Fexofenadine Aurovitas Tabletki powlekane (180 mg) - 30 tabl.
Fexofenadine Aurovitas Tabletki powlekane (180 mg) - 30 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Fexahist, 180 mg, tabletki powlekane
Fexofenadini hydrochloridum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Fexahist i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Fexahist
- Jak stosować lek Fexahist
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Fexahist
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Fexahist i w jakim celu się go stosuje
Lek Fexahist zawiera feksofenadyny chlorowodorek, który jest lekiem przeciwhistaminowym. Lek Fexahist 180 mg jest stosowany u osób dorosłych i u młodzieży w wieku 12 lat i starszej w celu łagodzenia długotrwałych objawów alergicznych reakcji skórnych (przewlekła idiopatyczna pokrzywka), takich jak swędzenie, obrzęk i wysypka.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Fexahist
Kiedy nie stosować leku Fexahist
Jeśli pacjent ma uczulenie na feksofenadynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Fexahist należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą jeśli:
- u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby lub nerek
- u pacjenta występuje lub występowała w przeszłości choroba serca, ponieważ ten rodzaj leku może spowodować szybką lub nieregularną pracę serca
- pacjent jest w podeszłym wieku
Jeśli którykolwiek z wymienionych przypadków dotyczy pacjenta lub jeśli pacjent ma wątpliwości, należy poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem stosowania leku Fexahist.
Dzieci i młodzież: Nie zaleca się stosowania leku Fexahist u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Lek Fexahist dla dzieci i dorosłych
Dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat
Chlorowodorek feksofenadyny w postaci tabletek 30 mg jest właściwą postacią do podawania i dawkowania w tej grupie pacjentów.
Lek Fexahist a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Jeśli pacjent przyjmuje apalutamid (lek stosowany w leczeniu raka prostaty), działanie feksofenadyny może być zmniejszone.
Szczególnie ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem feksofenadyny, jeśli pacjent przyjmuje również którykolwiek z poniższych leków:
- antybiotyk stosowany w leczeniu niektórych zakażeń bakteryjnych (erytromycyna)
- lek przeciwgrzybiczy stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych (ketokonazol)
Leki na niestrawność zawierające glin i magnez mogą wpływać na działanie leku Fexahist, zmniejszając ilość wchłanianego leku.
Zaleca się zachowanie około 2-godzinnego odstępu między przyjęciem leku Fexahist a przyjęciem leku na niestrawność.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Fexahist jeśli pacjentka jest w ciąży, chyba że zaleci tak lekarz.
Nie zaleca się stosowania leku Fexahist w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Jest mało prawdopodobne, aby lek Fexahist wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Jednakże, przed prowadzeniem pojazdów lub obsługiwaniem maszyn należy upewnić się, że lek ten nie powoduje senności lub zawrotów głowy.
Lek Fexahist zawiera laktozę:
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.
Lek Fexahist zawiera sód:
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Fexahist
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Osoby dorosłe i młodzież w wieku 12 lat i powyżej
Zalecana dawka to 1 tabletka (180 mg) na dobę.
Informacje o leku Fexahist
Tabletkę należy przyjmować przed posiłkiem, popijając wodą.
Ten lek zaczyna łagodzić objawy choroby w ciągu 1 godziny i działanie utrzymuje się przez 24 godziny.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Fexahist
W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą bądź najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Do objawów przedawkowania u dorosłych należą zawroty głowy, senność, zmęczenie i suchość w jamie ustnej.
Pominięcie zastosowania leku Fexahist
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Następną dawkę leku przyjąć o zwykłej porze, zgodnie z zaleceniami.
Przerwanie stosowania leku Fexahist
W przypadku przerwania stosowania leku Fexahist, objawy mogą powrócić. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i przerwać stosowanie leku Fexahist, jeśli wystąpi:
- obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła i trudności w oddychaniu, mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej.
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
- ból głowy
- senność
- mdłości (nudności)
- zawroty głowy
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
- zmęczenie
- ospałość
Pozostałe działania niepożądane (częstość nieznana):
- trudności z zasypianiem (bezsenność)
- zaburzenia snu
- koszmary senne
- nerwowość
- niewyraźne widzenie
- przyspieszone lub nieregularne bicie serca
- biegunka
- wysypka skórna i świąd
pokrzywka
ciężkie reakcje alergiczne, które mogą obejmować obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, nagłezaczerwienienie skóry, ucisk w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione wtej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych UrzęduRejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21 309, strona internetowa:
Wytwórca/Importer:
APL Swift Services (Malta) Ltd.
HF26, Hal Far Industrial Estate, Hal Far
Birzebbugia, BBG 3000
Malta
Generis Farmacêutica, S.A.
Rua João de Deus 19, Venda Nova
2700-487 Amadora
Portugalia
Arrow Generiques
26 Avenue Tony Garnier
69007 Lyon
Francja
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Francja: Fexofenadine Arrow 180 mg comprimé pelliculé
- Niemcy: Fexofenadin PUREN 180 mg Filmtabletten
- Holandia: Fexofenadine HCl Aurobindo 180 mg, filmomhulde tabletten
- Polska: Fexahist
- Portugalia: Fexofenadina Generis
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 11/2024