Aerrane płyn do anestezji wziewnej (100%) - 1 butelka 250 ml
Aerrane płyn do anestezji wziewnej (100%) - 1 butelka 250 ml
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
AERRANE, 100%, płyn do anestezji wziewnej
Isofluranum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek AERRANEi w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku AERRANE
- Jak stosować lek AERRANE
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek AERRANE
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek AERRANEi w jakim celu się go stosuje
Lek AERRANEzawiera izofluran. Stosowany jest w chirurgii do znieczulenia ogólnego. Jest to wziewny lek znieczulający (podawany pacjentowi jako para przeznaczona do wdychania). Wdychanie par izofluranu powoduje zapadnięcie w głęboki sen bez odczuwania bólu. Jest stosowany również do podtrzymania głębokiego snu bez odczuwania bólu (znieczulenie ogólne), w trakcie którego upacjenta można przeprowadzić zabieg chirurgiczny.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku AERRANE
Kiedy nie stosować leku AERRANE:
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na izofluran lub inne wziewne leki znieczulające takie jak desfluran, sewofluran, halotan i enfluran;
- jeśli u pacjenta lub u któregoś z jego krewnych występuje hipertermia złośliwa. Hipertermia złośliwa występuje, gdy u pacjenta nagle dochodzi do niebezpiecznego zwiększenia temperatury ciała w trakcie operacji lub wkrótce po niej;
- jeśli w przeszłości u pacjenta znieczulonego lekiem AERRANElub innym wziewnym lekiem znieczulającym (np. desfluran, sewofluran, halotan) wystąpiły:
- problemy z wątrobą,
- żółtaczka (zażółcenie skóry i białka oka),
- gorączka z niewyjaśnionej przyczyny,
- zwiększona liczba białych krwinek -leukocytów (leukocytoza),
- zwiększona liczba określonego rodzaju białych krwinek -eozynofilów (eozynofilia).
Ostrzeżenia dotyczące leku AERRANE
Nie wolno podawać leku AERRANE podczas operacji przeprowadzanych u kobiet w ciąży, w trakcie porodu i bezpośrednio po porodzie. Lek AERRANE może być jednak stosowany w cięciu cesarskim.
Lek AERRANE nie powinien być stosowany podczas zabiegów stomatologicznych poza szpitalem lub jednostkami ambulatoryjnymi. Jeśli którykolwiek z powyższych stanów dotyczy danego pacjenta, należy poinformować o tym lekarza, chirurga lub anestezjologa przed rozpoczęciem podawania tego leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku AERRANE należy zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty. Lekarz zachowa szczególną ostrożność stosując ten lek, jeśli:
- u pacjenta występują zaburzenia funkcjonowania komórek (stan zwany chorobą mitochondrialną),
- u pacjenta występują choroby wątroby (np. zapalenie wątroby, marskość wątroby),
- u pacjenta jest ryzyko wystąpienia zmian w aktywności elektrycznej serca (wydłużony odstęp QTw zapisie EKG),
- pacjent w ostatnim czasie przeszedł operację wymagającą znieczulenia ogólnego za pomocą anestetyku wziewnego,
- u pacjenta występują objawy choroby innej niż związana z operacją, np. bóle głowy, nudności, ból w klatce piersiowej,
- u pacjenta występuje skurcz oskrzeli,
- pacjentem jest dziecko w wieku poniżej 2 lat.
Może zaistnieć potrzeba podania pacjentowi mniejszej dawki leku AERRANE, jeśli:
- objętość krwi u pacjenta jest mała,
- ciśnienie krwi u pacjenta jest zmniejszone,
- pacjent jest osłabiony.
Lek AERRANE może powodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i dróg oddechowych, co może prowadzić do zwiększenia wydzielania śliny oraz wydzieliny z tchawicy i górnych dróg oddechowych. U dzieci może to utrudniać oddychanie lub powodować skurcz mięśni strun głosowych, określany jako skurcz krtani.
U pacjenta, któremu podano lek AERRANE, mogą występować krótkotrwałe zmiany czynności wątroby, zwiększenie stężenia cukru we krwi, zmniejszenie stężenia tłuszczu - cholesterolu we krwi oraz zmiany aktywności enzymów we krwi.
Lek AERRANE
Może spowodować hipertermię złośliwą (tzn. gdy u pacjenta nagle dochodzi do niebezpiecznego zwiększenia temperatury ciała w trakcie operacji lub krótko po niej). Odnotowano przypadki hipertermii złośliwej ze skutkiem śmiertelnym związane z AERRANE. Lekarz będzie monitorował oddech pacjenta w trakcie podawania leku, szczególnie jeśli pacjentowi podawane są inne leki, które mogą wpłynąć na oddychanie, takie jak:
- leki uspokajające (np. diazepam, nitrazepam),
- silne leki przeciwbólowe (np. opioidy takie jak fentanyl, morfina i remifentanyl).
Lek znacznie nasila działanie środków zwiotczających mięśnie (patrz poniżej).
Jeśli którykolwiek z powyższych stanów dotyczy pacjenta (w tym dziecka), należy skontaktować się z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą. Może być konieczne dokładne zbadanie pacjenta oraz zmiana stosowanego leczenia.
Lek AERRANE a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotyczy to także leków, które wydawane są bez recepty, w tym preparatów ziołowych i produktów pochodzenia naturalnego.
Należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu któregokolwiek z poniższych leków z AERRANE:
- nieselektywne inhibitory MAO (inhibitory monoaminooksydazy takie jak fenelzyna, izokarboksazyd): lekarz poinformuje, że przyjmowanie tych leków należy przerwać 15 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.
- leki nasercowe -β-sympatykomimetyki (np. izoprenalina) oraz α-i β-sympatykomimetyki (np. adrenalina, noradrenalina): mogą one zwiększać częstość akcji serca i powodować ciężkie zaburzenia rytmu serca.
- β-adrenolityki (np. atenolol, metoprolol): są to leki nasercowe stosowane często w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Wskazania i zalecenia dotyczące leku AERRANE
Jeśli pacjent nie jest pewien czy którykolwiek z powyższych przypadków go dotyczy, przedzastosowaniem leku AERRANEnależy skontaktować się z lekarzem, pielęgniarką lubfarmaceutą.
AERRANEz jedzeniem, piciem alkoholem
AERRANEjest lekiem wprowadzającym pacjenta w sen i podtrzymującym ten stan, dziękiczemu pacjent może zostać poddany operacji chirurgicznej. Należy zapytać lekarza, chirurga lubanestezjologa kiedy i co można jeść i pić po wybudzeniu. Nie należy pić alkoholu. Lekarzpoinformuje pacjenta, kiedy możliwe będzie ponowne spożycie alkoholu.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planujemieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, chirurga lub anestezjologa przed zastosowaniemtego leku. Ze względu na ograniczoną ilość danych związanych ze stosowaniem leku AERRANEu kobiet w ciąży, podaje się go im tylko w sytuacji, gdy korzyści ze stosowania przewyższają ryzyko. Można jednak stosować mniejsze dawki AERRANEpodczas cięcia cesarskiego. Ponieważ nie wiadomo, czy AERRANEprzenika do mleka kobiecego, należy unikać karmienia piersią po operacji, w przypadku gdy pacjentce podano AERRANEdo znieczulenia ogólnego.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać narzędzi i maszyn przez co najmniej 24 godzinypo operacji, w trakcie której pacjentowi podano lek AERRANE. Przyjęcie leku znieczulającegomoże wpłynąć na czujność i zachowanie pacjenta, co może negatywnie oddziaływać na zdolnośćdo wykonywania zwykłych czynności nawet przez 6 dni. Pacjent powinien zapewnić sobietransport do domu.
Jak stosować lek AERRANE
Lek AERRANEjest ZAWSZE podawany pacjentowi przez anestezjologa, który decydujeo dawce leku, jaką otrzyma pacjent w zależności od wieku pacjenta, jego masy ciała oraz rodzajuwykonywanej operacji. Jeśli pacjentem jest dziecko, powinno być ściśle nadzorowane podczas podawania izofluranu.
Indukowanie snu na początku znieczulenia
Izofluran nie jest zalecany u niemowląt i dzieci do indukowania snu na początku znieczulenia. Anestezjolog może zdecydować o zastosowaniu u dziecka leczenia przeciwdziałającego ewentualnemu zmniejszeniu częstości oddychania i zaburzeniom częstości akcji serca, które mogą wystąpić przy zastosowaniu izofluranu.
Leczenie stosowane przed znieczuleniem
Anestezjolog może zdecydować o zastosowaniu u dziecka leczenia przeciwdziałającego ewentualnemu zmniejszeniu częstości oddychania i zaburzeniom częstości akcji serca, które mogą wystąpić przy zastosowaniu izofluranu. Lek AERRANE uzyskuje się z ciekłego izofluranu przy pomocy parownika. Pacjent może przyjąć lek AERRANE na jeden z dwóch sposobów: przed podaniem leku AERRANE przez maskę, pacjentowi może zostać wstrzyknięty inny lek znieczulający wprowadzający pacjenta w sen. Ten sposób podawania leku AERRANE stosowany jest najczęściej.
Podanie leku AERRANE
Po operacji anestezjolog zaprzestanie podawania leku AERRANE. W ciągu kilku minut pacjent obudzi się.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku AERRANE:
W przypadku podania zbyt dużej ilości leku AERRANE, podawanie leku zostanie wstrzymane. Pacjentowi zostanie podany czysty tlen. Ciśnienie krwi i czynność serca będą dokładnie kontrolowane w trakcie wybudzania pacjenta.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Większość działań niepożądanych ma nasilenie łagodne do umiarkowanego i występuje przez krótki czas, ale mogą również wystąpić pewne ciężkie działania niepożądane.
Jeśli pacjent dorosły lub dziecko cierpi z powodu nietypowych lub niespodziewanych objawów występujących po operacji, należy NATYCHMIAST powiadomić lekarza lub anestezjologa.
Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są:
- skurcz oskrzeli, skurcz krtani, co powoduje trudności w oddychaniu,
- zwiększenie stężenia glukozy lub potasu we krwi.
Działania niepożądane o nieznanej częstości (tj. częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- reakcje anafilaktyczne,
- nadwrażliwość,
- kontaktowe zapalenie skóry,
- obrzęk twarzy,
- wysypka,
- pobudzenie,
- majaczenie,
- zmiany nastroju, czasami skrajne,
- drgawki,
- zaburzenie sprawności intelektualnej,
- zaburzenia rytmu serca, w tym zagrażające życiu typu torsade de pointes,
- nieprawidłowy zapis elektrokardiogramu (EKG), zmiany rytmu i częstości akcji serca.
Działania niepożądane leku AERRANE
Podczas stosowania leku AERRANE mogą wystąpić różne niepożądane skutki uboczne, takie jak:
- zatrzymanie akcji serca,
- zbyt wolne lub zbyt szybkie bicie serca,
- niedociśnienie tętnicze,
- krwotok (niekontrolowane krwawienie),
- uszkodzenie wątroby (martwica wątroby) lub nieprawidłowe jej funkcjonowanie (uszkodzenie wątrobowokomórkowe),
- nudności i wymioty,
- powolny, płytki oddech (depresja oddechowa), duszność, świszczący oddech,
- uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej,
- zwiększenie ilości białych krwinek,
- i inne.
Zgłaszanie działań niepożądanych jest ważne. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do odpowiednich instytucji.
Jak przechowywać lek AERRANE
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Należy przestrzegać terminu ważności podanego na etykiecie leku.
Leki i środowisko
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek AERRANE
Substancją czynną leku jest izofluran.
Lek nie zawiera żadnych innych składników.
Jak wygląda lek AERRANE i co zawiera opakowanie
Lek AERRANE jest płynem.
Lek jest dostarczany w butelkach o pojemności 100 ml oraz 250 ml z zakrętką.
- 1 butelka po 100 ml
- 1 butelka po 250 ml
- 6 butelek po 100 ml
- 6 butelek po 250 ml
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny:
Baxter Polska Sp. z o.o.
ul. Kruczkowskiego 8
00-380 Warszawa
Wytwórca:
Baxter S.A.
Boulevard René Branquart 80
7860 Lessines
Belgia
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
Baxter Polska Sp. z o.o.
ul. Kruczkowskiego 8
00-380 Warszawa
Data ostatniej aktualizacji ulotki: Październik 2017
Baxteri Aerrane są znakamitowarowymiBaxter International Inc.