetra, zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce

Szczepionka przeciw grypie (rozszczepiony wirion, inaktywowana)

Treść tej ulotki została sformułowana zgodnie z założeniem, że będzie ona czytana przez osobę otrzymującą szczepionkę. Ponieważ jednak szczepionka ta może być podawana dorosłym i dzieciom, jest możliwe, że z treścią ulotki zapoznawać się będzie rodzic lub opiekun dziecka.

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem szczepionki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
  • Szczepionka ta została przepisana ściśle określonej osobie. Nie należy jej przekazywać innym.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest szczepionka Fluarix Tetra i w jakim celu się ją stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem szczepionki Fluarix Tetra
  3. Jak stosować szczepionkę Fluarix Tetra
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać szczepionkę Fluarix Tetra
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest szczepionka Fluarix Tetra i w jakim celu się ją stosuje

Fluarix Tetra jest szczepionką. Szczepionka pomaga chronić zaszczepione osoby przed zachorowaniem na grypę, co jest szczególnie istotne u osób narażonych w wysokim stopniu na powikłania pogrypowe.

Stosowanie szczepionki Fluarix Tetra powinno być oparte na lokalnych zaleceniach.

Po podaniu szczepionki Fluarix Tetra, układ immunologiczny osoby zaszczepionej (naturalny układ obronny organizmu) wytworzy własną ochronę przed chorobą (przeciwciała). Żaden ze składników szczepionki nie powoduje zachorowania na grypę.

Grypa jest chorobą, która może szerzyć się szybko. Powodują ją różne szczepy wirusa, które mogą zmieniać się co roku. Dlatego może być konieczne coroczne szczepienie. Największe ryzyko zachorowania na grypę występuje w zimnych miesiącach roku, pomiędzy październikiem a marcem. W przypadku osób, które nie zostały zaszczepione jesienią należy rozważyć szczepienie w późniejszym okresie (aż do wiosny), ponieważ do tego czasu istnieje zagrożenie zarażeniem grypą. Lekarz poinformuje o tym, kiedy powinno zostać przeprowadzone szczepienie. Fluarix Tetra chroni przed czterema szczepami wirusa, które są w nim zawarte. Działanie ochronne szczepionki rozpoczyna się od około 2 do 3 tygodni po szczepieniu.

Okres wylęgania grypy wynosi kilka dni, tak więc jeżeli narażenie na wirus grypy wystąpi tuż przed lub zaraz po szczepieniu, może dojść do zachorowania pomimo przyjęcia szczepionki. Szczepionka nie chroni przed przeziębieniem, mimo że niektóre z jego objawów są takie same jak objawy grypy.

Informacje ważne przed zastosowaniem szczepionki Fluarix Tetra

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeżeli którekolwiek z poniższych stwierdzeń dotyczy osoby,której ma zostać podana szczepionka Fluarix Tetra. Jeżeli konieczne są dodatkowe wyjaśnienia, należy zapytać lekarza lub farmaceutę.

Kiedy nie stosować szczepionki Fluarix Tetra:

- Jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tej szczepionki (wymienionych w punkcie 6) lub na którykolwiek składnik, który może być obecny w bardzo małych ilościach, taki jak pozostałości jaja kurzego (albumina jaja kurzego lub białko kurze), formaldehyd, gentamycyny siarczan lub dezoksycholan sodu.
- Jeśli u pacjenta występuje choroba przebiegająca z wysoką gorączką lub ostra infekcja, szczepienie należy odłożyć do chwili, kiedy pacjent poczuje się lepiej.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed podaniem szczepionki Fluarix Tetra należy skonsultować się z lekarzem:
- Jeśli u pacjenta występuje osłabienie odpowiedzi immunologicznej (spowodowane niedoborem odporności lub przyjmowaniem leków wpływających na układ immunologiczny),
- Jeśli u pacjenta w ciągu kilku dni po szczepieniu planuje się wykonanie badania krwi, ponieważ obserwowano fałszywie dodatnie wyniki badań krwi u osób, które były niedawno szczepione,
- Jeśli pacjent ma problemy z krzepliwością krwi lub tendencję do tworzenia się siniaków.

Fluarix Tetra a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Fluarix Tetra można podawać jednocześnie z innymi szczepionkami, jednak każda szczepionka powinna być podana w inną kończynę.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tej szczepionki.
Lekarz lub farmaceuta zdecydują czy pacjentka może przyjąć szczepionkę Fluarix Tetra. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tej szczepionki.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Szczepionka Fluarix Tetra nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Informacje o szczepionce Fluarix Tetra

Ten produkt leczniczy zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na dawkę, więc może być uznany za wolny od sodu. Fluarix Tetra zawiera potas. Ten produkt leczniczy zawiera mniej niż 1 mmol potasu (39 mg) na dawkę, więc może być uznany za wolny od potasu.

Jak stosować szczepionkę Fluarix Tetra

Dawkowanie

Osoby dorosłe otrzymują jedną dawkę 0,5 ml. Stosowanie u dzieci: dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia otrzymują jedną dawkę 0,5 ml. Dzieciom poniżej 9 lat, które nie były uprzednio szczepione na grypę, należy podać drugą dawkę po upływie co najmniej 4 tygodni po pierwszej dawce.

Jak należy podawać szczepionkę

Lekarz poda odpowiednią dawkę szczepionki poprzez wstrzyknięcie domięśniowe. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących stosowania szczepionki, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, szczepionka ta może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W badaniach klinicznych obserwowano następujące działania niepożądane:

Działania niepożądane, które wystąpiły u dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy

Bardzo często (mogą występować częściej niż 1 na 10 dawek szczepionki): utrata apetytu, drażliwość, senność, ból i/lub zaczerwienienie w miejscu podania. Często (mogą występować nie częściej niż 1 na 10 dawek szczepionki): gorączka, obrzęk w miejscu podania.

Działania niepożądane, które wystąpiły u dzieci w wieku od 3 do 6 lat

Bardzo często (mogą występować częściej niż 1 na 10 dawek szczepionki): ból i/lub zaczerwienienie i/lub obrzęk w miejscu podania, drażliwość. Często (mogą występować nie częściej niż 1 na 10 dawek szczepionki): utrata apetytu, senność, gorączka. Niezbyt często (mogą występować nie częściej niż 1 na 100 dawek szczepionki): wysypka, świąd w miejscu podania.

Działania niepożądane, które wystąpiły u dzieci w wieku od 6 do 18 lat

Bardzo często (mogą występować częściej niż 1 na 10 dawek szczepionki): ból mięśni, ból i/lub zaczerwienienie i/lub obrzęk w miejscu podania, zmęczenie.

Działania niepożądane po szczepieniu

Często:

(mogą występować nie częściej niż 1 na 10 dawek szczepionki):

  • nudności,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • ból głowy,
  • ból stawów,
  • dreszcze,
  • gorączka.

Niezbyt często:

(mogą występować nie częściej niż 1 na 100 dawek szczepionki):

  • wysypka,
  • świąd w miejscu podania.

Działania niepożądane u osób dorosłych:

Bardzo często:

(mogą występować częściej niż 1 na 10 dawek szczepionki):

  • ból w miejscu podania,
  • zmęczenie,
  • ból mięśni (mialgia).

Często:

(mogą występować nie częściej niż 1 na 10 dawek szczepionki):

  • ból głowy,
  • nudności,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • ból stawów (artralgia),
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • zaczerwienienie i/lub obrzęk w miejscu podania.

Niezbyt często:

(mogą występować nie częściej niż 1 na 100 dawek szczepionki):

  • siniaki,
  • świąd w okolicach podania,
  • zawroty głowy.

Działania niepożądane u pacjentów od 3 lat:

Często:

(mogą występować nie częściej niż 1 na 10 dawek szczepionki):

  • stwardnienie (induracja) wokół miejsca podania szczepionki,
  • potliwość.

Powyższe reakcje ustępują zwykle po 1-2 dniach bez dodatkowego leczenia.

Działania rzadko występujące:

(mogą występować nie częściej niż 1 na 1 000 dawek szczepionki):

  • reakcje alergiczne:
    • prowadzące do stanów wymagających nagłej pomocy lekarskiej,
    • obrzęk naczynioruchowy;
  • reakcje skórne, takie jak swędzenie (świąd, pokrzywka) oraz zaczerwienienie (rumień),
  • zmiany neurologiczne,
  • tymczasowy obrzęk węzłów chłonnych,
  • objawy grypopodobne, ogólne złe samopoczucie.

Zgłaszanie działań niepożądanych:

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Strona internetowa:

Działania niepożądane

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać szczepionkę Fluarix Tetra

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Skrót „Lot” oznacza numer serii produktu. Przechowywać w lodówce (2˚C – 8˚C). Nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji lub domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera Fluarix Tetra: Substancją czynną jest: rozszczepiony, inaktywowany wirus grypy pochodzący z następujących szczepów*: A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09–podobny szczep (A/Victoria/4897/2022, IVR-238) 15 mikrogramow HA** A/Thailand/8/2022 (H3N2)-podobny szczep (A/Thailand/8/2022, IVR-237) 15 mikrogramow HA** B/Austria/1359417/2021–podobny szczep (B/Austria/1359417/2021, BVR-26) 15 mikrogramow HA** B/Phuket/3073/2013–podobny szczep (B/Phuket/3073/2013, szczep dziki) 15 mikrogramow HA** w dawce 0,5 ml * namnazane w zarodkach kurzych pochodzacych ze zdrowych stad ** hemaglutynina Ta szczepionka odpowiada zaleceniom Swiatowej Organizacji Zdrowia (WHO) (dla Polkuli Polnocnej) i Unii Europejskiej na sezon 2024/2025. Inne skladniki szczepionki to: sodu chlorek, disodu fosforan dwunastowodny, potasu diwodorofosforan, potasu chlorek, magnezu chlorek szesciowodny, a-tokoferylu wodorobursztynian, polisorbat 80, oktoksynol 10 i woda do wstrzykiwan.

Fluarix Tetra

Fluarix Tetra jest dostępny w postaci 1-dawkowej ampułko-strzykawki, z igłami dołączonymi do opakowanialub bez igieł, w opakowaniach po 1 i 10 sztuk. Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Podmiot odpowiedzialny: Wytwórca:

GlaxoSmithKline Biologicals S.A.

Rue de l’Institut 89

1330 Rixensart

Belgia

GlaxoSmithKline Biologicals

Filia SmithKline Beecham Pharma GmbH&Co. KG

Zirkusstrasse 40

01069 Drezno

Niemcy

Nazwy produktu w różnych krajach

Państwo członkowskie

Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Słowacja, Słowenia, Szwecja - Fluarix Tetra

Belgia, Luksemburg - Alpharix-Tetra

Francja - FluarixTetra

Niemcy - Influsplit Tetra

Data ostatniej aktualizacji ulotki:

lipiec 2024

Inne źródła informacji

Szczegółowa informacja o tym leku jest dostępna na stronie internetowej Urzędu Rejestracji ProduktówLeczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.


Informacje przeznaczone są wyłącznie dla fachowego personelu medycznego:

Podobnie jak w przypadku wszystkich szczepionek podawanych w postaci wstrzyknięć, należy zapewnićmożliwość właściwego natychmiastowego leczenia i odpowiednią opiekę medyczną na wypadek wystąpieniareakcji anafilaktycznych po podaniu szczepionki.

Szczepienie powinno zostać wykonane domięśniowo.

Fluarix Tetra w żadnym wypadku nie powinien być podawany donaczyniowo.

Fluarix Tetra może zostać podany w tym samym czasie z innymi szczepionkami. Szczepienie powinno byćwykonane w oddzielne kończyny.

Przed podaniem szczepionka powinna osiągnąć temperaturę pokojową.

Szczepionkę należy wstrząsnąć przed użyciem. Szczepionkę należy ocenić wzrokowo przed podaniem.

Instrukcje dotyczące ampułko-strzykawki

  • Należy trzymać ampułko-strzykawkę za Adapter typu Luer Lock korpus, a nie za tłok.
  • Należy odkręcić nasadkę ampułko-strzykawki Tłok poprzez przekręcenie jej w kierunku Korpus przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
  • Nasadka: Należy przymocować igłę do Nasadka igły ampułko-strzykawki poprzez przyłączenie nasadki igły do adaptera Luer Lock (ang. Luer Lock Adaptor, LLA) i obrócenie jej ćwierć obrotu w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, do chwili aż poczuje się zablokowanie igły.

Nie wolno wyciągać tłoka z korpusu ampułko-strzykawki. Jeśli tak się stanie, nie należy podawać szczepionki.

Usuwanie

Wszelkie resztki niewykorzystanego produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł