Acesan tabletki (30 mg) - 63 tabl.
Acesan tabletki (30 mg) - 63 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika ACESAN, 30 mg, tabletki
Acidum acetylsalicylicum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
- Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek ACESAN i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku ACESAN
- Jak stosować lek ACESAN
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek ACESAN
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek ACESAN i w jakim celu się go stosuje
Substancją czynną leku ACESAN jest kwas acetylosalicylowy hamujący zdolność płytek krwi do agregacji (zlepiania) i tworzenia zakrzepów. Kwas acetylosalicylowy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Jego działanie polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy (COX), niezbędnego do syntezy tromboksanu A2 (TXA2) – głównego czynnika powodującego zlepianie się płytek krwi.
Wskazania do stosowania:
- Zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka
- Zapobieganie powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po interwencjach na naczyniach
- Zapobieganie udarowi mózgu
- W dławicy piersiowej
- Zapobieganie powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po świeżym zawale mięśnia sercowego
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku ACESAN
Kiedy nie stosować leku ACESAN:
- Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną – kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
- U pacjentów ze skazą krwotoczną
- U pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy
- U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby
- U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek
- U pacjentów z ciężką niewydolnością serca
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące leku ACESAN
Przed rozpoczęciem stosowania leku ACESAN należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Kwas acetylosalicylowy należy stosować ostrożnie:
- w pierwszym i drugim trymestrze ciąży,
- w okresie karmienia piersią,
- w przypadku nadwrażliwości na niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizujące,
- podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych,
- u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek,
- u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby,
- u pacjentów, u których występowała w przeszłości choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienia z przewodu pokarmowego,
- u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, ze względu na możliwość wystąpienia krwawienia.
Leku ACESAN nie należy stosować jako środka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywoływać napady astmy lub inne reakcje nadwrażliwości.
Interakcje leku ACESAN z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Kwas acetylosalicylowy zwiększa:
- działanie toksyczne metotreksatu na szpik kostny,
- działanie leków przeciwzakrzepowych, leków trombolitycznych i leków hamujących agregację płytek krwi,
- ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy oraz krwawień z przewodu pokarmowego.
Wpływ leku ACESAN na inne leki
Po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów działających ogólnoustrojowo (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona) zwiększa się ryzyko przedawkowania salicylanów;
Ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego, jeśli jest stosowany jednocześnie z lekami przeciwdepresyjnymi z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (np. sertralina, paroksetyna);
Działanie digoksyny, gdyż zwiększa jej stężenie w osoczu;
Działanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika;
Działanie toksyczne kwasu walproinowego, który z kolei zwiększa działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego.
Kwas acetylosalicylowy zmniejsza działanie:
Leków przeciwdnawych, stosowanych w leczeniu dny moczanowej, zwiększających wydalanie kwasu moczowego z organizmu (np. benzbromaron, probenecyd), co może powodować zwiększenie objawów dny moczanowej;
Leków moczopędnych;
Niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny, np. captopryl, enalapryl).
Jednoczesne stosowanie ibuprofenu osłabia działanie kardioprotekcyjne kwasu acetylosalicylowego.
Jednoczesne stosowanie metamizolu z kwasem acetylosalicylowym może zmniejszać działanie hamujące kwasu acetylosalicylowego na agregację płytek krwi. Z tego względu metamizol należy stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących kwas acetylosalicylowy w małych dawkach w celu ochronnego działania na układ sercowo-naczyniowy.
Lek ACESAN można stosować jednocześnie z wyżej wymienionymi lekami wyłącznie po konsultacji z lekarzem (oprócz metotreksatu stosowanego w dawkach 15 mg na tydzień lub większych, kiedy stosowanie leku ACESAN jest przeciwwskazane).
Lek ACESAN z jedzeniem i piciem
Lek należy zażywać w trakcie posiłku, popijając dużą ilością płynu.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Jeżeli pacjentka kontynuuje lub rozpoczyna leczenie lekiem ACESAN w czasie ciąży zgodnie z zaleceniami lekarza, powinna stosować lek ACESAN zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przyjmować dawki większej niż zalecana.
Ciąża - ostatni trymestr
Nie należy przyjmować leku ACESAN w dawce większej niż 100 mg na dobę w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży, ponieważ może to zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub spowodować komplikacje podczas porodu.
Stosowanie leku ACESAN może spowodować zaburzenia czynności nerek i serca u nienarodzonego dziecka. Może to wpłynąć na skłonność pacjentki i dziecka do krwawień oraz spowodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu.
Jeśli pacjentka przyjmuje lek ACESAN w niskich dawkach (do 100 mg na dobę włącznie), konieczna jest ścisła kontrola położnicza zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ciąża - pierwszy i drugi trymestr
Nie należy stosować leku ACESAN w trakcie pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne i zostało zalecone przez lekarza. Jeśli pacjentka wymaga leczenia w tym okresie lub gdy stara się zajść w ciążę, powinna stosować jak najniższą dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Jeśli lek ACESAN jest przyjmowany przez dłuższy czas niż kilka dni od 20. tygodnia ciąży, może powodować zaburzenia czynności nerek u nienarodzonego dziecka, co może prowadzić do zmniejszenia ilości wód płodowych.
Lek ACESAN - informacje dla pacjentów
Otaczających płód (małowodzia) lub zwężenie naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. Jeśli konieczne jest leczenie przez czas dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.
Karmienie piersią
Kwas acetylosalicylowy przenika w niewielkiej ilości do mleka kobiet karmiących piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Lek ACESAN zawiera żółcień chinolinową
Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej, lek może powodować reakcje alergiczne.
Lek ACESAN zawiera sód
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
3. Jak stosować lek ACESAN
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
O doborze dawki leku ACESAN decyduje lekarz na podstawie wywiadu. Zwykle stosuje się 1 tabletkę raz na dobę.
Tabletki należy przyjmować doustnie, najlepiej w trakcie posiłku, z dużą ilością płynu.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku ACESAN
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, a w przypadku ciężkiego zatrucia pacjenta należy natychmiast przewieźć do szpitala.
Pierwszymi objawami zatrucia są: zawroty głowy, szumy uszne, głuchota, nadmierne pocenie się, nudności i wymioty, ból głowy, splątanie (zaburzenia świadomości z dezorientacją, zaburzeniami myślenia i mowy, urojeniami, omamami, lękiem oraz pobudzeniem psychoruchowym), przyspieszony oddech, zbyt głęboki oddech oraz mroczki przed oczami, omdlenie.
W przypadku zatrucia ciężkiego mogą wystąpić: wysoka gorączka, zaburzenia czynności serca i naczyń krwionośnych (od nierównego rytmu, niskiego ciśnienia aż do zatrzymania pracy serca), utrata płynów i elektrolitów (od odwodnienia, skąpomoczu – zmniejszenie ilości moczu dobowego poniżej 400-500 mL u osób dorosłych – aż do niewydolności nerek), wzrost lub obniżenie stężenia glukozy we krwi (szczególnie u dzieci), ketoza (zwiększone stężenie ketonów we krwi), krwawienia z układu pokarmowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia neurologiczne objawiające się letargiem, splątaniem aż do śpiączki i napadu drgawkowego.
Pominięcie zastosowania leku ACESAN
W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę leku ACESAN o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią pierwsze objawy nadwrażliwości (np. obrzęk twarzy, warg, języka, gardła).
Objawy niepożądane przy stosowaniu kwasu acetylosalicylowego
Jeśli podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego wystąpią trudności w oddychaniu lub przełykaniu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Ponadto mogą pojawić się krwawienia, np. z przewodu pokarmowego (objawem może być czarny stolec) lub krwotoki. Lekarz oceni stopień nasilenia objawów i podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego mogą wystąpić:
Często (u 1 do 10 na 100 pacjentów):
- objawy niestrawności (zgaga, nudności, wymioty) i bóle brzucha.
Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):
- stany zapalne żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, rzadko prowadzące do krwotoków i perforacji;
- przemijające zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz).
Rzadko lub bardzo rzadko:
- poważne krwawienia, takie jak: krwotok z przewodu pokarmowego (objaw: czarne stolce), krwotok mózgowy;
- krwotok może prowadzić do niedokrwistości w wyniku utraty krwi i (lub) niedokrwistości z niedoboru żelaza (objawy: osłabienie, bladość).
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
- ciężkie reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny (objawy: obrzęk twarzy, powiek, języka i krtani, znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zaburzenia rytmu serca i oddychania);
- zaburzenia czynności nerek;
- zmniejszenie stężenia glukozy we krwi.
Ponadto występować mogą:
- zawroty głowy i szumy uszne (objawy przedawkowania);
- reakcje nadwrażliwości: wysypka, pokrzywka, obrzęk, świąd, zaburzenia serca i układu oddechowego (w tym astma);
- zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, zmniejszenie liczby płytek krwi;
- krwotok okołooperacyjny, krwiaki, krwawienie (z nosa, z dróg moczowo-płciowych, z dziąseł).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym nieuwzględnione w ulotce, należy poinformować lekarza lub farmaceutę. Działania niepożądane można zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych. Informacje dotyczące zgłaszania są dostępne na stronie: .
Jak przechowywać lek ACESAN
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Przechowywanie leku ACESAN
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Nie należy stosować leku ACESAN po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Usuwanie leków
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek ACESAN
- Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy.
Jedna tabletka zawiera 30 mg kwasu acetylosalicylowego.
- Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), kwas stearynowy, żółcień chinolinowa, lak (E 104).
Jak wygląda lek ACESAN i co zawiera opakowanie
Lek ACESAN to tabletki barwy żółtej, okrągłe, obustronnie wypukłe, o jednolitej powierzchni.
Opakowanie: blistry PVC/PCTFE/Aluminium w tekturowym pudełku
Wielkość opakowania: 63 tabletki
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny
SUN-FARM Sp. z o.o.
ul. Dolna 21
05-092 Łomianki
tel. +48 22 350 66 69
Wytwórca
mibe GmbH Arzneimittel
Münchener Straβe 15
06796 Brehna
Niemcy
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 6