Aidee tabletki powlekane (0,03 mg + 2 mg) - 21 tabl.
Aidee tabletki powlekane (0,03 mg + 2 mg) - 21 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjentki
Aidee, 2 mg + 0,03 mg, tabletki powlekane
Dienogestum + Ethinylestradiolum
Ważne informacje dotyczące złożonych środków antykoncepcyjnych
− Jeśli są stosowane prawidłowo, stanowią jedną z najbardziej niezawodnych, odwracalnych metod antykoncepcji.
− W nieznacznym stopniu zwiększają ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach i tętnicach, zwłaszcza w pierwszym roku stosowania lub po wznowieniu stosowania po przerwie równej 4 tygodnie lub więcej.
− Należy zachować czujność i skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjentka podejrzewa, że wystąpiły objawy powstania zakrzepów krwi (patrz punkt 2 „Zakrzepy krwi”).
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
− Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
− W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
− Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
− Jeśli u pacjentki wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Aidee i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Aidee
- Jak stosować lek Aidee
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Aidee
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Aidee i w jakim celu się go stosuje
Lek Aidee stosowany jest w celu:
- zapobiegania ciąży („pigułka” antykoncepcyjna);
- leczenia z trądziku o umiarkowanym nasileniu u kobiet, które zdecydowały się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych i u których nie powiodło się odpowiednie leczenie miejscowe lub leczenie antybiotykami doustnymi.
Każda z 21 tabletek powlekanych Aidee zawiera małą dawkę żeńskich hormonów płciowych: estrogenu (etynyloestradiolu) i progestagenu (dienogestu).
Ponieważ lek Aidee zawiera dwa hormony, nazywany jest „złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym”.
Badania kliniczne wykazały, że lek zawierający dienogest w skojarzeniu z etynyloestradiolem poprawia objawy trądziku, spowodowanego zwiększoną ilością hormonów męskich (tak zwanych androgenów).
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Aidee
Uwagi ogólne
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Aidee należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi zakrzepów krwi w punkcie 2. Jest szczególnie ważne, aby zapoznać się z objawami wystąpienia zakrzepów krwi (patrz punkt 2 „Zakrzepy krwi”).
ES/H/0161/001/IB/031/G 1
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Aidee
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Aidee przez pacjentkę lekarz prowadzący zada kilka pytańdotyczących stanu zdrowia i (lub) historii choroby pacjentki oraz jej bliskich krewnych. Lekarzzmierzy również ciśnienie krwi i w zależności od stanu zdrowia pacjentki może przeprowadzićdodatkowe badania.
Sytuacje, kiedy należy zaprzestać przyjmowania leku Aidee
W ulotce opisano kilka sytuacji, kiedy należy zaprzestać przyjmowania leku Aidee lub gdyskuteczność leku Aidee jest zmniejszona. W takich sytuacjach nie należy utrzymywać stosunkówpłciowych lub należy stosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcyjne, np.prezerwatywę lub inne metody mechaniczne. Nie należy stosować metod opartych na cyklumiesiączkowym (metoda kalendarzykowa) lub pomiarach temperatury ciała. Metody te sąniemiarodajne, ponieważ tabletka antykoncepcyjna wpływa na zmiany temperatury ciała i zmianyśluzu szyjki macicy, występujące podczas cyklu miesiączkowego.
Ostrzeżenie dotyczące zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową
Lek Aidee, tak jak wszystkie tabletki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV(AIDS) ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Poprawa objawów trądziku
Poprawa objawów trądziku zwykle następuje po trzech do sześciu miesiącach leczenia. Objawytrądziku mogą dalej poprawiać się nawet po sześciu miesiącach leczenia. Pacjentka powinna omówićz lekarzem potrzebę kontynuowania leczenia po trzech do sześciu miesiącach leczenia, a następniew regularnych odstępach czasu.
Kiedy nie stosować leku Aidee
Nie stosować leku Aidee jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z wymienionych poniżej stanów.Jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z wymienionych poniżej stanów, należy poinformować o tymlekarza. Lekarz omówi z pacjentką, jaki inny środek zapobiegania ciąży będzie bardziej odpowiedni:
- jeśli u pacjentki obecnie występuje (lub kiedykolwiek występował) zakrzep krwi w naczyniachżylnych nóg (zakrzepica żył głębokich), w płucach (zatorowość płucna) lub w innych organach;
- jeśli pacjentka wie, że ma zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi - na przykład niedobórbiałka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lubprzeciwciał antyfosfolipidowych;
- jeśli pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego lub nie będzie chodziła przez długi czas (patrzpunkt „Zakrzepy krwi”);
- jeśli pacjentka przeszła zawał serca lub udar;
- jeśli pacjentka choruje (lub chorowała w przeszłości) na dusznicę bolesną (choroba, którapowoduje silny ból w klatce piersiowej i może być pierwszym objawem zawału serca) lubprzemijający napad niedokrwienny (przemijające objawy udaru);
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące leku Aidee
Ważne informacje dla pacjentek chorujących na zapalenie wątroby typu C
Jeśli pacjentka choruje na zapalenie wątroby typu C i przyjmuje leki zawierające ombitaswir z parytaprewirem i rytonawirem, dazabuwir, glekaprewir z pibrentaswirem lub sofosbuwir z welpataswirem i woksylaprewirem, należy zachować szczególną ostrożność.
Ostrzeżenia dotyczące zakrzepów krwi
Jeśli pacjentka zauważy prawdopodobne objawy wystąpienia zakrzepów krwi, jak zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, zawał serca lub udar, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Ważne informacje dla pacjentów
W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia wystąpienia zakrzepicy należy przerwać stosowanie leku Aidee i skonsultować się z lekarzem. Konieczne może być rozpoczęcie leczenia przeciwzakrzepowego.
Uwagi dla pacjentek
- Pacjentka powinna zgłosić lekarzowi, jeśli występują pewne schorzenia lub czynniki ryzyka, takie jak:
- Należy poinformować lekarza o wszystkich objawach niepożądanych występujących podczas stosowania leku.
Podsumowanie
Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i monitorowanie swojego stanu zdrowia podczas stosowania leku Aidee. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Informacje dotyczące stosowania leku Aidee
Jeżeli u pacjentki występuje pląsawica Syndenhama;
Jeżeli u pacjentki w czasie ciąży wystąpiła opryszczka ciężarnych;
Jeżeli u pacjentki występuje depresja;
Jeżeli występuje rak piersi w bliskiej rodzinie;
Jeżeli u pacjentki występuje choroba wątroby lub pęcherzyka żółciowego;
Jeżeli u pacjentki występuje pewien rodzaj utraty słuchu (utrata słuchu związana z otosklerozą);
Jeżeli u pacjentki występuje ostuda (rozległe brązowe plamy o nieregularnych kształtach i różnejwielkości, szczególnie na twarzy) obecnie lub w przeszłości; należy wówczas unikaćnadmiernej ekspozycji na słońce lub promieniowanie ultrafioletowe;
Jeżeli u pacjentki wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego, takie jak: obrzęk twarzy, językai (lub) gardła i (lub) trudności w przełykaniu lub pokrzywka, potencjalnie z trudnościamiw oddychaniu, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem. Produkty zawierająceestrogeny mogą powodować lub nasilać objawy dziedzicznego i nabytego obrzękunaczynioruchowego.
Lek Aidee zawiera substancję, progestagen, który jest antagonistą aldosteronu, o właściwościachoszczędzających potas. W większości przypadków nie należy oczekiwać zwiększenia stężenia potasu.
Zaleca się kontrolę stężenia potasu w surowicy podczas pierwszego cyklu leczenia u pacjentekz niewydolnością nerek i poprzedzające leczenie korygujące stężenia potasu w surowicy, jeśli jest onw górnej granicy normy, szczególnie podczas jednoczesnego stosowania leków oszczędzającychpotas.
Jeżeli którykolwiek z wymienionych powyżej stanów występuje po raz pierwszy, nawraca lub nasilasię podczas stosowania leku Aidee, należy skonsultować się z lekarzem.
Zaburzenia psychiczne
Niektóre kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, w tym lek Aidee, zgłaszały depresjęlub obniżenie nastroju. Depresja może mieć ciężki przebieg, a czasami prowadzić do myślisamobójczych. Jeśli wystąpią zmiany nastroju i objawy depresji, należy jak najszybciej skontaktowaćsię z lekarzem w celu uzyskania dalszej porady medycznej.
Zakrzepy krwi
Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak lek Aidee, jest związaneze zwiększeniem ryzyka powstania zakrzepów krwi, w porównaniu do sytuacji gdy terapia nie jeststosowana. W rzadkich przypadkach zakrzep krwi może zablokować naczynie krwionośnei spowodować ciężkie zaburzenia.
Zakrzepy krwi mogą powstać:- w żyłach (nazywane dalej „zakrzepica żylna” lub „żylna choroba zakrzepowo-zatorowa”),- w tętnicach (nazywane dalej „zakrzepica tętnicza” lub „tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe”).
Nie zawsze następuje całkowity powrót do zdrowia po przebytym zakrzepie krwi. W rzadkichprzypadkach skutki zakrzepu krwi mogą być trwałe lub, bardzo rzadko, śmiertelne.
Należy pamiętać, że całkowite ryzyko wystąpienia szkodliwych zakrzepów krwi wywołanychstosowaniem leku Aidee jest niewielkie.
Jak rozpoznać wystąpienie zakrzepów krwi
Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli zauważy się jakikolwiek z poniższych objawów.Czy pacjentka doświadcza któregoś z tych objawów? Z jakiego powoduprawdopodobnie cierpipacjentka?