Allospes Tabletki (300 mg) - 100 tabl.
Allospes Tabletki (300 mg) - 100 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Allospes, 100 mg, tabletki
Allospes, 300 mg, tabletki
allopurynol
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest Allospes i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Allospes
- Jak stosować Allospes
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać Allospes
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Allospes i w jakim celu się go stosuje
Substancją czynną leku Allospes jest allopurynol. Allopurynol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymów, które kontrolują szybkość, z jaką niektóre zmiany chemiczne zachodzą w organizmie.
Allospes stosuje się wtedy, kiedy w organizmie pacjenta wytwarzana jest zbyt duża ilość kwasu moczowego, w takich stanach chorobowych, jak: dna moczanowa, niektóre choroby nerek i kamienie nerkowe, nowotwór, czy zaburzenia aktywności niektórych enzymów prowadzące do odkładania się w organizmie zbyt dużej ilości kwasu moczowego.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Allospes
Kiedy nie stosować leku Allospes
Jeśli pacjent ma uczulenie na allopurynol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
W razie wątpliwości przed przyjęciem leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Allospes należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- pacjent ma lub miał chorobę wątroby lub nerek;
- pacjent ma choroby serca lub wysokie ciśnienie krwi (przyjmuje leki moczopędne i (lub) leki nazwane inhibitorami ACE);
- u pacjenta występuje ostry napad dny moczanowej;
- jeśli pacjent ma pochodzenie chińskie (należy do grupy etnicznej Han), tajskie lub koreańskie;
- pacjent ma zaburzenia czynności tarczycy.
Zachowanie ostrożności przy stosowaniu leku Allospes
Należy zachować szczególną ostrożność w czasie stosowania leku Allospes wówczas, gdy:
- Jeśli u pacjenta występują kamienie w nerkach. Kamienie w nerkach, w trakcie leczenia, będą się zmniejszać i mogą przemieszczać się do dróg moczowych oraz je blokować.
- W trakcie przyjmowania allopurynolu zostały odnotowane przypadki występowania ciężkich wysypek skórnych (zespół nadwrażliwości, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka). Wysypka może często obejmować owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych oraz zapalenie spojówek (czerwone i opuchnięte oczy). Te ciężkie wysypki często poprzedzają objawy grypopodobne, jak gorączka, ból głowy, bóle ciała (przypominające objawy grypy). Wysypka może rozprzestrzeniać się, prowadząc do wystąpienia pęcherzy i łuszczenia się skóry. Te ciężkie reakcje skórne mogą częściej występować u osób pochodzenia chińskiego (grupa etniczna Han), tajskiego lub koreańskiego. Przewlekła choroba nerek może dodatkowo zwiększać ryzyko u tych pacjentów. Jeżeli zaobserwowano wystąpienie wysypki lub wyżej wymienione objawy skórne, należy przerwać przyjmowanie allopurynolu i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
- W chorobach nowotworowych i w zespole Lesch-Nyhana ilość kwasu moczowego w moczu może wzrastać. Aby temu zapobiec, należy zapewnić właściwe nawodnienie pacjenta, w celu zadbania o rozcieńczanie moczu.
Dzieci i młodzież
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży jest rzadko wskazane, z wyjątkiem niektórych chorób nowotworowych (szczególnie białaczki) i pewnych zaburzeń enzymatycznych, takich jak zespół Lesch-Nyhana.
Lek Allospes a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- leki stosowane w celu osłabiania odpowiedzi układu odpornościowego (immunosupresyjne) np. 6-merkaptopuryna, azatiopryna i cyklosporyna;
- arabinozyd adeniny (widarabina), stosowany w leczeniu opryszczki lub ospy wietrznej;
- inne leki stosowane w leczeniu dny, takie jak probenecyd;
- kwas acetylosalicylowy (lub leki podobne, zwane salicylanami);
- chlorpropamid, stosowany w leczeniu cukrzycy;
- leki stosowane w celu rozrzedzenia krwi (leki przeciwzakrzepowe), takie jak warfaryna;
- leki przeciwdrgawkowe (stosowane w leczeniu padaczki), fenytoina;
- teofilina - lek stosowany w problemach z oddychaniem;
- antybiotyki (ampicylina lub amoksycylina);
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Allopurynol jest wydzielany z mlekiem kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania allopurynolu w okresie karmienia piersią.