Femoston mite tabletki powlekane (1 mg (biała), 1 mg + 10 mg (szara)) - 28 tabl. (14 białych + 14 szarych)
Femoston mite tabletki powlekane (1 mg (biała), 1 mg + 10 mg (szara)) - 28 tabl. (14 białych + 14 szarych)
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Femoston mite
1 mg (białe), 1 mg + 10 mg (szare), tabletki powlekane Estradiolum, Estradiolum + Dydrogesteronum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Femoston mite i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Femoston mite
- Jak stosować lek Femoston mite
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Femoston mite
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Femoston mite i w jakim celu się go stosuje
Femoston mite jest lekiem stosowanym w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Zawiera dwa rodzaje hormonów żeńskich, estrogen o nazwie estradiol oraz progestagen o nazwie dydrogesteron. Femoston mite jest wskazany do stosowania u kobiet, u których występują objawy niedoboru żeńskich hormonów płciowych (estrogenów), u których od ostatniej miesiączki upłynęło co najmniej 6 miesięcy.
W jakim celu się go stosuje
Lek Femoston mite jest wskazany do:
- Leczenia objawów występujących po menopauzie
- Zapobiegania osteoporozie
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Femoston mite
Wywiad medyczny i regularna kontrola Stosowanie HTZ niesie ryzyko, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu lub kontynuacji leczenia.
Doświadczenie w leczeniu kobiet z przedwczesną menopauzą
Doświadczenie w leczeniu kobiet z przedwczesną menopauzą (z powodu zaburzeń czynności jajnikówlub po operacji jajników) jest ograniczone. W przypadku przedwczesnej menopauzy ryzykostosowania HTZ może być inne. Należy skonsultować się z lekarzem.
Rozpoczęcie leczenia
Przed rozpoczęciem (lub ponownym wprowadzeniem) HTZ lekarz przeprowadzi wywiad medycznydotyczący pacjentki i jej rodziny. Lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu badań dodatkowych,w tym badania piersi i/lub badania ginekologicznego, jeśli uzna to za konieczne.
Kontrole i badania przesiewowe
Po rozpoczęciu przyjmowania leku Femoston mite należy zgłaszać się do lekarza na regularnekontrole (przynajmniej raz w roku). W trakcie tych kontroli należy omówić z lekarzem korzyści iryzyko związane z kontynuacją stosowania leku Femoston mite. Należy przeprowadzać regularne badania przesiewowe piersi zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ostrzeżenia
NIE NALEŻY przyjmować leku Femoston mite jeśli występuje lub wystąpił którykolwiek zponiższych objawów bądź stanów chorobowych. W przypadku wątpliwości dotyczących niżejwymienionych objawów i stanów chorobowych przed przyjęciem leku Femoston mite należyskontaktować się z lekarzem.
- jeśli rozpoznano, występował w przeszłości, lub lekarz podejrzewa występowanie raka piersi
- jeśli występuje lub lekarz podejrzewa występowanie guza, którego wzrost jest zależny od estrogenów np. rak błony śluzowej macicy (rak endometrium)
- jeśli występuje lub lekarz podejrzewa występowanie guza, którego wzrost jest zależny od progestagenów
Kiedy nie przyjmować leku Femoston mite
- jeśli rozpoznano, występował w przeszłości, lub lekarz podejrzewa występowanie raka piersi
- jeśli występuje lub lekarz podejrzewa występowanie guza, którego wzrost jest zależny od estrogenów np. rak błony śluzowej macicy (rak endometrium)
Środki ostrożności
Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza, jeśli kiedykolwiek występował którykolwiek z poniższych problemów, gdyż może nastąpić ich nawrót lub pogorszenie podczas stosowania leku Femoston mite. Jeżeli kiedykolwiek wystąpił którykolwiek z poniżej wymienionych problemów należy częściej odbywać kontrole lekarskie:
- mięśniaki macicy
- występowanie błony śluzowej macicy na zewnątrz macicy (endometrioza) lub występowanie w przeszłości nieprawidłowego pogrubienia błony śluzowej macicy (rozrost endometrium)
Ryzyko zdrowotne związane z przyjmowaniem leku Femoston mite:
- zwiększone ryzyko wystąpienia raka zależnego od estrogenów (występowanie raka piersi w bliskiej rodzinie u matki, siostry, babci)
- wysokie ciśnienie krwi
- choroby wątroby, takie jak łagodne guzy wątroby
- cukrzyca
- kamienie żółciowe
- migrena lub ciężkie bóle głowy
- choroba układu immunologicznego, która obejmuje wiele narządów (toczeń rumieniowy układowy)
- padaczka
- astma
- choroba uszkadzająca błonę bębenkową ucha i upośledzająca słuch (otoskleroza)
- bardzo duże stężenie tłuszczów we krwi (triglicerydy)
- zatrzymanie płynów w organizmie z powodu zaburzeń serca lub nerek
- dziedziczny i nabyty obrzęk naczynioruchowy
Ostrzeżenia dotyczące przyjmowania leku Femoston mite:
Należy przerwać przyjmowanie leku Femoston mite i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjentka zauważy którykolwiek z poniższych objawów w czasie stosowania HTZ:
- Jedno ze stanów wymienionych w punkcie „Kiedy nie przyjmować leku Femoston mite”
- Zażółcenie skóry lub białków oczu (żółtaczka) - mogą to być objawy choroby wątroby
- Opuchnięcie twarzy, języka i (lub) gardła i (lub) trudności w przełykaniu lub pokrzywka, w połączeniu z trudnościami w oddychaniu - mogą to być objawy obrzęku naczynioruchowego
- Znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi
- Migrenowe bóle głowy, które wystąpiły po raz pierwszy
- Ciąża
- Wystąpienie objawów zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych
HTZ a rak:
Nieprawidłowe pogrubienie błony śluzowej macicy (rozrost endometrium) i rak błony śluzowej macicy (rak endometrium). Stosowanie HTZ z użyciem samych estrogenów zwiększa ryzyko nieprawidłowego pogrubienia błony śluzowej macicy i raka błony śluzowej macicy. Progestagen zawarty w składzie leku Femoston mite chroni przed tym dodatkowym ryzykiem.
Niespodziewane krwawienia:
W czasie stosowania leku Femoston mite raz w miesiącu wystąpi krwawienie (tzw. krwawienie z odstawienia). Jednak, jeśli oprócz comiesięcznych krwawień wystąpią niespodziewane krwawienia lub pojawią się krople krwi (plamienia), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Rak piersi
Dane potwierdzają, że przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w postaci skojarzeniaestrogenu i progestagenu, lub samego estrogenu zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Dodatkoweryzyko zależy od tego, jak długo pacjentka stosuje HTZ. To dodatkowe ryzyko ujawnia się po 3 latachstosowania HTZ. Po zakończeniu HTZ dodatkowe ryzyko będzie się z czasem zmniejszać, ale ryzykomoże się utrzymywać przez 10 lat lub dłużej, jeśli HTZ trwała ponad 5 lat.
Porównanie
W przypadku kobiet w wieku od 50 do 54 lat, które nie stosują HTZ, rak piersi zostanie rozpoznanyu średnio 13 do 17 na 1000 kobiet w okresie 5 lat.
W przypadku kobiet w wieku 50 lat, które rozpoczną pięcioletnią estrogenową HTZ, liczbazachorowań wyniesie 16–17 na 1000 pacjentek (tj. dodatkowe 0 do 3 przypadków).
W przypadku kobiet w wieku od 50 lat, które rozpoczną pięcioletnią estrogenowo-progestagenowąHTZ, liczba zachorowań wyniesie 21 na 1000 pacjentek (tj. dodatkowe 4 do 8 przypadków).
W przypadku kobiet w wieku od 50 do 59 lat, które nie stosują HTZ, rak piersi zostanie rozpoznanyu średnio 27 na 1000 kobiet w okresie 10 lat.
W przypadku kobiet w wieku 50 lat, które rozpoczną 10-letnią estrogenową HTZ, liczba zachorowańwyniesie 34 na 1000 pacjentek (tj. dodatkowe 7 przypadków).
W przypadku kobiet w wieku 50 lat, które rozpoczną 10-letnią estrogenowo-progestagenową HTZ,liczba zachorowań wyniesie 48 na 1000 pacjentek (tj. dodatkowe 21 przypadków).
− Należy regularnie badać piersi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważonezostaną zmiany, takie jak:
- zapadanie się skóry piersi
- zmiany w okolicy brodawek
- jakiekolwiek widoczne lub wyczuwalne grudki
Nowotwór jajnika
Nowotwór jajnika występuje rzadko – znacznie rzadziej niż nowotwór piersi. Stosowanie HTZobejmującej tylko estrogeny lub skojarzenie estrogenów i progestagenów wiąże się z nieznaczniezwiększonym ryzykiem nowotworu jajnika.
Ryzyko nowotworu jajnika zależy od wieku. Na przykład u kobiet w wieku od 50 do 54 lat, które niestosują HTZ, nowotwór jajnika zostanie rozpoznany w okresie 5 lat u około 2 na 2000 kobiet. Ukobiet, które przyjmowały HTZ przez 5 lat, wystąpi u około 3 kobiet na 2000 stosujących (tj. około 1dodatkowy przypadek).
Wpływ HTZ na serce i układ krążenia
Zakrzepy krwi w żyłach (zakrzepica)
Ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w żyłach jest 1,3-3-krotnie wyższe u kobiet stosujących HTZniż u niestosujących, zwłaszcza w czasie pierwszego roku stosowania.
Powstanie zakrzepów może mieć poważne konsekwencje. Jeśli przemieszczą się do płuc mogąspowodować bóle w klatce piersiowej, utratę oddechu, omdlenia lub nawet śmierć.
Ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w żyłach zwiększa się wraz z wiekiem oraz jeśli dotyczypacjentki którykolwiek z wymienionych poniżej przypadków. Należy poinformować lekarza, jeśli upacjentki występuje którakolwiek z poniższych sytuacji:
- niemożność chodzenia przez dłuższy okres czasu z powodu dużej operacji, urazu lub choroby
- znaczna nadwaga (BMI>30 kg/m2)
- zaburzenia krzepnięcia krwi wymagające długotrwałego przyjmowania leków
- przeciwzakrzepowych
- u któregokolwiek z bliskich krewnych pacjentki wystąpiły kiedykolwiek zakrzepy krwi wżyłach nóg, płuc lub innych narządów
Informacje o leku Femoston mite
U pacjentki stwierdzono toczeń rumieniowaty układowy.
U pacjentki stwierdzono raka.
Objawy wystąpienia zakrzepów krwi
Patrz Należy przerwać przyjmowanie leku Femoston mite i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Dane porównawcze
U kobiet w wieku 50-60 lat, które nie stosują HTZ, w ciągu 5 lat średnio u 4 do 7 na 1000 spodziewane jest wystąpienie zakrzepów krwi w żyłach.
U kobiet w wieku 50-60 lat, które przez ponad 5 lat stosują HTZ złożoną z estrogenu z progestagenem wystąpi 9 do 12 przypadków na 1000 kobiet (tj. dodatkowo 5 przypadków).
Choroba wieńcowa (zawał serca)
Brak dowodów, że HTZ zapobiega zawałowi serca. U kobiet w wieku powyżej 60 lat stosujących HTZ złożoną z estrogenu z progestagenem występuje znacznie większe ryzyko wystąpienia chorób serca niż w grupie kobiet niestosujących HTZ.
Udar mózgu
Ryzyko udaru mózgu jest 1,5-krotnie większe u kobiet stosujących HTZ niż u niestosujących. Liczba dodatkowych przypadków wystąpienia udaru mózgu z powodu stosowania HTZ zwiększa się wraz z wiekiem.
Dane porównawcze
U kobiet w wieku 50-60 lat, które nie stosują HTZ, w ciągu 5 lat spodziewane jest wystąpienie udaru mózgu średnio u 8 na 1000 kobiet. U kobiet w wieku 50-60 lat, które stosują HTZ przez ponad 5 lat wystąpi 11 przypadków na 1000 kobiet (tj. 3 dodatkowe przypadki).
Oponiak
Stosowanie leku Femoston mite wiąże się z rozwojem zwykle łagodnego guza warstwy tkanki między mózgiem a czaszką (oponiak). Jeśli u pacjentki zostanie rozpoznany oponiak, lekarz przerwie leczenie lekiem Femoston mite.
Jeśli pacjentka zaobserwuje u siebie jakiekolwiek objawy, takie jak zaburzenia widzenia, utratę słuchu, utratę węchu, bóle głowy, utratę pamięci, drgawki, osłabienie rąk lub nóg, powinna natychmiast powiadomić o tym lekarza.
Inne stany
HTZ nie zapobiega utracie pamięci. Istnieją dowody zwiększenia ryzyka utraty pamięci u kobiet, które rozpoczynają HTZ w wieku powyżej 65 lat. Należy zasięgnąć porady lekarza.
Dzieci
Femoston mite jest wskazany tylko dla kobiet z objawami niedoboru żeńskich hormonów płciowych, u których od ostatniej miesiączki upłynęło co najmniej 6 miesięcy.
Lek Femoston mite a inne leki
Niektóre leki mogą wpływać na działnie leku Femoston mite. Może to powodować nieregularne krwawienia.
Dotyczy to poniżej wymienionych leków:
- Leki na padaczkę (epilepsja)
- Leki na gruźlicę
- Leki stosowane w zakażeniu HIV (AIDS)
- Leki ziołowe zawierające dziurawiec (Hypericum perforatum)
HTZ może wpływać na działanie innych leków, np. na lek na padaczkę (lamotrygina).