Cefazolin Noridem Proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań / do infuzji (1 g) - 50 fiol. proszku
Cefazolin Noridem Proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań / do infuzji (1 g) - 50 fiol. proszku
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Cefazolin Noridem, 1 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/do infuzji
Cefazolin Noridem, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/do infuzji
Cefazolina
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Lek nazywa się Cefazolin Noridem, 1 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/do infuzji i Cefazolin Noridem, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/do infuzji.
W dalszej części tej ulotki lek ten będzie nazywany Cefazolin Noridem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Cefazolin Noridem i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Cefazolin Noridem
- Jak stosować lek Cefazolin Noridem
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Cefazolin Noridem
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Cefazolin Noridem i w jakim celu się go stosuje
Lek ten zawiera substancję czynną, cefazolinę, która jest antybiotykiem. Lek Cefazolin Noridem jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych wywołanych przez bakterie wrażliwe na cefazolinę, np.:
- zakażeń skóry i tkanek miękkich,
- zakażeń kości i stawów.
Cefazolinę można także stosować w trakcie zabiegów chirurgicznych, przed nimi i po ich zakończeniu, aby zapobiec możliwym zakażeniom.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Cefazolin Noridem
Kiedy nie stosować leku Cefazolin Noridem:
- jeśli pacjent ma uczulenie na cefazolinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na antybiotyki z grupy cefalosporyn.
- jeśli u pacjenta wystąpiła kiedykolwiek ciężka reakcja alergiczna (nadwrażliwości) na jakikolwiek inny antybiotyk beta-laktamowy (penicyliny, monobaktamy i karbapenemy).
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Cefazolin Noridem należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- U pacjenta występuje skłonność do reakcji alergicznych (np. katar sienny lub astma oskrzelowa), ponieważ istnieje wówczas podwyższone ryzyko ciężkiej reakcji alergicznej na lek Cefazolin Noridem.
Lek Cefazolin Noridem - przeciwwskazania
U pacjenta kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na inne antybiotyki beta-laktamowe (np. penicyliny), ponieważ istnieje wówczas podwyższone ryzyko uczulenia także na lek Cefazolin Noridem.
U pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.
U pacjenta występują zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia) lub jego aktualny stan może prowadzić do takich zaburzeń, np. żywienie pozajelitowe, niedożywienie, choroby wątroby lub nerek, zmniejszenie liczby płytek krwi prowadzące do zwiększenia ryzyka krwawienia lub wybroczyn (trombocytopenia), stosowanie leków hamujących krzepnięcie krwi (leków przeciwzakrzepowych, np. heparyny).
U pacjenta występują choroby, które mogą prowadzić do krwawień (np. wrzody przewodu pokarmowego).
U pacjenta występuje ciężka, utrzymująca się biegunka w trakcie leczenia lekiem Cefazolin Noridem lub po jego zakończeniu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Bez konsultacji z lekarzem nie wolno przyjmować żadnych leków przeciwbiegunkowych.
Dzieci
Cefazoliny nie wolno stosować u noworodków i niemowląt przed ukończeniem 1. miesiąca życia, ponieważ jak dotąd nie ustalono bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej.
Lek Cefazolin Noridem a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Lekarz zachowa szczególną ostrożność, jeśli pacjent stosuje którykolwiek z poniższych leków:
- Leki przeciwzakrzepowe (leki hamujące krzepnięcie krwi): Cefazolina może bardzo rzadko prowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi. W związku z tym jeśli pacjent stosuje jednocześnie cefazolinę i leki hamujące krzepnięcie krwi (np. heparynę), konieczna jest dokładna i regularna kontrola czynników krzepnięcia.
- Probenecyd (lek stosowany w chorobach stawów i dnie moczanowej).
- Leki mające potencjalny szkodliwy wpływ na nerki: Cefazolina może nasilić szkodliwy wpływ niektórych antybiotyków (aminoglikozydów) i leków powodujących nasilone wydalanie moczu (diuretyków, np. furosemidu) na nerki. Jednoczesne stosowanie leku Cefazolin Noridem i jednego z wymienionych leków wymaga regularnego monitorowania czynności nerek, zwłaszcza u pacjentów z chorobą nerek.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Cefazolina przenika przez łożysko i może wpływać na nienarodzone dziecko. W związku z tym jeśli pacjentka jest w ciąży, lekarz powinien przepisać cefazolinę wyłącznie, jeśli jest to bezwzględnie konieczne oraz po dokładnym rozważeniu korzyści i zagrożeń.
Karmienie piersią
Cefazolina przenika w niewielkich ilościach do mleka ludzkiego. Dlatego podczas leczenia lekiem Cefazolin Noridem należy przerwać karmienie piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Cefazolin Noridem nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Cefazolin Noridem zawiera sód. Fiolka 1 g: Ten lek zawiera 50,6 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w każdej fiolce.