Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta - ACIFOLIK 0,4 mg, tabletki
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta - ACIFOLIK 0,4 mg, tabletki
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
ACIFOLIK 0,4 mg, tabletki Acidum folicum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Ważne informacje
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
Co to jest lek Acifolik i w jakim celu się go stosuje
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Acifolik
Jak stosować lek Acifolik
Możliwe działania niepożądane
Jak przechowywać lek Acifolik
Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Acifolik i w jakim celu się go stosuje
Acifolik zawiera kwas foliowy, który jest witaminą z grupy B. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu. Wpływa na stan tkanek płodowych, nabłonek przewodu pokarmowego i układ krwiotwórczy. Kwas foliowy stosuje się profilaktycznie, aby zapobiec jego niedoborom u kobiet we wczesnym okresie ciąży i przed poczęciem, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej u potomstwa.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Acifolik
Kiedy nie stosować leku Acifolik: - jeżeli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Z wyjątkiem ciąży i okresu karmienia piersią, nie należy podawać kwasu foliowego w dawkach większych niż 0,4 mg na dobę bez uprzedniego wykluczenia niedokrwistości megaloblastycznej (spowodowanej niedoborem witaminy B12), ponieważ mógłby złagodzić objawy hematologiczne przy dalszym rozwoju objawów neurologicznych.
Acifolik a inne leki: Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Leki przeciwpadaczkowe, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwgruźlicze, alkohol i antagoniści kwasu foliowego, jak aminopteryna, metotreksat, pirymetamina, trymetoprym.
Interakcje leków
Witamina B12 i sulfonamidy (w tym sulfasalazyna) zwiększają zapotrzebowanie na kwas foliowy.Kwas foliowy osłabia działanie leków przeciwdrgawkowych pochodnych hydantoiny.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.Lek może być stosowany w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Acifolik nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Acifolik zawiera laktozę
Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Jak stosować Acifolik
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.Podanie doustne.1 tabletka (0,4 mg) na dobę, co najmniej przez miesiąc przed zajściem w ciążę oraz podczas pierwszego trymestru ciąży.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działanie niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.Kwas foliowy jest dobrze tolerowany. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub reakcje alergiczne (wysypka, zaczerwienienia, swędzenie). Ciężka reakcja alergiczna (reakcja anafilaktyczna) – częstość nieznana.Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów BiobójczychAl. Jerozolimskie 181C, 02 - 222 Warszawatel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Jak przechowywać Acifolik
Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Acifolik
- Substancją czynną leku jest kwas foliowy.
1 tabletka leku Acifolik zawiera 0,4 mg kwasu foliowego.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Jak wygląda lek Acifolik i co zawiera opakowanie
Acifolik to tabletki o kształcie dwustronnie płaskich krążków z fazowanym bokiem, o barwie jasno żółtej.
30 lub 60 tabletek
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca:
„PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK” S.A.