Apap ból i gorączka C plus tabletki musujące (500 mg + 300 mg) - 10 tabl. w blistrach
Apap ból i gorączka C plus tabletki musujące (500 mg + 300 mg) - 10 tabl. w blistrach
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
APAP ból i gorączka C plus
500 mg + 300 mg, tabletki musujące
Paracetamolum + Acidum ascorbicum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
- Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie kilku dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek APAP ból i gorączka C plus i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku APAP ból i gorączka C plus
- Jak stosować lek APAP ból i gorączka C plus
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek APAP ból i gorączka C plus
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek APAP ból i gorączka C plus i w jakim celu się go stosuje
Lek APAP ból i gorączka C plus zawiera paracetamol i witaminę C. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Kwas askorbowy (witamina C) uzupełnia niedobór witaminy C, wspomagającej odporność organizmu w czasie zakażeń wirusowych.
Lek APAP ból i gorączka C plus wskazany jest w krótkotrwałym leczeniu bólu i (lub) gorączki. Jeśli po upływie kilku dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku APAP ból i gorączka C plus
Kiedy nie stosować leku APAP ból i gorączka C plus:
- jeśli pacjent ma uczulenie na którąkolwiek substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6);
- jeśli występują następujące schorzenia:
- wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
- wirusowe zapalenie wątroby,
- kamica moczowa, choroba alkoholowa,
- fenyloketonuria (ze względu na obecność aspartamu);
- podczas leczenia zydowudyną lub inhibitorami MAO (stosowane w leczeniu niedociśnienia tętniczego oraz w depresji) i w okresie do 2 tygodni od zaprzestania przyjmowania tych leków;
- u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią;
- u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku APAP ból i gorączka C plus należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek APAP ból i gorączka C plus:
- jeśli pacjent nadużywa alkoholu oraz głodzi się, gdyż stwarza to ryzyko uszkodzenia wątroby;
- jeśli pacjent ma niewydolność wątroby lub nerek, astmę oskrzelową, hemochromatozę (zaburzenie wchłaniania żelaza), jest na diecie ubogosodowej.
Dzieci
Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Lek APAP ból i gorączka C plus a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi:
- paracetamol (substancja czynna znajdująca się w wielu preparatach stosowanych w przeziębieniu i grypie) i witaminę C,
- lekami przyspieszającymi (np. metoklopramid) lub opóźniającymi (propantelina) opróżnianie żołądka,
- inhibitorami MAO (leki stosowane m.in. w depresji).
Należy zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty przed równoczesnym zastosowaniem z:
- lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna, kumaryna),
- zydowudyną (lek stosowany w zakażeniu wirusem HIV),
- ryfampicyną, hydrazyd kwasu izonikotynowego (leki stosowane w leczeniu gruźlicy),
- itd.
Stosowanie leku i jego wpływ na wyniki badań laboratoryjnych
Stosowanie leku może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczanie glukozy, kreatyniny).
APAP ból i gorączka C plus z jedzeniem, piciem lub alkoholem
Przyjmowanie leku z pokarmem może zmniejszać jego wchłanianie.
W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie wpływa.
Skład leku APAP ból i gorączka C plus:
Lek zawiera substancje pomocnicze o znanym działaniu:
- Aspartam (E 951)
- Sód
- Glukoza i sacharoza
Aspartam (E 951)
Lek zawiera 15 mg aspartamu w każdej tabletce musującej. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią, rzadką chorobą genetyczną, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Sód
Lek zawiera 375 mg sodu w 1 tabletce musującej, co odpowiada 18,75% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu u osób dorosłych.
Glukoza i sacharoza
Lek zawiera glukozę i sacharozę. W przypadku nietolerancji niektórych cukrów, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Jak stosować lek APAP ból i gorączka C plus:
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat zaleca się jednorazowe przyjęcie 1 tabletki co 4-6 godzin, nie więcej niż 3 tabletki na dobę.
Przedawkowanie:
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym. Należy zabrać ze sobą ulotkę i opakowanie leku.
Pominięcie dawki:
W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć ją jak najszybciej, nie stosując jednak dawki podwójnej.
Przerwanie stosowania:
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek APAP ból i gorączka C plus może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należą do nich:
Działania niepożądane występujące niezbyt często (u 1 do 10 na 1 000 pacjentów stosujących lek):
- zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: rumieniowe, pokrzywkowe reakcje skórne i zaczerwienienie skóry.
Działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów stosujących lek):
- zaburzenia układu immunologicznego: reakcje alergiczne, jak obrzęk Quinckego, duszność, skurcz oskrzeli, zlewne poty, nudności, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi aż do objawów wstrząsu;- zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty.
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek):
- ciężkie reakcje skórne objawiające się ostrą uogólnioną wysypką krostkową na całym ciele lub pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem dużych płatów naskórka oraz gorączką;- zaburzenia krwi i układu chłonnego: trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), leukopenia (obniżenie liczby leukocytów we krwi), agranulocytoza (brak granulocytów we krwi), granulocytopenia (zmniejszenie liczby granulocytów we krwi), neutropenia (zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych), niedokrwistość hemolityczna (szybki rozkład krwinek czerwonych);- zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: uszkodzenie wątroby;- zaburzenia nerek i dróg moczowych: kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, kamica moczowa.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa
tel.: +48 (22) 492 13 01,
faks: +48 (22) 492 13 09
strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek APAP ból i gorączka C plus
Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25C.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Termin ważności
Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Zastosowane oznakowanie na opakowaniu
EXP - termin ważności
Lot - numer serii
Usuwanie leków
Leków nie należy wrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek APAP ból i gorączka C plus
Substancjami czynnymi leku są: paracetamol 500 mg i kwas askorbowy (witamina C) 300 mg.
Jak wygląda lek APAP ból i gorączka C plus
Tuba z nakrętką zawierającą substancję chłonącą wilgoć pakowana w pudełko tekturowe.
Blister miękki pakowany w pudełko tekturowe.
Lek dostępny jest w opakowaniach:
Informacje kontaktowe
Podmiot odpowiedzialny i Importer: US Pharmacia Sp. z o.o.
Wytwórca: Wörwag Pharma Operations Sp. z o.o.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat tego leku należy zwrócić się do:
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35
02-822 Warszawa
tel.: +48 (22) 543 60 00
Data ostatniej aktualizacji ulotki:
Strona 6 z 6