Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Dulcobis tabletki dojelitowe (5 mg) - 20 tabl.

Dulcobis tabletki dojelitowe (5 mg) - 20 tabl.

Informacja o leku Dulcobis

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika

Dulcobis, 5 mg, tabletki dojelitowe

Bisacodylum

Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawyniepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrzpunkt 4.
  • Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować sięz lekarzem.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek Dulcobis i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dulcobis
  3. Jak stosować lek Dulcobis
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Dulcobis
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Dulcobis i w jakim celu się go stosuje

Dulcobis to miejscowo działający lek przeczyszczający powodujący pobudzenie wypróżnieniai rozmiękczenie stolca.

Dulcobis działa poprzez stymulację perystaltyki jelit i wspomaganie gromadzenia się wody wokrężnicy (jelicie grubym), przyspieszając pasaż treści jelitowej.

Jako lek przeczyszczający działający na jelito grube, Dulcobis pobudza naturalny proces wypróżnieniaw dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Tym samym Dulcobis nie wpływa na zmianę trawienialub wchłaniania kalorii i składników odżywczych w jelicie cienkim.

Lek Dulcobis stosuje się:

  • w krótkotrwałym, objawowym leczeniu zaparć,
  • w celu przygotowania do badań diagnostycznych, przed operacjami i po operacjach oraz wstanach wymagających ułatwienia wypróżnienia.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dulcobis

Kiedy nie stosować leku Dulcobis:

  • jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na bisakodyl lub którykolwiek z pozostałychskładników leku Dulcobis (wymienionych w punkcie 6),
  • jeśli u pacjenta doszło do utraty ruchomości mięśni jelit (zaburzenie zwane „niedrożnościąporażenną jelit”),
  • jeśli u pacjenta występuje zatkanie jelita (niedrożność mechaniczna),
  • jeśli u pacjenta występują ostre stany chorobowe w jamie brzusznej, w tym zapalenie wyrostkarobaczkowego lub ostre zapalne choroby jelit,
  • jeśli pacjent jest odwodniony,
  • jeśli u pacjenta występuje prawdopodobieństwo zaburzenia równowagi elektrolitowej z powoduodwodnienia lub z innych przyczyn,
  • jeśli pacjent odczuwa silny ból brzucha połączony z nudnościami i wymiotami – może towskazywać na poważniejsze schorzenia,
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Dulcobis

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Dulcobis

Dziedziczna nietolerancja niektórych cukrów i wiek pacjenta

Jeśli u pacjenta występuje dziedziczna nietolerancja niektórych cukrów (patrz także: „Ważne informacje o niektórych składnikach leku Dulcobis”),

u dzieci poniżej 4 lat.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek Dulcobis nie może być stosowany przez okres dłuższy niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem.

Leki przeczyszczające, w tym Dulcobis, nie wpływają na utratę masy ciała.

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Dulcobis należy

  • Omówić to z lekarzem lub farmaceutą
  • Skonsultować się z lekarzem w przypadku konieczności stosowania środków przeczyszczających codziennie lub przez dłuższy okres
  • Zaprzestać stosowania leku w przypadku zwiększonego pragnienia lub zmniejszenia produkcji moczu
  • Zgłosić lekarzowi obecność krwi w kale, zawroty głowy i omdlenia

Lek Dulcobis a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Stosowanie leku Dulcobis z jedzeniem i piciem

Tabletki Dulcobis mają specjalną otoczkę i aby zapobiec jej przedwczesnemu rozpuszczaniu, nie należy przyjmować leku z produktami spożywczymi zmniejszającymi kwasowość w górnym odcinku przewodu pokarmowego, takimi jak mleko.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży, lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża

Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania leku u kobiet w ciąży. Leku Dulcobis nie stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna że jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią - jak stosować lek Dulcobis

Karmienie piersią

W badaniach wykazano, że w mleku zdrowych matek karmiących piersią nie wykrywa się ani głównego składnika leku, ani jego metabolitów.

Lek można więc stosować w okresie karmienia piersią. Lek należy jednak stosować tylko wtedy, gdy jest to konieczne, pod nadzorem lekarza, po dokonaniu przez lekarza oceny spodziewanych korzyści dla pacjentki w stosunku do możliwego ryzyka dla niemowlęcia.

Płodność

Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku na płodność u ludzi.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku Dulcobis na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

U niektórych osób ze względu na skurcze w obrębie jamy brzusznej związane z zaparciami mogą wystąpić zawroty głowy i (lub) omdlenia podczas przyjmowania tego leku. W takim wypadku należy poczekać, aż to uczucie ustąpi, zanim pacjent zacznie prowadzić pojazdy lub obsługiwać maszyny.

Lek Dulcobis zawiera laktozę i sacharozę

Lek zawiera 33,2 mg laktozy oraz 23,4 mg sacharozy w jednej tabletce dojelitowej.

Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak stosować lek Dulcobis

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania.

Leku Dulcobis nie należy przyjmować w sposób ciągły, codziennie ani przez okres dłuższy niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się następujące dawkowanie:

Krótkotrwałe leczenie zaparć:

Dorośli (w wieku 18 lat i powyżej): 1-2 tabletki dojelitowe (5-10 mg) doustnie, raz na dobę, przed snem.

Zaleca się rozpoczęcie leczenia od najmniejszej dawki. Dawkę można dostosować do najwyższej zalecanej dawki w celu uzyskania regularnych wypróżnień.

Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej.

Dzieci i młodzież w wieku powyżej 10 lat:

1-2 tabletki dojelitowe (5-10 mg) doustnie, raz na dobę, przed snem.

Zaleca się rozpoczęcie leczenia od najmniejszej dawki. Dawkę można dostosować do najwyższej zalecanej dawki w celu uzyskania regularnych wypróżnień.

Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej.

Dzieci w wieku od 4 do 10 lat:

1 tabletka dojelitowa (5 mg) doustnie, raz na dobę, przed snem.

Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej.

Wskazania i sposób podawania leku Dulcobis

Dzieci w wieku 10 lat i młodsze z przewlekłymi lub uporczywymi zaparciami powinny być leczonewyłącznie pod opieką lekarza.

Sposób podawania:

Tabletki dojelitowe należy przyjmować doustnie, wieczorem, aby rano doszło do wypróżnienia.Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.Nie należy przyjmować tabletek dojelitowych równocześnie z produktami zmniejszającymiwydzielanie kwasu żołądkowego, takich jak mleko, leki zobojętniające sok żołądkowy lub inhibitorypompy protonowej, ponieważ może to spowodować zbyt szybkie rozpuszczenie powłoki ochronnej.Tabletek nie wolno rozgryzać.

Przygotowanie do badań diagnostycznych i zabiegów chirurgicznych:

Podczas przygotowania do badań lub przed zabiegami operacyjnymi lek Dulcobis powinien byćstosowany pod nadzorem personelu medycznego.

Dorośli (w wieku 18 lat i powyżej):

W celu całkowitego opróżnienia jelit osoby dorosłe powinny, zgodnie z zaleceniami lekarza przyjąć2- 4 tabletki dojelitowe (10-20 mg) doustnie, wieczorem w dniu poprzedzającym badanie, a następnierano w dniu badania przyjąć środek przeczyszczający o natychmiastowym działaniu (np. w postaciczopka).

Dzieci w wieku powyżej 4 lat:

Jedna tabletka dojelitowa (5 mg) wieczorem, a następnego dnia rano zalecane jest podanie innego,natychmiast działającego środka przeczyszczającego (np. w postaci czopka).

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Dulcobis:

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Dulcobis należy zasięgnąć porady lekarza lubfarmaceuty. Najczęstszymi objawami przedawkowania są: skurczowy ból brzucha, wymioty, śluzowe ibiegunkowe stolce oraz utrata płynów, potasu i innych elektrolitów.

Długotrwałe stosowanie i możliwe działania niepożądane:

Wskutek przewlekłego nadużywania środków przeczyszczających może wystąpić uszkodzeniekanalików nerkowych (jedna z postaci uszkodzenia nerek), zasadowica metaboliczna (stanwystępujący, gdy w organizmie znajduje się więcej zasad niż kwasów) oraz osłabienie mięśni.

Pominięcie zastosowania leku Dulcobis:

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku Dulcobis.W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć, gdy tylko pacjent sobie o tym przypomni.

Przerwanie stosowania leku Dulcobis:

Lek Dulcobis powinien być przyjmowany jedynie, gdy jest to konieczne. Jego stosowanie bezkonsultacji z lekarzem, należy przerwać po ustąpieniu dolegliwości, ale nie później niż po5 dniach.

Możliwe działania niepożądane:

Jak każdy lek, Dulcobis może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego onewystąpią.

Informacje o leku Dulcobis

Reakcje alergiczne

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w tym pokrzywki, obrzęku twarzy, warg, języka i/lub gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Dulcobis i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub Oddziałem Ratunkowym najbliższego szpitala.

Działania niepożądane

Często (występują częściej niż u 1 na 100 pacjentów, ale rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów): skurcze w obrębie jamy brzusznej, ból brzucha, biegunka, nudności.

Niezbyt często (występują częściej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów): uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wymioty, krew w kale, uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu, zawroty głowy.

Rzadko (występują częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów, ale rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów): reakcja alergiczna (nadwrażliwość), która może wywołać wysypkę skórną, szybko postępujące, zagrażające życiu reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, zasłabnięcie (omdlenie), utrata płynów (odwodnienie), zapalenie jelit (zapalenie okrężnicy) w tym niedokrwienne zapalenie jelita grubego.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych.

Jak przechowywać lek Dulcobis

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie stosować po upływie terminu ważności.

Zawartość opakowania i inne informacje

Substancją czynną leku jest bisakodyl. Jedna tabletka dojelitowa zawiera 5 miligramów bisakodylu.

Zapraszam do kontaktu w razie pytań.

Dulcobis - skład i opakowanie

Skład leku Dulcobis

Pozostałe składniki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia kukurydziana rozpuszczalna, glicerol 85%, magnezu stearynian,

Otoczka: magnezu stearynian, sacharoza, talk, guma arabska, tytanu dwutlenek (E171), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:1), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:2), olej rycynowy, makrogol 6000, żelaza tlenek żółty (E172), wosk biały, wosk Carnauba, szelak.

Wygląd i opakowanie leku Dulcobis

Dulcobis ma postać tabletek dojelitowych.

Opakowanie: blistry PVC/PVDC/Aluminium w tekturowym pudełku.

Opakowanie zawiera: 20, 40 lub 60 tabletek dojelitowych.

Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w sprzedaży.

Informacje o producencie

Podmiot odpowiedzialny:
Opella Healthcare Poland Sp. z o.o.
ul. Marcina Kasprzaka 6
01-211 Warszawa

Wytwórca:
Delpharm Reims
10 rue Colonel Charbonneaux
51100 REIMS
Francja

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego leku należy zwrócić się do podmiotu odpowiedzialnego:

Opella Healthcare Poland Sp. z o.o.
ul. Marcina Kasprzaka 6
01-211 Warszawa
Tel.: +48 22 280 00 00

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 6

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł