Ducressa krople do oczu, roztw.((1 mg+5 mg)/ml) ((1 mg+5 mg)/ml) - 1 but. 5 ml
Ducressa krople do oczu, roztw.((1 mg+5 mg)/ml) ((1 mg+5 mg)/ml) - 1 but. 5 ml
ULOTKA DOŁĄCZONA DO OPAKOWANIA
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum ut semper ex. Nullam ut libero nec purus malesuada fermentum. Duis eget justo nec metus congue congue. Nulla facilisi. Aenean lacinia, elit in tincidunt dapibus, magna purus tincidunt libero, vel commodo magna risus sed mi.
Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; In hac habitasse platea dictumst. Donec dictum maximus mauris at vestibulum. Integer vitae turpis euismod, porta diam in, gravida odio. Duis in lobortis lacus.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Ducressa 1 mg/mL + 5 mg/mL
krople do oczu, roztwór
Dexamethasonum+Levofloxacinum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Ducressa i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ducressa
- Jak stosować lek Ducressa
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Ducressa
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Ducressa i w jakim celu się go stosuje
Jakiego rodzaju jest to lek i w jaki sposób działa
Krople do oczu, roztwór Ducressa zawiera lewofloksacynę i deksametazon.
Lewofloksacyna jest antybiotykiem z grupy zwanej fluorochinolonami (czasem w skrócie nazywanych chinolonami). Jego działanie polega na zabijaniu niektórych typów bakterii, które mogą powodować zakażenie.
Deksametazon jest kortykosteroidem, ma działanie przeciwzapalne (zatrzymuje objawy takie jak ból, uczucie ciepła, obrzęk i zaczerwienienie).
Do czego służy ten lek?
Lek Ducressa jest stosowany w celu zapobiegania stanom zapalnym i ich leczenia oraz zapobiegania ewentualnemu zakażeniu oka po operacji zaćmy u osób dorosłych.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ducressa
Kiedy nie stosować leku Ducressa
- Jeśli pacjent ma uczulenie na lewofloksacynę (lub inne chinolony) lub deksametazon (lub inne kortykosteroidy), lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- Jeśli pacjent ma infekcję oka, wobec której nie stosuje leków, taką jak infekcja wirusowa (na przykład opryszczkowe zapalenie rogówki lub ospa wietrzna), infekcje grzybicze lub gruźlica oka. O infekcji może świadczyć lepka wydzielina z oka lub zaczerwienienie oka, którego nie zbadał lekarz.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed użyciem leku Ducressa należy omówić to z lekarzem:
- Jeśli pacjent stosuje jakiekolwiek inne antybiotyki, w tym antybiotyki doustne. Podobnie jak w przypadku innych środków przeciwzakaźnych, długotrwałe stosowanie może wywołać antybiotykooporność i w wyniku nadmierny rozrost mikroorganizmów patogennych.
- Jeśli pacjent ma wysokie ciśnienie w oku lub miał już wysokie ciśnienie w oku po zastosowaniu steroidowego leku okulistycznego. Zażycie leku Ducressa grozi ponowieniem tego zjawiska. O wysokim ciśnieniu w oku należy poinformować lekarza.
- Jeśli pacjent ma jaskrę
- Jeśli pacjent ma zaburzenia widzenia lub niewyraźne widzenie
- Jeśli pacjent stosuje oczne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), patrz punkt „Lek Ducressa a inne leki”.
- Jeśli pacjent ma chorobę powodującą ścieńczenie tkanek oka, ponieważ długotrwałe leczenie steroidami może skutkować dalszym ścieńczeniem i ewentualną perforacją.
- Jeśli pacjent ma cukrzycę
Ważne informacje dla pacjentów noszących soczewki kontaktowe
Po operacji zaćmy nie należy zakładać soczewek kontaktowych przez cały czas trwania terapii lekiem Ducressa.
Dzieci i młodzież
Lek Ducressa nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności w tej grupie wiekowej.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Lek Ducressa a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie:
- O wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, w tym lekach uzyskanych bez recepty.
- O stosowaniu innych typów kropli do oczu lub maści do oczu przed rozpoczęciem stosowania leku Ducressa (patrz punkt 3 — Jak stosować lek Ducressa).
- O stosowaniu oftalmologicznych NLPZ (przeciwko bólowi i zapaleniu oka), takich jak ketorolak, diklofenak, bromfenak i nepafenak. Jednoczesne stosowanie doustnych steroidów i oftalmologicznych NLPZ może zwiększyć ryzyko problemów z gojeniem w oku.
- O stosowaniu rytonawiru lub kobicystatu (są stosowane w leczeniu HIV), ponieważ mogą one zwiększyć ilość deksametazonu we krwi
- O stosowaniu probenecydu (przeciw podagrze), cymetydyny (przeciw wrzodom żołądka) i cyklosporyny (zapobiega odrzuceniu przeszczepu), ponieważ mogą one zmienić wchłanianie i metabolizm lewofloksacyny.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Leku Ducressa nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Jeśli po krótkim czasie stosowania leku występuje chwilowe widzenie niewyraźne, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki widzenie nie stanie się wyraźne.
Lek Ducressa zawiera bufor fosforanowy
Lek zawiera 4,01 mg fosforanów na ml, co odpowiada 0,12 mg na kroplę. W przypadku poważnego uszkodzenia przezroczystej warstwy z przodu oka (rogówki) fosforan może w bardzo rzadkich przypadkach powodować pojawienie się na rogówce mętnych plam, powstałych wskutek gromadzenia się wapnia podczas leczenia. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, który może zalecić leczenie preparatami niezawierającymi fosforany.
Lek Ducressa zawiera benzalkoniowy chlorek
Lek zawiera 0,05 mg benzalkoniowego chlorku na ml, co odpowiada 0,0015 mg na każdą kroplę.
Benzalkoniowy chlorek może również powodować podrażnienia oczu, szczególnie w przypadkusuchych oczu lub chorób rogówki (przezroczystej warstwy z przodu oka). Jeśli po zażyciu tego leku upacjenta wystąpią nietypowe odczucia w oku, kłucie lub ból w oku, należy skonsultować się zlekarzem.
Jak stosować lek Ducressa
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwościnależy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka to 1 kropla do leczonego oka co 6 godzin. Dawka maksymalna to 4 krople na dobę.Całkowity okres leczenia z użyciem leku Ducressa wynosi zwykle 7 dni, a następnie, jeśli lekarz uznato za konieczne, należy przez następnych 7 dni stosować steroidowe krople do oczu.Lekarz poinformuje, jak długo należy stosować krople.
Instrukcja stosowania:
- Dokładnie umyć ręce (ilustracja 1).
- Otworzyć butelkę. Przy pierwszym otwarciu butelki należy zdjąć luźny kołnierz z zakrętki.Należy zwrócić szczególną uwagę, aby końcówka butelki z zakraplaczem nie dotknęła oka, skórywokół oka ani palców.
- Odkręcić nakrętkę butelki. Trzymać butelkę skierowaną w dół, między kciukiem a palcami.
- Odciągnąć palcem w dół dolną powiekę aż utworzy się „kieszeń” pomiędzy powieką a okiem. Tamnależy wkroplić preparat (ilustracja 2).
- Odchylić głowę do tyłu i zbliżyć końcówkę butelki do oka, a następnie delikatnie ścisnąć butelkępośrodku i pozwolić, aby kropla wpadła do oka (ilustracja 3).
- Po wkropleniu leku Ducressa nacisnąć palcem kącik oka od strony nosa. Pomaga to powstrzymaćprzedostanie się leku do reszty organizmu (ilustracja 4)
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ducressa
W razie zastosowania większej niż zalecana ilości tego leku można go zmyć ciepłą wodą.
Pominięcie zastosowania leku Ducressa
W przypadku pominięcia zastosowania leku nie należy się martwić, wystarczy po prostu jaknajszybciej go zastosować. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętejdawki.
Przerwanie stosowania leku Ducressa
O wcześniejszym niż zalecone przerwaniu stosowania leku należy poinformować lekarza. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Większość działań niepożądanych nie jest ciężka i obejmują one tylko oczy.
- W bardzo rzadkich przypadkach lek ten może powodować ciężkie reakcje alergiczne (reakcje anafilaktyczne), którym towarzyszy obrzęk i ucisk w gardle oraz trudności z oddychaniem.
- W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast zaprzestać stosowania leku Ducressa i skontaktować się z lekarzem.
- U osób przyjmujących fluorochinolony doustnie lub dożylnie, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku i leczonych jednocześnie kortykosteroidami występowały obrzęki i zerwania ścięgien. W przypadku wystąpienia bólu lub obrzęku ścięgien (zapalenia ścięgien) należy przerwać stosowanie leku Ducressa.
W oku (oczach) pacjenta mogą również wystąpić niektóre lub wszystkie z następujących działań:
- Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób): wysokie ciśnienie w oku.
- Często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 osób): dyskomfort, kłucie lub podrażnienie, pieczenie, swędzenie w oku; niewyraźne lub ograniczone widzenie, śluz w oku.
- Niezbyt często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 100 osób): gojenie rogówki, które trwa dłużej niż się spodziewano; infekcje oczu; nietypowe odczucia w oku; nasilone łzawienie; suchość i zmęczenie oka; ból w oku, jaśniejsze widzenie; obrzęk lub zaczerwienienie (przekrwione oczy) przedniej powłoki oka (spojówki); obrzęk lub zaczerwienienie powieki; wrażliwość na światło; lepkie powieki.
- Bardzo rzadko (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 000 osób): zwiększenie wielkości źrenic; opadające powieki; osiadanie wapnia na powierzchni oka (zwapnienie rogówki); łzy i uczucie piasku w oku (keratopatia krystaliczna); zmiana grubości powierzchni oka; wrzód na powierzchni oka; małe otwory na powierzchni oka (perforacja rogówki); obrzęk powierzchni oka (obrzęk rogówki); zapalenie oka, które powoduje ból i zaczerwienienie (zapalenie błony naczyniowej).
Działania niepożądane leku Ducressa:
W innych obszarach organizmu mogą wystąpić działania takie jak:
Niezbyt często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 100 osób):
- ból głowy;
- zmiana smaku;
- swędzenie;
- zatkany lub cieknący nos.
Rzadko (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 1000 osób):
- reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 000 osób):
- obrzęk twarzy.
Częstość nieznana:
- zmniejszenie czynności nadnerczy, które może objawiać się jako niskie stężenie glukozy we krwi,odwodnienie, utrata masy ciała i uczucie dezorientacji;
- problemy z hormonami: wzrost dodatkowych włosów na ciele (szczególnie u kobiet), osłabienie i zanik mięśni, fioletowe rozstępy na skórze, podwyższone ciśnienie krwi, nieregularne lub zanik miesiączki, zmiany w poziomie białka i wapnia w organizmie, zahamowanie wzrostu u dzieci i młodzieży oraz obrzęk i zwiększenie masy ciała oraz twarzy (zwany „zespołem Cushinga”).
Zgłaszanie działań niepożądanych:
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądanemożna zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań ProduktówLeczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i ProduktówBiobójczych,Al. Jerozolimskie 181C,02-222 Warszawa,tel.: +48 22 49 21 301,faks: +48 22 49 21 309,Strona internetowa: