Fenta MX 75 system transdermalny (75 mcg/h) - 5 szt.
Fenta MX 75 system transdermalny (75 mcg/h) - 5 szt.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Fenta MX 25, 25 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster
Fenta MX 50, 50 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster
Fenta MX 75, 75 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster
Fenta MX 100, 100 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster
Fentanylum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.
Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest Fenta MX i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Fenta MX
- Jak stosować Fenta MX
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać Fenta MX
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Fenta MX i w jakim celu się go stosuje
Lek nosi nazwę Fenta MX.
Plastry Fenta MX pomagają złagodzić bardzo silny, przewlekły ból:
- u dorosłych wymagających ciągłego podawania leków przeciwbólowych;
- u dzieci w wieku powyżej 2 lat, które już otrzymywały leki opioidowe i które wymagają ciągłego podawania leków przeciwbólowych.
Plastry Fenta MX zawierają substancję czynną o nazwie fentanyl. Fentanyl należy do grupy silnych leków przeciwbólowych, tzw. opioidów.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Fenta MX
Kiedy nie stosować leku Fenta MX
- jeśli pacjent ma uczulenie na fentanyl, kalafonię uwodornioną, soję, orzeszki ziemne lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli pacjent odczuwa krótkotrwały ból (np. nagły ból lub ból po zabiegu chirurgicznym);
- jeśli pacjent ma zaburzenia oddychania (zwolniony lub płytki oddech);
Nie stosować tego leku jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta. W razie wątpliwości przed zastosowaniem leku Fenta MX należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.
1 DE/H/0765/002-003-004-005/IB/060
Ostrzeżenia i środki ostrożności
⬧ Lek Fenta MX może wywołać zagrażające życiu działania niepożądane u osób, które nie stosują jeszcze regularnie przepisanych leków opioidowych.
⬧ Fenta MX jest lekiem, który może zagrażać życiu dzieci. Dotyczy to również zużytych plastrów. Należy pamiętać, że wygląd plastra (nowego lub zużytego) może przyciągać uwagę dzieci, a przyklejony do skóry lub włożony do ust może w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie ich życia. Ten lek należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, do którego inne osoby nie mają dostępu - więcej informacji na ten temat znajduje się w punkcie 5.
Przyklejenie się plastra do innej osoby
Plastry należy stosować wyłącznie na skórę osoby, której je przepisano. Opisywano przypadki niezamierzonego przyklejenia się systemu transdermalnego z fentanylem do skóry członka rodziny pacjenta podczas bliskiego kontaktu fizycznego lub korzystania z tego samego łóżka. Przeniesienie systemu transdermalnego z fentanylem na skórę innej osoby (zwłaszcza dziecka) może spowodować przeniknięcie fentanylu z plastra przez skórę innej osoby i wywołanie u niej ciężkich działań niepożądanych, takich jak trudności w oddychaniu (ze spowolnionym lub spłyconym oddechem), które mogą zakończyć się zgonem. W razie przyklejenia się plastra do skóry innej osoby należy natychmiast usunąć plaster ze skóry i zwrócić się o pomoc medyczną.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Fenta MX
Przed zastosowaniem tego leku należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje którekolwiek z wymienionych zaburzeń, gdyż może być konieczna ścisła kontrola stanu pacjenta:
- pacjent miał kiedykolwiek choroby płuc lub trudności w oddychaniu,
- pacjent miał kiedykolwiek zaburzenia czynności serca, wątroby, nerek lub niskie ciśnienie krwi,
- pacjent miał kiedykolwiek guz mózgu,
- itd
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta (lub pacjent nie jest tego pewien), należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Fenta MX.
Podczas stosowania plastrów należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują problemy z oddychaniem podczas snu. Opioidy, takie jak Fenta MX, mogą powodować zaburzenia oddychania podczas snu, takie jak bezdech senny (przerwy w oddychaniu podczas snu) i niedotlenienie podczas snu (małe stężenie tlenu we krwi). Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent, jego partner lub opiekun zauważy, że u pacjenta występuje którykolwiek z następujących objawów:
- przerwy w oddychaniu podczas snu
- nocne przebudzenia z powodu duszności
- itd
Podczas stosowania plastrów, należy poinformować lekarza, jeśli pacjent zauważy zmianę w odczuwaniu bólu. Jeśli pacjent odczuwa, że:
- ból już nie ustępuje po zastosowaniu plastra
- ból się nasila
- itd
Działania niepożądane a Fenta MX
Następuje zmiana w sposobie odczuwania bólu (na przykład, pacjent odczuwa ból w innej części ciała).
Dotyk ciała wywołuje ból, którego nie powinno być.
Nie wolno samodzielnie zmieniać dawki. Lekarz może podjąć decyzję o zmianie dawki lub leczenia.
Działania niepożądane a Fenta MX
- Lek Fenta MX może powodować nietypową ospałość oraz zwolnienie i spłycenie oddechu. Bardzo rzadko te zaburzenia oddychania mogą zagrażać życiu lub nawet spowodować zgon, zwłaszcza u osób, które wcześniej nie stosowały silnych opioidowych leków przeciwbólowych (takich jak Fenta MX lub morfina). Jeśli pacjent lub osoba z otoczenia zauważy, że osoba stosująca plastry jest nadmiernie senna i ma powolny lub płytki oddech, należy:
- Odkleić plaster
- Wezwać lekarza lub niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala
- Zachęcać pacjenta do poruszania się i mówienia
- Jeśli w czasie stosowania leku Fenta MX wystąpi u pacjenta gorączka, należy powiedzieć o tym lekarzowi - podwyższenie temperatury ciała może zwiększyć wchłanianie leku przez skórę.
- Lek Fenta MX może powodować zaparcie; należy poradzić się lekarza lub farmaceuty, jak zapobiegać zaparciu lub je złagodzić.
Powtarzane, długotrwałe stosowanie leku Fenta MX może spowodować zmniejszenie skuteczności leku (tolerancja na lek) lub uzależnienie. Zwiększenie dawki plastrów może przyczynić się do zmniejszenia bólu na jakiś czas, ale może być również szkodliwe. Jeśli pacjent zauważy, że jego lek staje się mniej skuteczny, powinien skonsultować się z lekarzem.
Objawy z odstawienia po zaprzestaniu stosowania leku Fenta MX
Nie należy nagle przerywać stosowania tego leku. Mogą wystąpić objawy z odstawienia, takie jak niepokój, trudności z zasypianiem, drażliwość, pobudzenie, lęk, uczucie bicia serca (palpitacje), wzrost ciśnienia krwi, nudności lub wymioty, biegunka, utrata apetytu, drżenie, dreszcze lub pocenie się. Jeśli pacjent chce przerwać stosowanie tego leku, powinien najpierw porozmawiać z lekarzem. Lekarz poinformuje jak to zrobić; zazwyczaj odbywa się to poprzez stopniowe zmniejszanie dawki, tak aby wszelkie nieprzyjemne objawy z odstawienia były ograniczone do minimum.
Fenta MX a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotyczy to również leków dostępnych bez recepty lub leków ziołowych. Również podczas zakupu innych leków w aptece należy powiedzieć farmaceucie o stosowaniu leku Fenta MX.
Lekarz prowadzący będzie wiedział, które leki można bezpiecznie stosować z lekiem Fenta MX. Pacjent będzie wymagał dokładnej obserwacji w razie stosowania niektórych leków.
Lista leków, które mogą wchodzić w interakcje z lekiem Fenta MX:
- leki nasenne (takie jak temazepam, zaleplon lub zolpidem);
- leki uspokajające (trankwilizery, takie jak alprazolam, klonazepam, diazepam, hydroksyzyna lub lorazepam) i leki przeciwpsychotyczne (takie jak arypiprazol, haloperydol, olanzapina, rysperydon lub fenotiazyny);
- leki zmniejszające napięcie mięśniowe (takie jak cyklobenzapryna lub diazepam);
- niektóre leki przeciwdepresyjne zwane SSRI lub SNRI (takie jak cytalopram, duloksetyna, escytalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina lub wenlafaksyna) – dalsze informacje są niżej;
- niektóre leki stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona, tzw. IMAO (takie jak izokarboksazyd, fenelzyna, selegilina lub tranylcypromina). Nie należy stosować leku Fenta MX przez 14 dni od zakończenia przyjmowania tych leków – patrz niżej;
- niektóre leki przeciwhistaminowe, zwłaszcza powodujące senność (takie jak chlorfeniramina, klemastyna, cyproheptadyna, difenhydramina lub hydroksyzyna);
- niektóre antybiotyki (takie jak erytromycyna lub klarytromycyna);
- leki przeciwgrzybicze (takie jak itrakonazol, ketokonazol, flukonazol lub worykonazol);
- leki stosowane w zakażeniu HIV (takie jak rytonawir);
- leki przeciwarytmiczne (takie jak amiodaron, diltiazem lub werapamil);
- leki przeciwgruźlicze (takie jak ryfampicyna);
- niektóre leki przeciwpadaczkowe (takie jak karbamazepina, fenobarbital lub fenytoina);
- niektóre leki stosowane w leczeniu nudności i choroby lokomocyjnej (takie jak fenotiazyny);
- niektóre leki stosowane w leczeniu zgagi lub choroby wrzodowej (takie jak cymetydyna);
- niektóre leki stosowane w leczeniu dławicy piersiowej lub wysokiego ciśnienia krwi (takie jak nikardypina);
- niektóre leki stosowane w leczeniu nowotworów krwi (takie jak idelalisyb).
Stosowanie leku Fenta MX z lekami przeciwdepresyjnymi
Ryzyko działań niepożądanych zwiększa się podczas jednoczesnego stosowania z niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi. Lek Fenta MX może oddziaływać z tymi lekami i u pacjenta mogą wystąpić zmiany stanu psychicznego, np. pobudzenie, omamy (widzenie, czucie, słyszenie nieistniejących rzeczy) i inne działania, takie jak wahania ciśnienia krwi, szybka czynność serca, wysoka temperatura, nadmierne odruchy, brak koordynacji, sztywność mięśni, nudności, wymioty i biegunka.
Stosowanie leku Fenta MX z substancjami hamującymi czynność OUN
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki, które spowalniają czynność OUN. Są to takie leki, jak na przykład leki nasenne, łagodzące lęk lub zmniejszające świadomość, ale także alkohol i niektóre leki narkotyczne. Przyjmowanie takich leków z lekiem Fenta MX może spowodować znaczną senność, zmniejszenie świadomości, trudności w oddychaniu ze zwolnieniem lub spłyceniem oddechu, śpiączkę i zgon.
Operacje
Jeśli pacjent ma się poddać znieczuleniu, powinien powiedzieć lekarzowi lub dentyście o stosowaniu leku Fenta MX.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
4 DE/H/0765/002-003-004-005/IB/060
Lek Fenta MX - ostrzeżenia i zalecenia
Leku Fenta MX nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że pacjentka omówiła to z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku Fenta MX podczas porodu, gdyż może on wywołać zaburzenia oddechowe u noworodka.
Długotrwałe stosowanie leku Fenta MX podczas ciąży może powodować u noworodka objawy z odstawienia (takie jak głośny płacz, drżenie, drgawki, niewystarczające przyjmowanie pokarmu i biegunka), które mogą zagrażać życiu, jeśli nie zostaną rozpoznane i leczone. Jeśli podejrzewa się, że u dziecka mogą wystąpić objawy z odstawienia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Nie stosować leku Fenta MX w czasie karmienia piersią. Nie należy karmić piersią przez 3 dni od usunięcia plastra Fenta MX. Lek przenika do mleka kobiecego.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Fenta MX ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn lub narzędzi, gdyż może wywołać senność lub zawroty głowy. W takim wypadku nie należy prowadzić pojazdów, posługiwać się narzędziami ani obsługiwać maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów do czasu poznania reakcji organizmu na lek.
Należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent nie jest pewien, czy może bezpiecznie prowadzić pojazdy podczas stosowania tego leku.
Fenta MX zawiera olej sojowy. Pacjenci uczuleni na orzeszki ziemne lub soję nie powinni stosować tego leku.
Jak stosować Fenta MX
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lekarz określi najbardziej odpowiednią dla pacjenta dawkę leku Fenta MX biorąc pod uwagę nasilenie bólu, stan ogólny pacjenta i dotychczasowy sposób leczenia przeciwbólowego.
Stosowanie i zmiana plastrów
- Każdy plaster zawiera ilość leku wystarczającą na 3 dni (72 godziny).
- Plaster należy zmieniać co trzeci dzień, chyba że lekarz zaleci inaczej.
- Zawsze należy najpierw usunąć stary plaster przed przyklejeniem nowego.
- Plaster należy zawsze zmieniać o tej samej porze co 3 dni (72 godziny).
- Jeśli pacjent stosuje więcej niż 1 plaster, należy zmieniać wszystkie plastry jednocześnie.
- Należy zapisać sobie dzień, datę i czas przyklejenia plastra, by pamiętać, kiedy należy zmienić plaster.
Poniższa tabela pokazuje, kiedy zmieniać plaster:
Plaster przyklejony w: | Zmiana plastra w: |
---|---|
poniedziałek | czwartek |
wtorek | piątek |
środa | sobota |
czwartek | niedziela |
piątek | poniedziałek |
sobota | wtorek |
niedziela | środa |
Gdzie przyklejać plaster
Dorośli
Plastry należy nakleić na płaskiej powierzchni górnej części ciała lub ramieniu (pomijając okolice stawów).
5 DE/H/0765/002-003-004-005/IB/060
Dzieci
- Plaster należy zawsze naklejać na górną część pleców, aby zminimalizować możliwość usunięciaplastra przez dziecko.
- Należy zawsze często sprawdzać, czy plaster jest prawidłowo przyklejony do skóry.
- Istotne jest, by dziecko nie odkleiło plastra i nie włożyło go do ust, gdyż może to zagrażać jego życiu, a nawet spowodować zgon.
- Należy uważnie obserwować dziecko przez 48 godzin od:
* przyklejenia pierwszego plastra
* przyklejenia plastra o większej mocy.
- Osiągnięcie maksymalnego działania plastra może zająć pewien czas. Dlatego może być konieczne podawanie dziecku dodatkowo innych leków przeciwbólowych, zanim ujawni się pełne działanie leku. Lekarz prowadzący poinformuje o tym.
Dorośli i dzieci
- Nie należy przyklejać plastra:
- w to samo miejsce dwa razy z rzędu,
- w miejscach ruchomych (w okolicach stawów), na podrażnioną lub uszkodzoną skórę,
- na bardzo owłosioną skórę. Jeśli w miejscu przylepienia plastra skóra jest owłosiona, włosów nie należy golić (golenie podrażnia skórę), ale przed przylepieniem plastra dokładnie obciąć możliwie blisko skóry.
Przylepianie plastra
Krok 1: przygotowanie skóry
- Przed przyklejeniem plastra należy upewnić się, że skóra jest całkowicie osuszona, czysta i chłodna.
- Jeżeli skóra wymaga oczyszczenia, należy użyć chłodnej wody.
- Przed przyklejeniem plastra nie wolno używać mydła ani innych środków czyszczących, kremów, balsamów lub talku.
- Nie przyklejać plastra bezpośrednio po gorącej kąpieli w wannie lub pod prysznicem.
Krok 2: otwieranie torebki
- Każdy plaster jest umieszczony w indywidualnej torebce.
- Naderwać torebkę w miejscu nacięcia.
- Delikatnie oderwać całkowicie z torebki jeden brzeg.
- Chwycić za oba brzegi otwartej torebki i rozciągnąć.
- Wyciągnąć plaster i niezwłocznie przykleić.
- Pustą torebkę należy zachować, aby móc wykorzystać ją później do usunięcia zużytego plastra.
- Każdy plaster może być użyty tylko raz.
- Nie wyjmować plastra z torebki do czasu gotowości do przyklejenia go.
- Sprawdzić, czy plaster nie jest uszkodzony.
- Nie należy używać plastrów, które są nadcięte, przerwane lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzone.
- Nigdy nie dzielić ani nie przecinać plastrów.
Krok 3: rozklejanie plastra i przyklejanie go na skórę
- Należy upewnić się, że odzież w miejscu plastra będzie luźna; nie należy zakładać ciasnej lub elastycznej odzieży, która mogłaby uciskać plaster.
- Ostrożnie odkleić od środka plastra jedną połowę przezroczystej warstwy ochronnej. Należy unikać dotykania warstwy przylepnej plastra.
- Przyłożyć warstwę przylepną plastra do skóry.
- Usunąć drugą część warstwy ochronnej i docisnąć dłonią cały plaster do skóry.
- Przytrzymać przez co najmniej 30 sekund. Należy upewnić się, czy plaster przylega całkowicie, zwłaszcza na brzegach.
Krok 4: usuwanie plastra
6 DE/H/0765/002-003-004-005/IB/060