Dexamethasone Krka tabletki (40 mg) - 20 tabl. w blistrze
Dexamethasone Krka tabletki (40 mg) - 20 tabl. w blistrze
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Dexamethasone Krka, 20 mg, tabletki
Dexamethasone Krka, 40 mg, tabletki
Dexamethasonum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Dexamethasone Krka i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dexamethasone Krka
- Jak stosować lek Dexamethasone Krka
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Dexamethasone Krka
- Zawartość opakowania i inne informacje
1 Co to jest lek Dexamethasone Krka i w jakim celu się go stosuje
Dexamethasone Krka to glikokortykosteroid syntetyczny. Glikokortykosteroidy to hormony wytwarzane przez korę nadnerczy. Opisywany lek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyalergiczne oraz immunosupresyjne.
Dexamethasone Krka jest wskazany w leczeniu chorób reumatycznych oraz autoimmunologicznych (np. zapalenie mięśni), skóry (np. pęcherzyca zwykła), chorób krwi (np. idiopatyczna plamica małopłytkowa u dorosłych), w leczeniu objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego w połączeniu z innymi produktami leczniczymi, przerzutowego ucisku rdzenia kręgowego (ucisk na nerwy rdzenia kręgowego spowodowane przez guz), profilaktyce i leczeniu mdłości oraz wymiotów wywołanych chemioterapią wspólnie z lekami przeciwwymiotnymi.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dexamethasone Krka
Nie należy stosować leku Dexamethasone Krka:
- w przypadku uczulenia na deksametazon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- w przypadku infekcji obejmującej cały organizm (chyba że jest już leczona);
- w przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy;
- w przypadku zbliżającego się terminu szczepienia szczepionką żywą.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Przed zastosowaniem Dexamethasone Krka należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Problemy zdrowiem psychicznym a Dexamethasone Krka
Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą wystąpić podczas przyjmowania steroidów, takich jak Dexamethasone Krka.
- Powyższe zaburzenia mogą być poważne.
- Zwykle pojawiają się w ciągu kilku dni lub tygodni od rozpoczęcia przyjmowania leku.
- Częściej występują po większych dawkach leku.
- Większość z tych problemów znika po zmniejszeniu dawki lub zakończeniu terapii. Jednakże jeżeli tego typu problemy się pojawią, mogą wymagać leczenia.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli w trakcie przyjmowania tego leku pojawią się jakiekolwiek objawy problemów ze zdrowiem psychicznym. Jest to szczególnie istotne w przypadku depresji lub pojawienia się myśli samobójczych. W kilku przypadkach problemy ze zdrowiem psychicznym wystąpiły po zmniejszeniu dawki lub zakończeniu przyjmowania leku.
Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku w przypadku:
- chorób nerek lub wątroby (marskość wątroby lub przewlekła niewydolność wątroby),
- guzem chromochłonnym (guz nadnerczy) lub podejrzenia jego występowania,
- nadciśnienia tętniczego, choroby serca lub przebytego niedawno zawału serca (występowały przypadki pęknięcia serca),
- cukrzycy lub występowania kiedykolwiek cukrzycy w rodzinie,
- osteoporozy (ubytku masy kostnej), zwłaszcza u kobiet po menopauzie,
- wystąpienia w przeszłości osłabienia mięśni spowodowanego tym lub innym lekiem steroidowym,
Ważne informacje dotyczące przyjmowania leku Dexamethasone Krka
W trakcie przyjmowania tego leku ważne jest unikanie kontaktu z osobami chorymi na ospę wietrzną,półpasiec lub odrę. W przypadku podejrzenia potencjalnego kontaktu z którąkolwiek z tych choróbnależy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Należy także poinformować lekarza o przebytychchorobach zakaźnych, takich jak odra lub ospa wietrzna, oraz o szczepieniach na te choroby.
Należy zwrócić się do lekarza, jeśli u pacjenta występuje którykolwiek z poniższych stanów: o jawyzespołu rozpadu guza, takie jak skurcze mięśni, osłabienie mięśni, splątanie, zaburzenia widzenia lubutrata wzroku oraz płytki oddech, w przypadku, gdy pacjent ma nowotwór układu krwiotwórczego.
Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się zlekarzem.
Możliwe skutki uboczne
Leczenie tym lekiem może spowodować chorioretinopatię, chorobę oka powodującą pogorszenieostrości lub zaburzenia widzenia. Zwykle dotyczy to jednego oka.
Terapia z użyciem tego leku może wywołać zapalenie ścięgna. W niezwykle rzadkich przypadkachmoże dojść do zerwania ścięgna. To ryzyko wzrasta w przypadku kuracji z użyciem niektórychantybiotyków oraz problemów z nerkami.
Przyjmowanie leku Dexamethasone Krka może prowadzić do choroby określanej mianemniedoczynności kory nadnerczy. Może ona wpływać na skuteczność działania leku w sytuacjach stresulub urazu, zabiegu chirurgicznego, porodu lub choroby, a organizm może nie być w stanie zareagowaćw naturalny sposób na poważne obciążenia związane z wypadkiem, operacją, porodem lub chorobą.
Wskazania dla pacjentów w różnym wieku
W przypadku osób w podeszłym wieku niektóre skutki uboczne stosowania tego leku mogą byćpoważniejsze, w szczególności zmniejszenie gęstości kości (osteoporoza), nadciśnienie tętnicze,obniżenie stężenia potasu, cukrzyca, podatność na zakażenia i ścieńczenie skóry.
Podczas stosowania leku u dzieci ważne jest aby lekarz uważnie obserwował wzrost i rozwój dzieci wkrótkich odstępach czasu. Deksametazon nie powinien być stosowany rutynowo u wcześniaków zniewydolnością układu oddechowego.
Interakcje z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także olekach, które pacjent planuje przyjmować. Może to dotyczyć m.in. leków przeciwzakrzepowych,niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, nadciśnieniatętniczego, chorób serca, moczopędnych, amfoterycyny B, itp.