Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
Co to jest lek Beplasot i w jakim celu się go stosuje
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Beplasot
Jak stosować lek Beplasot
Możliwe działania niepożądane
Jak przechowywać lek Beplasot
Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Beplasot i w jakim celu się go stosuje
Lek Beplasot jest połączeniem dwóch różnych leków – solifenacyny i tamsulosyny – w jednej tabletce.
Solifenacyna należy do grupy leków przeciwcholinergicznych, a tamsulosyna – do grupy leków blokujących receptory alfa-adrenergiczne.
Lek Beplasot stosuje się u mężczyzn w leczeniu zarówno umiarkowanie nasilonych, jak i ciężkich objawów ze strony dolnych dróg moczowych związanych z gromadzeniem i oddawaniem moczu, spowodowanych problemami z pęcherzem moczowym oraz powiększeniem gruczołu krokowego (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego). Lek Beplasot stosuje się, gdy wcześniejsze leczenie z zastosowaniem monoterapii w tym wskazaniu nie złagodziło objawów w wystarczającym stopniu.
Rozrost gruczołu krokowego może prowadzić do problemów z mikcją (objawów związanych z oddawaniem moczu), takich jak trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, trudności w oddawaniu moczu (zmniejszony strumień moczu), kropelkowanie pomikcyjne i uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego. Jednocześnie ma to niekorzystny wpływ na pęcherz moczowy, który kurczy się samoistnie w momencie, gdy pacjent nie czuje potrzeby oddania moczu. Powoduje to wystąpienie objawów związanych z gromadzeniem moczu, takich jak zaburzenia wrażliwości pęcherza moczowego, nagłe parcie na mocz (silna, nagła chęć oddania moczu bez wcześniejszych oznak) oraz konieczność częstszego oddawania moczu.
Solifenacyna zmniejsza niepożądane skurcze pęcherza moczowego i zwiększa ilość moczu, którą pęcherz może utrzymać. Dlatego można dłużej odczekać przed udaniem się do toalety. Tamsulosyna umożliwia swobodny przepływ moczu przez cewkę moczową, co ułatwia oddawanie moczu.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Beplasot
Kiedy nie stosować leku Beplasot:
jeśli pacjent ma uczulenie na solifenacynę lub tamsulosynę, lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Beplasot:
Pacjent jest poddawany dializie nerek:
Pacjent ma ciężką chorobę wątroby:
Pacjent ma ciężką chorobę nerek i JEDNOCZEŚNIE otrzymuje leki, które mogą opóźniać usuwanie leku Beplasot z organizmu (na przykład ketokonazol, rytonawir, nelfinawir, itrakonazol):
Pacjent ma umiarkowanie nasiloną chorobę wątroby i JEDNOCZEŚNIE otrzymuje leki, które mogą opóźniać usuwanie leku Beplasot z organizmu (na przykład ketokonazol, rytonawir, nelfinawir, itrakonazol):
Pacjent ma ciężkie zaburzenia żołądka lub jelit (w tym toksyczne rozdęcie okrężnicy, powikłanie związane z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego):
Pacjent ma chorobę mięśni zwaną miastenią, która może być przyczyną znacznego osłabienia niektórych mięśni:
Pacjent ma zwiększone ciśnienie płynu w gałce ocznej (jaskra), z postępującą utratą wzroku:
Pacjent występują omdlenia spowodowane spadkiem ciśnienia krwi podczas zmiany pozycji ciała (podczas podnoszenia się do pozycji siedzącej lub pionowej), co jest nazywane niedociśnieniem ortostatycznym:
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Beplasot należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
Jeśli u pacjenta występuje niezdolność do oddawania moczu (zatrzymanie moczu):
Jeśli u pacjenta występuje niedrożność przewodu pokarmowego:
Jeśli u pacjenta istnieje ryzyko zwolnienia pracy przewodu pokarmowego (ruchów żołądka i jelit):
Jeśli pacjent ma rwący ból żołądka (przepuklina roztworu przełykowego) lub zgagę i (lub) jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje leki, które mogą powodować lub nasilać zapalenie przełyku:
Jeśli pacjent ma zaburzenia układu nerwowego (neuropatia autonomicznego układu nerwowego):
Jeśli pacjent ma ciężką chorobę nerek:
Jeśli pacjent ma umiarkowanie nasiloną chorobę wątroby:
Konieczne jest wykonywanie okresowych badań lekarskich w celu monitorowania postępu choroby, z powodu której pacjent jest leczony.
Lek Beplasot a inne leki:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Leki Beplasot - informacje dla pacjentów
Informacje o stosowaniu leku Beplasot
W szczególności należy poinformować lekarza o stosowaniu następujących leków:
leków takich jak ketokonazol, erytromycyna, rytonawir, nelfinawir, itrakonazol, werapamil,diltiazem i paroksetyna, zmniejszających szybkość wydalania leku Beplasot z organizmu,
innych leków antycholinergicznych,
leków cholinergicznych,
leków takich jak metoklopramid i cyzapryd,
innych leków blokujących receptory alfa-adrenergiczne,
leków takich jak bisfosfoniany.
Stosowanie leku Beplasot z jedzeniem i piciem
Lek Beplasot można przyjmować razem z posiłkiem lub w czasie pomiędzy posiłkami, według upodobań pacjenta.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Lek Beplasot nie jest wskazany do stosowania u kobiet.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Beplasot może powodować zawroty głowy, niewyraźne widzenie, zmęczenie i senność. Prowadzący pojazd nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Lek Beplasot zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Beplasot
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Maksymalna dawka dobowa to przyjmowana doustnie jedna tabletka zawierająca 6 mg solifenacynyi 0,4 mg tamsulosyny. Lek można przyjmować razem z posiłkiem lub w czasie pomiędzy posiłkami. Tabletki nie należy rozkruszać ani żuć.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Beplasot
W przypadku zażycia większej niż zalecana liczby tabletek należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą bądź udać się do szpitala w celu uzyskania porady. Nie wywoływać wymiotów.
Objawami przedawkowania mogą być m.in.: suchość w jamie ustnej, zawroty głowy i niewyraźne widzenie, nadmierne pobudzenie, napady drgawkowe, trudności w oddychaniu, przyspieszone bicie serca.
Lek Beplasot - informacje dla pacjentów
Lek Beplasot - informacje dla pacjentów
Beplasot jest lekiem stosowanym w leczeniu nietrzymania moczu i zatrzymania moczu. Może powodować niepożądane skutki uboczne, dlatego ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza.
Jeśli zapomnisz wziąć tabletkę w odpowiednim czasie, zażyj ją jak najszybciej. Nie należy jednak przyjmować podwójnej dawki.
Przerwanie stosowania leku Beplasot
Przerwanie stosowania leku może prowadzić do nawrotu lub nasilenia objawów. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zaprzestaniem leczenia.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, Beplasot może wywoływać działania niepożądane. Najpoważniejszym z nich jest zatrzymanie moczu. W przypadku reakcji alergicznej natychmiast zwróć się do lekarza.
Częste działania niepożądane:
zawroty głowy
niewyraźne widzenie
suchość w jamie ustnej, niestrawność, zaparcia, mdłości
nieprawidłowy wytrysk nasienia
zmęczenie
Niezbyt częste działania niepożądane:
zakażenie dróg moczowych
senność, zaburzenia smaku, ból głowy
suchość oczu
szybkie lub nierówne bicie serca
zawroty głowy lub osłabienie
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Beplasot, skonsultuj się z lekarzem.
Działania niepożądane leku Beplasot
Działania niepożądane leku Beplasot
Częste działania niepożądane:
- katar lub zatkany nos (zapalenie błony śluzowej nosa), suchość w nosie
- zaleganie dużej ilości twardego stolca w jelicie grubym (kamienie kałowe), niedrożność okrężnicy
- alergia skórna, która prowadzi do obrzęku w tkance znajdującej się tuż pod powierzchnią skóry (obrzęk naczynioruchowy)
Bardzo rzadkie działania niepożądane:
- omamy, dezorientacja
- uczuleniowe reakcje skórne (rumień wielopostaciowy), wysypka, zapalenie i powstawanie pęcherzy na skórze i (lub) błonach śluzowych warg, oczu, jamy ustnej, nozdrzy lub narządów płciowych (zespół Stevensa-Johnsona)
- długotrwały i bolesny wzwód prącia (zazwyczaj nie podczas aktywności seksualnej) (priapizm)
Częstość nieznana:
- ciężka reakcja alergiczna powodująca trudności w oddychaniu lub zawroty głowy (reakcja anafilaktyczna)
- zmniejszenie apetytu, duże stężenie potasu we krwi (hiperkaliemia), które może powodować zaburzenia rytmu serca
- szybki spadek świadomości i ogólnego funkcjonowania umysłu (delirium)
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.
Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa; Tel.: + 48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309, Strona internetowa: